• Според руския заместник-министър на външните работи разговорът със САЩ за гаранциите за сигурност е бил труден и професионален, без да се опитват да заобикалят острите ъгли.

ЖЕНЕВА, 10 януари. /ТАСС/. Съединените щати приеха много сериозно предложенията на Русия за гаранции за сигурност и проведоха тяхното задълбочено проучване. Това каза пред репортери в понеделник заместник-министърът на външните работи на Русия Сергей Рябков след резултатите от руско-американските консултации относно гаранциите за сигурност.

Останахме с впечатлението, че американската страна прие много сериозно руските предложения, извърши тяхното задълбочено проучване“, каза заместник-министърът.

Според Рябков разговорът със САЩ за гаранциите за сигурност е бил труден и професионален, без да се опитва да заобикаля острите ъгли. „Разговорът беше труден, дълъг, много професионален, дълбок, специфичен. Без да се опитвам да украся нещо, да заобиколим острите ъгли“, каза той.

Рябков каза, че преговорите за сигурност на Русия със САЩ и НАТО не трябва да се проточват с месеци или години. „Степента на предвидимост в тези формати е различна и ще трябва да се прецени дали има перспектива за по-нататъшна и бърза следваща стъпка. Във всеки случай това не трябва да се отлага, не трябва да се трансформира в процес, който отнема месеци и години“, каза той…

Високопоставеният дипломат отбеляза, че при обсъждането на тези въпроси страните трябва да се „ускорят“ с порядък. „Не може да става дума за толкова продължителна работа (както беше в случая с разработването на Договора за мерките за по-нататъшно намаляване и ограничаване на стратегическите нападателни въоръжения – бел. ТАСС). Когато ръководството на Руската федерация подчертава, че е спешно и Необходими са незабавни отговори, това не е образна реч, това не е преувеличение. Това е, което се формулира като „полетна мисия“ за нас. Американците, според мен, успяха да предадат това“, продължи Рябков.

Според него в следващите дни ще има по-пълна яснота дали ще се проведе следващият кръг, в какъв формат и кога. „Дълги паузи в никакъв случай няма да има“, заключи зам.-министърът.

Той каза още, че ситуацията на преговорите между Руската федерация и САЩ за гаранции за сигурност не е безнадеждна. „Мисля, че ползата от разговорите, проведени в Женева, се крие най-вече във факта, че за първи път успяхме да говорим по въпроси, които сякаш невидимо присъстваха, съществуваха, но сякаш бяха зад кулисите. Всички разбраха, че са, но се престориха, че е по-добре да не се занимаваме с тях, но сега нещата се наричат ​​със собствените си имена и това само по себе си има лечебен ефект върху отношенията ни със Запада.“ „Да видим как се предвижда всичко това да работи в двустранни формати след двустранния руско-американски“, добави високопоставеният дипломат.

Заместник-министърът на външните работи на Руската федерация не вижда нищо изненадващо във факта, че например темата за по-нататъшното разширяване на НАТО, „получаването на правно обвързващи гаранции в това отношение и официалното оттегляне на решението от срещата на върха в Букурещ през 2008 г. предизвиква много сериозни възражения , меко казано, от Съединените щати“.

„За съжаление има и други аспекти от същия вид, в които имаме противоположна гледна точка – каза Рябков. – За нас нещо е абсолютно необходимо, но за американците е категорично неприемливо. Това е лошо, защото показва подценяване на сериозността. това, което се случва от американска страна, и това е лошо, тъй като някои други аспекти на огромното досие в областта на контрола на въоръженията, укрепването на стратегическата стабилност и сигурността като цяло попадат в зависимост от липсата на напредък в тази посока.“

Неразширяване на НАТО

Рябков каза, че на преговорите в Женева не е постигнат напредък по въпроса за разширяването на НАТО. „Това е един от основните проблеми, пред които сме изправени, – отбеляза Рябков. – Бих казал, че голяма част от останалото зависи от това как ще се развие ситуацията по този въпрос.“

Според него Руската федерация е обяснила на САЩ в Женева защо вижда императив в неразширяването на НАТО. „Ние от своя страна представихме на американците подробно логиката и съществената част на нашите предложения, обяснихме защо получаването на правни гаранции за неразширяване на НАТО е абсолютен императив, защо е наложително да получим правни гаранции, за да не разполагаме подходящи нанася удари с оръжия, които могат да поразяват цели по руските граници.на наша територия и защо поставяме въпроса, че НАТО като цяло трябва да се откаже от материалното развитие на териториите на държавите, присъединили се към НАТО за периода след 1997 г., т.е. , за периода след подписването на фундаменталния акт Русия-НАТО“, каза заместник-министърът…

Рябков отбеляза, че преговорите са започнали предната вечер и са продължили в понеделник през целия работен ден.

Руско-американските консултации относно гаранциите за сигурност приключиха на 10 януари в Женева. На 17 декември 2021 г. руското министерство на външните работи публикува проекти на споразумения със САЩ за гаранции за сигурност, както и на споразумения за мерки за сигурност за Руската федерация и страните членки на Северноатлантическия договор.

Рябков: Умишлените провокации на Украйна могат да увеличат вероятността от сблъсъци

Според дипломата Русия не преследва агресивни намерения спрямо Украйна, но няма да се откаже от ученията и движението на войски през нейна територия в отговор на призивите за деескалация.

ЖЕНЕВА, 10 януари. /ТАСС/. Русия е обезпокоена от възможни провокации от страна на Украйна, които биха могли да влошат ситуацията и да увеличат вероятността от сблъсъци. Това каза пред репортери в понеделник заместник-министърът на външните работи на Русия Сергей Рябков след резултатите от руско-американските консултации относно гаранциите за сигурност.

„Обезпокоени сме от възможността за умишлени провокации от Украйна, които Киев може да извърши самостоятелно или в сътрудничество със западни страни като САЩ“, каза той.

Според него Русия в никакъв случай не преследва агресивни намерения спрямо съседна държава, но няма да се откаже от ученията и движението на войски през територията си в отговор на призивите за деескалация. „Това са видовете дейности, които са необходими за поддържане на оперативната готовност на въоръжените сили в ситуация, когато пейзажът на сигурността се променя и се променя към по-лошо“, обясни висшият дипломат. -тази агресия.

Заместник-министърът на външните работи на Руската федерация разкритикува изявленията на киевски официални лица, че украински ракети ще паднат върху руските градове, че украинската армия ще марширува на Червения площад и че много руски войници ще бъдат убити, ако руски войски влязат в Украйна. „Притесняваме се, че голям брой украински служители са абсолютно безчувствени хора“, продължи той. „Голяма трагедия е, че хората използват подобни формулировки, за да спечелят някакви политически точки. че тяхната политическа култура е на много ниско ниво. „

Предлагаме различно решение, различен подход, подчерта Рябков. Той се състои в пълно спазване на изискванията на Минските споразумения и установяване на диалог между Киев и Донецка и Луганска области“.