• Три отдавна изгубени гробници от Древен Египет бяха открити от археолози по време на разкопки. Те са построени преди повече от 3 хиляди години.

Погребенията се отнасят към периода на Новото царство (1550-1070 г. пр.н.е.) – епоха на просперитет в Египет, през която се сменят три династии. Вътре са били запазени записи, от които учените са определили имената и титлите на собствениците.

Проучванията показват, че гробниците са принадлежали на трима възрастни мъже. Те не принадлежали към фараонското семейство, но заемали високо място в обществото. Един от тях се казваше Амум-ем-Ипет. Той е живял по време на 19-та или 20-та династия и е бил служител в храма на бог Амон. Установено е, че гробницата му е до голяма степен разрушена. Запазените фрагменти от стените съдържат стенописи, изобразяващи носители на погребални принадлежности и ритуална храна.

Две други гробници са приписвани на 18-та династия. Единият принадлежал на мъж на име Бъки, който бил надзирател на зърнохранилище. Втората е за човек, обозначен като С. Той успява да смени няколко длъжности: пазач на храма на Амон, писател и ръководител на северните оазиси – плодороден регион на Египет, благоприятен за земеделие и животновъдство.

Откритието е направено в района на Дра Абу ел-Нага на Западния бряг на Луксор. Разположено близо до Долината на царете, мястото е било използвано като курорт за високопоставени служители, надзиратели и писари. Археолозите възнамеряват да продължат да изучават погребенията, за да научат повече за техните собственици, съобщава египетското Министерство на антиките.