Едно от най-големите богатства на лятото и предстоящата есен на нашите географски ширини е голямото разнообразие от плодове и зеленчуци, което ни предлага природата.Всеки от тези плодове и зеленчуци има своите лечебни и полезни за организма свойства.Затова е добре да се възползваме от този дар на природата и да заредим организма си с необходимите витамини и елементи.В днешната рубрика съм избрала да говорим за полезните качества на три плода- динята, пъпеша и прасковата.
Динята
Един от най-популярните и обичани плодове през лятото е динята.Счита се, че тя произхожда от Африка.Първоначално тя е била диворастящо растение в пустинята, където я използвали като заместител на водата.Постепенно търговците се досетили, че може да се култивира и започнали да продават семки в градовете, през които минавал маршрутът на керваните.
Култивирането на динята започва в Африка, а през 17в. тя вече е позната в Европа и Азия.В Северна Америка динята достига благодарение на европейските колонизатори.Други писмени източници твърдят, че динята била отглеждана в Египет и Индия още през 2500г.пр.н.е.
Без значение кой първи е открил този плод, полезните му качества са неуспорими.Известният китайски фармацевт Ли Шъджън в своя труд „Основи на фармакопедията“ споменава, че динята не само утолява жаждата и разхлажда, но и улеснява уринирането, подобрява кръвообращението, пречиства организма.От гледна точка на съвременната медицина, можем да използваме динята като допълнение към лечението на синдроми като висока температура, жажда, проблеми с уринирането, прекалено потене, нервност, причинени от топлинен удар или лятна настинка.
92% от теглото на динята е вода, което я прави най-воднистия плод сред останалите.Освен самата сърцевина кората и семките на динята също са полезни за здравето.Семките са богати на белтъчини и мазнини и от тях се прави растително масло.А тук в Китай дори ги обработват и ядат като ядки.От кората може да се свари чай или да се направи на салата със сусамово масло, сол, захар и оцет или дори да се приготви ястие с месо, лук и парчета джинджифил.Кората също охлажда, подпомага уринирането и секрецията на течностите в организма.
Освен на вода сърцевината на динята е богата и на витамин С, калий,фибри.Тя съдържа още и витамините А, В1, В2, както и манган, желязо, магнезий и никел.
Съдържанието на ликопен я прави силен антиоксидант.Динята е полезна при анемии, защото стимулира образуването на кръв.Полезна е и при подагра, артрит, атеросклероза, ревматизъм, гастрит, язва на стомаха и дванадесетопръстника, болести на черния дроб и пикочния мехур, хипертония, порок на сърцето, кръвотечения от носа и наднормено тегло.Сокът и меката част на динята са ефективно диуретично средство.Освен това съдържанието на фибри в меката част понижава нивото на „лошия“ холестерол в организма, а сокът ефикасно пречиства черния дроб и бъбреците от шлаките, способства за разтварянето на солите, предотвратява образуването на камъни в бъбреците, прекрасно утолява жаждата и помага при запек.
Въпреки че динята е много полезна, все пак трябва да бъдем внимателни с нея.Ето някои от противопоказанията:
1. Тези, които имат захарен диабет, трябва да бъдат внимателни с меката част на динята и да не прекаляват, защото тя е богата на захар.
2. Ако сте в начален стадий на настинка, също не бива да ядете диня.Според традиционната китайска медицина, това може да усложни болестта.Но ако настинката е в напреднал стадий и имате висока температура, устата ви пресъхва, боли ви гърлото или урината ви е тъмно-жълта, яденето на диня е препоръчително, защото това ще помогне за по-бързото оздравяване.
3. Не яжте диня, която е разрязана от дълго време.Горещото време е подходящо за развитието на различни бактерии и това може да предизвика стомашни неразположения.
4. Ако страдате от бъбречна недостатъчност, също не бива да ядете много диня.Изяждането на големи количества от нея за кратко време, ще увеличи течностите в организма и ще затрудни работата на бъбреците, при което организмът няма да успее да изхвърли излишните течности.А това от своя страна ще затрудни кръвообращението и лесно може да предизвика сърдечна недостатъчност.
