Представители на творческите индустрии в Добрич и Кахул, Молдова, търсят на партньорска среща в търговско-промишлената палата (ТПП) общ път за устойчиво развитие на малки и средни предприятия в сектора. В рамките на съвместния проект в Добрич бе открито изложение на сувенири и други изделия в креативната индустрия.

Партньорството с бизнесинкубатора в молдовския град има финансова подкрепа от 60 000 евро по инициатива на Европейския съюз за устойчиво развитие на творческите индустрии, която се управлява от Европалатите, съобщи на срещата главният секретар на ТПП в Добрич Герман Германов. В проекта, който среща партньорите след пауза заради войната в Украйна, за първи път са включени хора със свободни творчески професии. Управителят на бизнесинкубатора в Кахул Артур Небуру каза, че творци от много други региони в Молдова проявяват интерес към сътрудничество с България.

Сред фирмите, които ще бъдат насърчени да внедрят общ продукт или иновация, са малки и средни предприятия с млади управители – до 35-годишна възраст, базирани в селски райони или с лидери жени. Ръчна работилница за подаръци и сувенири, създател на анимационни филми за деца, разпространители на печатни издания, сдружение „Българско наследство“, което всяко лято събира в Балчик бесарабски българи, народните читалища „Йордан Йовков“ и „Добрич“ са част от българските представители, които споделят опит. Фирмите и институциите ще бъдат посетени на 21-22 юли от творците от Молдова, съобщи кореспондентът на БТА Юлия Христова.

На 28 юли в Кахул ще се състои конференция за възможностите за финансиране на творческите индустрии, съобщи Татяна Гичева от екипа на проекта. Подготвя се и електронно ръководство за финансова подкрепа в сектора.