Метеорит, намерен в Сахара, доказва, че е имало гореща вода на Марс

0
17


Учени откриха най-старото доказателство за наличието на гореща вода на Марс в далечното минало на планетата. Откритието може да доказва, че Червената планета, въпреки днешния си сух и пуст вид, може би някога е могла да осигури условия живот. Това става ясно от изследване, публикувано в списанието Science Advances.

Доказателствата са били пренесени на Земята и запечатани в добре познатия марсиански метеорит NWA7034, открит в пустинята Сахара през 2011 г. Заради черния си, силно полиран вид марсианската скала е известна още като „Черната красавица“.

С предполагаема възраст от 2 млрд. години „Черната красавица“ е вторият най-стар откриван досега марсиански метеорит. Екипът на университета „Къртин“ в Австралия открива в него нещо още по-старо: цирконово зърно на възраст 4,45 милиарда години, което крие отпечатъци от течности, богати на вода.

Според Аарон Кавоси от Факултета по науки за Земята и планетите в „Къртин“ това откритие ще даде нови възможности за изучаване на хидротермалните системи, свързани с дейността на вулканичната магма, която някога е била на Марс.

„Използвахме наномащабна геохимия, за да открием доказателство за наличието на гореща вода на Марс преди 4,45 милиарда години“, обяснява той. 

„Хидротермалните системи са били от съществено значение за развитието на живота на Земята, а нашите данни показват, че на Марс също е имало вода, ключов компонент за обитаема среда по време на най-ранната история на формиране на земната кора“, допълва Кавоси. 

Научният екип е идентифицирал специфични елементи в този неповторим фрагмент от циркон чрез наномащабно изобразяване и спектроскопия, което позволява да се определи химическият състав на обектите. Те включват елементите желязо, алуминий, итрий и натрий.

„Тези елементи са били получени, когато цирконът се е формирал преди 4,45 милиарда години, което подсказва, че по време на ранната марсианска магматична активност е имало вода“, обяснява Кавоси.

Доказателствата за водни потоци и древни езерни легла на Марс вече бяха довели учените до предположението, че преди около 4,1 милиарда години на Червената планета е имало вода в течно състояние и то в голямо изобилие. Това е станало по време на Ноахийския период на Марс, когато водната марсианска повърхност е била интензивно „бомбардирана“ от астероиди.

Смята се, че Червената планета е изгубила водата си преди милиарди години, когато марсианската атмосфера е била разрушена от силната слънчева радиация. Загубата на атмосферата на Марс означава, че вече не съществува нищо, което да попречи на водните пари да се отделят в космоса.

Според новото изследване обаче вода в течна форма може да е съществувала на Марс дори по-рано от очакваното досега в предноазиатския период на планетата.

„Това ново изследване ни отвежда още една крачка напред в разбирането на ранния Марс, като идентифицира предупредителни признаци за богати на вода флуиди от времето, когато се е формирало зърното, осигурявайки геохимични маркери за вода в най-старата известна марсианска кора“, разясняват учените.

Изследване на Къртин от 2022 г. на същото цирконово зърно установи, че то е било „“шокирано“„ от удар на метеорит, което го прави първия и единствен известен шокиран циркон от Марс“, каза Кавоси.





Източник 24часа