5. Ако имате рани в устата, не яжте диня.Според ТКМ раните в устата са показател за недостиг на Ин и наличието на вътрешна горещина.Ако се консумира голямо количество диня, това ще подсили дисбаланса в организма и ще влоши състоянието на раните.
6. Родилките също не трябва да прекаляват с динята.Тъй като след раждане организмът е слаб, а динята има охлаждащо действие, това може много лесно да увреди стомаха и далака.
7. Не яжте диня преди и веднага след хранене.Тъй като динята съдържа много вода, това може да разреди хранителните сокове и да наруши нормалното разграждане и усвояване на хранителните вещества.
8. Яденето на студена диня може да увреди функцията на стомаха и далака.Ако имате проблеми със стомашно-чревния тракт или зъбите, яденето на студена диня е абсолютно противопоказно.
Пъпешът
Говорейки за динята, не можем да пропуснем още един плод, който зрее по едно и също време.Това е пъпешът.За негова родина се счита Средна Азия.Отглеждането му в някои азиатски страни започва преди 4000 г.пр.н.е.Днес съществува голямо разнообразие от сортове с различна форма, аромат и цвят.В Европа е пренесен в началото на новата ера от древните гърци и римляни.Тук в Китай в днешни дни най-вкусните пъпеши и дини се отглеждат в северозападната провинция Синдзян, където климатичните условия са най-подходящи.
За пъпеша тук на Изток казват, че прави косата блестяща, очите млади, устните свежи, желанията силни, а възможностите изпълними.
На какво се дължат тези изключителни качества на този плод?Преди всичко на полезните му вещества.Меката част на пъпеша съдържа вода, захар, нишесте, белтъчини, въглехидрати, хранителни влакна, свободни органични киселини, калий, желязо, витамините С, РР, В1, В2, каротин, фолиева киселина, магний, фосфор, калций, мед, силиций и т.н..
Пъпешът съдържа повече витамин С от динята.Целулозата в него влияе добре на стомашната флора, спомага за изхвърлянето на вредния холестерол и подобрява храносмилането.
Силицият е необходим за доброто състояние на нервите, работата на червата, храносмилателния тракт и всички други органи.Той оказва положително влияние върху кората на главния мозък.Може би поради високото съдържание на силиций в пъпеша учените горещо го препоръчват при стрес.
Според френските учени специалните вещества, които съдържа пъпеша, ефективно се справят симптомите на стреса.Те установили, че прясно изяденият пъпеш намалява умората и стреса.Учените изследвали въздействието му върху 70 доброволци на възраст между 30 и 35 години.
По време на експеримента една част от участниците приемали капсули от супероксиданта дисмутаза, извлечен от пъпеша, а останалата част вземали капсули, които съдържали само нишесте.
При втората група бил забелязан силен плацебо ефект, докато при първата след 28 дена приемане на хранителната добавка от пъпеш било отбелязано значително подобрение на съпротивлението срещу общостресовите фактори, което помогнало на хората да поддържат нормално състояние на психиката.Концентратът от пъпешов сок не показал никакви отрицателни действия върху здравето на участниците в експеримента.Учените установили, че пъпешът освен че помага в борбата със стреса и премахва физическата умора, предпазва от безсъние, помага за концентрацията и ни прави по-спокойни.
Според учените съществува връзка между психическия стрес и вътреклетъчното окислително възпаление, което води до различни заболявания.Затова способността на организма да се бори със стреса защитава здравето ни.
Пъпешът е полезен за всички заболявания на сърдечно-съдовата система, тъй като има свойството да изхвърля излишния холестерол от организма.Препоръчва се при лечение и профилактика на атеросклерозата.Съдържащата се целулоза способства за изчистването на кръвоносните съдове.
Благодарение на богатото си съдържание на фолиева киселина и желязо пъпешът се използва успешно като средство за лечение на малокръвие.
При заболявания на бъбреците и черния дроб пъпешът тонизира и успокоява вегетативната нервна система.
