След 30 г. актрисата Жанет Спасова, която живее и работи в Германия, отново ще играе на българска сцена. Дъщеря на Тереза Азарян – сестра на режисьора Крикор Азарян, Жанет е знакова актриса в берлинския театър “Фолксбюне”.
Сега се завръща у нас по покана на Народния театър “Иван Вазов”. Заедно с Жорета Николова и Светлана Янчева ще представят “Медеяматериал/Персона” по Хейнер Мюлер и Ингмар Бергман.
„Правим така, че емблематични наши актьори, които играят извън пределите на България, да се завръщат в родината си и да играят на нашата сцена“, каза на пресконференция за новия сезон директорът на Народния театър Васил Василев.
През новия сезон предстоят 13 премиери, като първоначалният замисъл бил програмата да е с балкански акцент. „Докато с екипа се опитвахме да определим фокуса на настоящия сезон, мислехме да се ограничим само върху балканския акцент в нашата програма. След като анализирахме внимателно, се оказа, че репертоарът ни тази година стъпва на три континента – Северна Америка, Европа и Азия.
СНИМКА: СТЕФАН ЗДРАВЕСКИ
Ще гостува хърватския режисьор Ивица Булян, който ще постави на Голяма сцена класиката „Господа Глембаеви“. Пиесата е на известния драматург Мирослав Кърлежа. Предстои също и проектът на северномакедонския режисьор Слободан Унковски, който вече проведе кастинг с трупата на Народния театър. Той ще постави на Голяма сцена „Скъперникът“ по известната пиеса на Молиер. Очаква се комедийният спектакъл да бъде най-мащабната продукция следващия сезон, като в него ще участват няколко поколения актьори.
През ноември ще дойде и словенският режисьор Йерней Лоренци за кастинг с трупата за новия си спектакъл, който ще е по романа на Георги Господинов “Физика на тъгата”. Лоренци сам потърсил писателя, след като прочел книгата му, но Господинов няма да се намесва в решенията на режисьора.
В началото на новата година режисьорът Диана Добрева отново ще работи с драматурга Александър Секулов и ще започнат репетиции на „Малката Англия“. Пиесата е по едноименния роман на гръцката писателка Йоана Каристиани. Този спектакъл ще бъде различен от досегашните представления на известния творчески дует, защото няма да залага на визуалния мащаб, а ще бъде фокусиран върху човешките взаимоотношения.
Освен премиери театърът ще представи спектаклите си на много фестивали у нас и в чужбина. Радина Кърджилова ще влезе в образа на Медея 6 пъти в Мадрид. Това се случва за пръв път – български спектакъл да има толкова много поредни представления. Международното турне на спектакъла „Хага“ продължава през ноември с участие във фестивала „Темпорада Алта“ в Жирона, Испания. В началото на следващата година се очаква и представяне в Любляна. Особен интерес в чужбина предизвиква и спектакълът „Бурята“ на Робърт Уилсън. Преговори се водят и за участие във Виена, на прочутия Винер Фестовохен, както и в Пекин и на един от водещите фестивали в Германия.
Догодина пиесата “Оръжията и човекът” на Джон Малкович, заради която имаше големи протести, ще се играе на сцената на Хърватския национален театър в Загреб.
В края на 2026 г. Народният театър ще бъде домакин на престижната есенна конференция на Европейската театрална конвенция.