дом Акценти След 10 години: ВАС осъди държавата за взрива в завод „Миджур“

След 10 години: ВАС осъди държавата за взрива в завод „Миджур“

1279
0
  • При експлозията на 1 октомври 2014 г. загинаха 15 работници
  • Държавата е виновна за смъртоносния взрив в завод „Миджур“ преди близо 10 години. Това става ясно от решение на Върховния административен съд (ВАС). Решението е от 10 януари т.г. и не подлежи на обжалване.

След 10 години: ВАС осъди държавата за взрива в завод „Миджур“
Lupa.bgАвтор: Lupa.bg
Държавата е виновна за смъртоносния взрив в завод „Миджур“ преди близо 10 години. Това става ясно от решение на Върховния административен съд (ВАС). Решението е от 10 януари т.г. и не подлежи на обжалване.

 

При взрива, който избухна в завод „Миджур“ на 1 октомври 2014 г., загинаха общо 15 работници.

Върховните съдии Жанета Петрова, Искра Александрова и Нели Дончева отменят решението на първата инстанция и го определят като „неправилно“.

Те осъждат администрацията на Министерския съвет и Министерството на околната среда и водите да заплатят на тримата близки на една от загиналите при тежкия производствен инцидент по 150 000 лв. за настъпилите от нищожни административни актове и незаконно бездействие на органи на Министерския съвет и на Министерството на околната среда и водите неимуществени вреди, които са им причинени със смъртта на тяхната родственица.

Няколко месеца преди инцидента е открито сериозно нарушение, свързано със складирането на боеприпаси, на което Министерството на околната среда и водите е издало предписание, става ясно от решението на магистратите.

В решението на ВАС се пише, че трагедията е довела до тежка загуба на близки. Те са преживели силен стрес и големи душевни страдания от шокиращия трагичен начин, по който е настъпил инцидентът.

„Показателно е, че едва след трагичния случай на 01.10.2014 г., с цел да бъдат предотвратени подобни тежки инциденти, държавата е пристъпила към изпълнение на задълженията си, произтичащи от международните договори и от вътрешните правни норми“, пише в решението си ВАС.

При взрива, който избухна в завод „Миджур“ на 1 октомври 2014 г., загинаха общо 15 работници. Мощните взривове в „Миджур“, който тогава се казваше „Видекс“, отнеха живота на 15 работници, а още трима бяха ранени. Инцидентът стана при утилизация на противопехотни мини, а взривовете бяха толкова силни, че две от сградите бяха изпепелени.

Според разследващите причините за многото жертви са, че не са спазени правилата при работа с боеприпаси, липсват умения при утилизацията, както и че в завода са се съхранявали огромни количества боеприпаси. В хода на разследването от прокуратурата обясниха, че работниците не са имали познания как се работи с такива мини и са ги разтваряли с чук.

Подсъдими бяха собственикът на завода за утилизация Валери Митков, чийто син също е сред загиналите, както и Ивелина Бахчеванова, бивш служител на Министерството на икономиката, Божидар Василев – бивш служител на отдел „Контрол на общоопасните средства“ в МВР и Палма Иванова- бивша служителка в „Миджур“ с ангажимент към безопасните условия на труд.

След 10 години: ВАС осъди държавата за взрива в завод „Миджур“

При експлозията на 1 октомври 2014 г. загинаха 15 работници.

https://lupa.bg/

 

Няма виновни за трагедията в завод „Миджур” (ОБЗОР)

13 мъже и 2 жени загубиха живота си след взрив в цеха за утилизация

Снимка: btvnovinite.bg
Публикувано в 19:00 ч. 19.06.2018 г.

Няма виновни за взрива, отнел живота на 15 души в Горни Лом. Три години и половина след трагедията в завод „Миджур“, съдът оправда обвиняемите.

Взривът по време на утилизация на противопехотни мини отне живота на 15 души. Обвинението посочи четирима отговорни за трагедията. Сред тях и собственикът на „Миджур“. Днес видинският окръжен съд оправда всички.

13 мъже и 2 жени загубиха живота си след взрив в цеха за утилизация. Още две служителки на завода за боеприпаси пострадаха и бяха настанени в болница. 200 свидетели бяха разпитани по мегаделото. 40 са вещите лица, които трябваше да изготвят различни експертизи в търсене на отговор чия е вината за трагедията.

На 1 октомври 2014 г. година петнайсет души остават завинаги зад оградата на завод „Миджур“. Цех „С“, в който са работили, е сринат със земята. За смъртта им бяха повдигнати обвинения на четирима души, а днес и четиримата бяха оправдани.

Преди три години и половина Димитър губи сина си. Оттогава не спира да търси истината.

„Трудно е, но все пак дължа това на сина си. Мен не ме интересува дали виновни са тези, които бяха обвинени реално или има хора, които не са обхванати в тоя обвинителен акт“, споделя бащата на загинал в трагедията Димитър Димитров.

За да чуят присъдите си, в залата бяха четиримата обвиняеми, сред тях беше и бившият собственик на „Миджур” Валери Митков, който загуби сина си във взрива. Той обяви, че според него причина за взрива е външна намеса, тъй като няма други доказателства, че той е станал по друг начин.

„Всичко, което се приписа на мен, бяха задълженията на ръководителя на завод „Миджур” и на мениджъра на цех „С” – утилизация”, каза от своя страна Палма Иванова.

Основният въпрос за Димитър е защо мините въобще са допуснати за утилизация в този завод.

„Обидно е според мен отношението на съда и прокуратурата към целия случай. Това е един сериозен случай с голям обществен отзвук и самото решение на прокуратура и съд, делото да се гледа при закрити врати с мотив „държавна тайна“ е най-малкото смущаващо. Не може смъртта на петнайсет човека да се сложи в града „държавна тайна“”, каза той.

Делото приключи година и половина след внасянето му в съда, а прокуратурата ще обжалва присъдите.

Преди седмица прокуратурата предупреди, че боеприпасите в „Миджур“ все още не са безопасни. В отговор и след спешна среща с институциите, от областната управа обобщиха, че опасността за населението е минимална.


ndt1.eu