Пъпешът има диуретично и слабително действие.Затова е подходящ за лечението на запек, подагра,пясък и камъни в бъбреците,като при последните може да се добави и запарка от семките на пъпеша.При камъни в бъбреците може да се използва следната отвара: вземат се по 80гр. смлени семки от пъпеш, сушени стръкове от магданоз, царевична коса и плодчета от хвойна.Залейте една супена лъжица от сместа с половин литър гореща вода и я варете 10 минути.Отцедете отварата и пийте по 50-70 мл по три пъти на ден преди ядене.
При запек се препоръчва да се яде колкото се може повече от този плод.Не бива да се забравя, че пъпешът е най-добре да се яде самостоятелно извън храненията.Той изчиства много добре организма от всякакви токсини и шлаки.
Сокът от пъпеш смесен с джинджифил е едно отлично средство против гадене и повръщане.Освен това той е ефикасно козметично средство при акне, лунички и пигментни петна по кожата.Смесете равни части сок от пъпеш, прясно мляко и преварена вода и обтривайте с тази смес лицето по няколко пъти на ден.
За да изгладите бръчките по лицето и да се избавите от неприятните обриви по кожата, може да опитате и следната отвара от пъпешови семки.Залейте с чаша кипяща вода 1 с.л. стрити семки и ги оставете да престоят около час.Приемайте от тази отвара сутрин и вечер.Тази отвара понижава и кръвната захар.В такива случаи пийте от нея по три пъти на ден.
Ако имате глисти, изпивайте всяка сутрин по чаша прясно изцеден сок от пъпеши, докато се излекувате напълно.Този метод се препоръчва за деца, защото е абсолютно безвреден и доставя на детския организъм необходимите му витамини.
За да се чувствате по-комфортно и щастливо по време на бременността, не забравяйте да ядете пъпеши.Те са особено полезни при трудно протичащата с желязо-дефицитна анемия или с чести инфекции и обща отпадналост бременност.
Възползвайте се от сезона и яжте пъпеши, за да сте здрави.Но в същото време не забравяйте за някои противопоказания:
1. Пъпешът е противопоказен при захарен диабет, язвена болест на стомаха и дванадесетопръстника, дизентерия и др. чревни разстройства.
2. Яжте пъпеша отделно от другите храни.Особено вредно е комбинирането му със спиртни напитки, млечни продукти или мед.Пъпешът по принцип е тежък продукт и е достатъчно натоварване за организма.Затова най-добре е да се консумира два часа преди или след основното хранене.
3. Не пийте студена вода веднага след изяждането му, за да не се получи подуване на корема, чревни колилки или силна диария.
4. Пъпешът е противопоказен за кърмачки, за да не предизвикат тежки храносмилателни проблеми при кърмачето.
5. Не преяждайте с пъпеш, защото може да разстроите работата на червата, да се появят спазми и колики.
Прасковата
Родината на този вкусен и ароматен плод е Китай.Прасковата е уважаван и почитан плод тук, защото тя е символ на дълголетието, здравето и безсмъртието.Богът на дълголетието Шоусин винаги държи праскова в ръка, а според легендата безсмъртните са се хранели именно с този плод.Освен това прасковата олицетворява младостта, а цветовете й се асоциират със свежестта и красотата на млада девойка.
В Китай използват всяка част от това дърво.Още в древността от дървесината му са изработвали чаши и др. домакински съдове, а клоните дори и днес, са важна част от новогодишната украса.
Латинското наименование на това дърво „persica“, може би идва от факта, че този плод е дошъл в Европа от Персия.Там се намирали едни от най-големите прасковени градини.Благодарение на необикновения си аромат, възхитителния вкус и сочната мека част, прасковата станала едно от най-популярните и предпочитани лакомства във Франция и Италия.В Европа прасковата е символ на дълголетието и семейното щастие.До 1616г. отглежданите праскови били само мъхести, но любителите-градинари създали нов сорт плодове с гладка повърхност и ги нарекли „Нектарини“.
За съжаление прасковите не могат да ни направят безсмъртни, но със сигурност могат да забавят настъпването на старостта, защото са отличен антиоксидант, който предпазва образуването на бръчки, защитава сърцето и предотвратява възникването на злокачествени образования.
