С празнична литургия храм „Св. Георги Победоносец“ в казанлъшкото село Средногорово ще отбележи днес своя храмов празник. Това съобщи в интервю за БТА касиерът на църковното настоятелство Коста Меразчиев. В момента в храма текат ремонтни дейности, като администрацията, настоятелството и жителите на селото се надяват те да приключат в най-кратки срокове, а църквата отново да се превърне в средище за вярващите.
Още по време на робството тук е имало църква, която е била вкопана в земята, тъй като, по тогавашните канони, църквата не е можела да е по-висока от турчин, възседнал кон, обясни той. За камбана е имало дървено клепало, а към самия храм е имало пристройка за свещеника с неговото семейство. От това време обаче няма запазени фотографии или рисунки, които да покажат как е изглеждала. На по-късен етап със специален указ на султана е било разрешено в Казанлъшка околия да бъдат построени десет храма, които да са от по-съвременен тип и единият е бил именно в Средногорово. През 1877 година обаче, заедно с цялото село, храмът е бил опжарен и сринат със земята, а жителите на селото са избягали в Балкана.
След Освобождението хората връщат и намират пълно опустошение, но с общи усилия възстановяват не само къщите си, но и храма и още през 1879 година той е бил осветен.
Църквата е изградена с дарения, като таванописът изобразява библейски сцени, а по тях е изписано кой е бил дарителят. Отново, предимно с дарения, са извършени и ремонтните дейности, които се осъществяват в храма през последните години. Средствата за ремонтните дейности са от дарения, от рентата, която получаваме за отдадените под наем земеделски църковни земи, както и от Дирекция по вероизповеданията към Министерски съвет на Република България, посочи още Меразчиев. Организирани са и благотворителни събития. Сред основните дарители, допринесли с парични средства, са Росица Якобс, председател на контролната комисия към храма, Севдалин Генов, Донка Далева, кметът на селото Илиян Илиев, Олег Петков, семейство Меразчиеви, Иван Ганев и други, а огромна е и помощта на всички, допринесли за благородното дело с доброволен труд.
До момента по възстановяването на храма са извършени доста дейности. Таванописът е изцяло реставриран от от художник-реставраторите Таня Манева и Ивайло Левичаров. „Благодарение на тяхната прецизна работа вече няма съмнение кой е автор на стенописите, разказа Меразчиев. По думите му една от хипотезите е била, че местните жители са платили за изографисването на италиански автори, но това предположение се е отхвърлило, след като при реставрацията е намерен подпис на известния иконописец от края на 19 век Петьо Ганин, изографисал още Мъглижкия манастрир „Св. Николай“ и девическия манастир „Въведение Богодорично“.
Подновен е подът на църквата, изцяло възстановени са и иконите от иконостаса, благодарение на софийския художник-реставратор Емил Чушев. Възстановена е и камбанарията, макар и да има още довършителни неща, а липсваща част от оградата е добавена.
За да може храмът да функционира пълноценно, е необходимо да бъде възстановена дървената част на иконостаса, която е силно компроментирана, за да бъдат поставени обратно реставрираните икони, обясни за БТА кметът на Средногорово Илиян Илиев. Има работа по възстановяване на трона и по други детайли, необходимо е да бъде ремонтиран и укрепен компроментиран участък от оградата. Не е ясно каква ще бъде необходимата сума, но се надяваме повече хора да откликнат и да успеем да възстановим църквата и тя да отвори врати още тази година, каза той.
Кметът подчерта, че целта е всичко да остане автентично, затова не са променени и стъпалата към храма, а са оставени оригиналните каменни стълби. В храма предстои да бъде направена и експозиция под надслов „Назад във времето“ с три направления – църковна дейност, училищна и читалищна дейност и обща история на селото. Имаме много писмен и снимков материал, има и документи, които доказват наличието на килийно училище, което датира отпреди това в Габрово.
Илиян Илиев напомни, че по повод храмовия празник в Средногорово беше организиран и първият фестивал „Средна гора зеленее, Средногорово песен пее“, което събра над 400 участници и беше уважено от председателя на парламента Наталия Киселова. Идеята ни е този фоклорен събор да се превърне в традиция и да се организира всяка година в първата събота на май, обясни той. И допълни, че Средногорово празнува и на 19 октомври – именно на тази дата през 1879 година възстановеният храм „Св. Георги Победоносец“ е бил осветен и е започнал своя нов живот.