дом Новини България Одобрени са екологичните процедури за изграждането на ГКПП Струмяни – Берово, съобщиха...

Одобрени са екологичните процедури за изграждането на ГКПП Струмяни – Берово, съобщиха от МРРБ

0
119



Одобрени са екологичните процедури за изграждането на ГКПП Струмяни – Берово, съобщават от пресцентъра на Министерство на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ). Решението дава „зелена светлина“ за реализиране на инвестиционното предложение за строителство на граничния пункт, свързаната с него инфраструктура и довеждащия път III-1008 от Струмяни до границата с възложители Областна администрация Благоевград и Агенция „Пътна инфраструктура“.

Одобреният Вариант 1 за трасето предвижда по-кратко преминаване, по-малък обем строителни дейности и ограничено въздействие върху околната среда. Избраното решение е съобразено с изискванията за опазване на околната среда, включително с целите за защита на зона „Кресна – Илинденци“ от мрежата Натура 2000. В същото време то позволява реализацията на инфраструктурата при минимално засягане на природните ландшафти и биологичното разнообразие, допълват от МРРБ.

Новият двустранен граничен пункт, който ще бъде разположен на територията на общините Струмяни и Берово, е стратегически проект по Приоритет 2 „По-свързан трансграничен регион“ на управляваната от Министерството на регионалното развитие и благоустройството Програма Интеррег VI-A ИПП България – Северна Македония. Общата стойност на проекта е 11 млн. евро, включително националното съфинансиране на двете държави.

Водещ партньор е Областна администрация Благоевград, определена за бенефициер с решение на Министерския съвет на Република България, а партньор от страна на Република Северна Македония е Управление „Митници“.  Реализирането на проекта изисква координирани действия между редица институции на национално и регионално ниво, свързани с организацията и функционирането на граничния контрол. Успешното приключване на екологичните процедури е важна стъпка към неговото изпълнение и към подобряване на свързаността в трансграничния регион, добавят от МРРБ. 

/СЛС/



Източник БТА

ndt1.eu