Прасковата е богата на органични киселини-ябълкова, винена, лимонова, освен това съдържа минерални соли като калий, желязо, фосфор, манган, мед, цинк, селен и магний.Тя съдържа и богат комплекс от витамини-С, витамини от групата В, Е, Р, а също и каротини.Съдържа пектин и ефирни масла.Костилката й също е много полезна, защото съдържа горчиво бадемово масло и прочутия витамин В17.
Меката част на прасковата съдържа разтворима целулоза, която подобряват храносмилането, регулира и подобрява дейността на червата, подтиска процесите на гниене в храносмилателния тракт и има леко слабително действие.Освен това тези плодове са слабо диуретични, затова ги препоръчват на хора с високо кръвно налягане.
Високото съдържание на калий в прасковите ги прави полезни при аритмия и други сърдечни проблеми.Освен това те укрепват имунитета и се борят с болестотворните бактерии и вируси в организма.
Прасковата трябва да присъства в диетата и на тези, които страдат от лошо настроение и безсъние.Сочните плодове са богати на витамини от групата В, които нормализират съня и помагат да се справим с последствията от стреса, а магният ни предпазва от мъката и депресията.
Прасковите са добро средство и за отслабване.Те са ниско калорийни, но сладкият им вкус е способен да ни засити за дълго време.Затова между яденията спокойно може да си похапвате праскови.Освен това те подпомагат разграждането на мазната храна, затова са един от най-подходящите десерти след обилен обяд.
Меката част на прасковата е много хранителна, освежаваща и се усвоява лесно от организма.Затова се препоръчва на хора с отслабнал организъм и деца.Тези плодове се препоръчват и на болните от ревматизъм, подагра, сърдечно-съдови болести, проблеми с бъбреците, черния дроб и пикучния мехур.
Плодовете на прасковата съдържат от 80-90% вода, 6-14% захар, 5-10% пектин, 9.4 до 20мг витамин С, 0.6 до 1мг каротин.Семките й съдържат 20-60% мазнини, 0.4-0.7% ефирно и горчиво бадемово масло.Плодовете на прасковата се употребяват пресни или преработени под формата на компот, сокове, сладко или сушени.При ревматизъм и проблеми със стомашно-чревния тракт се използват отвари от листата и цветовете й.Пресните цветове на прасковата са добро диуретично средство, а семките притежават противоглистни свойства.
Препоръчва се употребата на 250гр. сок от праскови 15-20мин. преди ядене при нарушения на сърдечния ритъм, малокръвие, проблеми със стомаха.
Можете да използвате прасковата и като средство за разкрасяване.Ако имате около половин час свободно време, обелете кората на прасковата,отделете костилката и смачкайте с вилица меката част.Нанесете сместа върху предварително изчистеното лице и шията.Сложете на очите напоени с топло маслиново или друго масло тампони.Останете така 15-20 минути и измийте маската.Тази маска е подходяща за всички типове кожи, съхранява еластичността, овлажнява и отделя излишната мазнина от кожата.
Ако нямата достатъчно време, може да отрежете парче праскова и да разтриете лицето си с него.По принцип маските с праскова подхранват кожата, поддържат влагата и по този начин забавят стареенето.
Ето и една маска за цъфтяща коса.обелете 2 праскови и отделете костилките.След това ги смачкайте на пюре, добавете 1-2с.л.мляко, 5-7 капки масло от риган и нанесете равномерно върху косата.Останете така 20-30 минути, след което измийте косата с шампоан.
Въпреки полезните й свойства, в някои случаи трябва да сте внимателни с прасковата.
1. Прасковите помагат за изчистването на шлаките и токсините от организма, но хората с лесно възбудима нервна система, трябва да ги консумират умерено, защото те имат възбуждащо действие.
2. Прасковите са противопоказни при диабет, тъй като съдържат високо количество захар.
3. Ако сте склонни към алергии, също трябва да внимавате с прасковите.
4. За разлика от динята, прасковата не се препоръчва да се консумира охладена, защото така губи сладкия си вкус и аромат.Затова най-добре я консумирайте колкото се може по-скоро, за да не се налага да стои в хладилника.
- Невероятен трик! Вижте какво се случва, когато набодете игла в банан!
- КИТАЙСКА НАРОДНА МЕДИЦИНА: Маски с ябълки за еластична кожа
- Лечебните костилки и семки на плодовете