• Цигарите значително ще поскъпнат в резултат на предложените от Европейската комисия нови минимални нива на акцизите.
  • Брюксел рязко вдига минималния налог за тютюневите изделия
  • Поскъпването на кутия цигари ще бъде с 3,70 лв., а на литър бензин с 30-50 ст.
  • Акцизът според ценовото ниво в държавата

Рязко поскъпване на цигарите и на горивата за автомобили подготвя Брюксел. Европейската комисия представи законодателно предложение за рязко вдигане на минималните акцизи за тютюневите изделия, което ще доведе до повишаване на цената на кутия цигари в България с около 3,70 лв.

Същевременно вече е решено от началото на 2027 г. бензинът и дизелът да влязат в схемата за търговия с вредни емисии, което според изчисления на Българската петролна и газова асоциация ще доведе до поскъпване на автомобилните горива с 30-50 ст. за литър. Мотивите на Европейската комисия за тези промени са здравето на хората и екологията.

Новото законодателно предложение на Европейската комисия (ЕК) е минималният акциз за цигарите да стане 215 евро за 1000 цигари и 63% от средната продажна цена на дребно в съответната държава. Но този минимален акциз ще бъде коригиран за всяка държава членка на ЕС според нивото на цените в нея спрямо средното ниво за страните от ЕС. По този начин минималните нива на акцизите ще бъдат различни за отделните държави, което е добре за България, тъй като ние сме с най-ниски доходи в ЕС, а общото ниво на цените ни все още е доста под средното за ЕС.

Според последните официални данни на Евростат, цените в България са 60% от средните за ЕС. При прилагане на предложената от ЕК формула в директивата за определяна на акцизите на тютюневите изделия, минималният акциз в България ще трябва да стане 186,33 евро за 1000 къса, което прави 364,43 лв. за 1000 къса.

В момента акцизът за цигарите в България е 131 лв. за 1000 къса плюс 22% от продажната цена, но не може да бъде по-малък от 210 лв. на 1000 къса. Това означава, че увеличението на минималния акциз ще бъде със 154,43 лв. на 1000 къса, което прави над 3 лв. на кутия. Но тъй като върху акциза се плаща и 20% ДДС, крайното поскъпване на кутия цигари само от увеличение на налозите ще достигне 3,70 лв. При положение, че сега кутия цигари най-често струва между 6 лв. и 6,80 лв., с увеличението ще стане около 10 лв. За сравнение, в Италия кутия цигари от известна марка още сега струва 6,50 евро.

За държавите, в които цените са по-високи от средното за ЕС ниво, минималният акциз за цигарите ще бъде по-висок от 215 евро за 1000 къса. От ЕК дават конкретен пример с държава, в която цените са с 10% над средното ниво. В тази държава минималният акциз за цигарите ще бъде 222 евро за 1000 цигари. Но наред с това акцизът трябва да е най-малко 63% от средната продажна цена на дребно на цигарите в тази държава.

Европейската комисия предлага промените в нивото на акцизите за цигарите да влязат в сила от 2028 г. За окончателното приемане на директивата е необходимо единодушие на страните от ЕС.

Първоначално Европейската комисия беше предложила повишаване нивото на акцизите и за горивата. Но тъй като дълго време нямаше единодушия между страните от ЕС за увеличение на тези налози се стигна до включването на автомобилните горива в схемата за търговия с емисии, за което единодушие не е необходимо.

Но отношение на акциза за цигарите всяка държава членка ще може да определи размера на налога, стига да не е под минималния праг. За да се избегне остаряването на акцизите с времето и да се запази реалната им стойност, Европейската комисия предлага на всеки три години минималният акциз във всяка държава да нараства с натрупаната инфлация.

Нивото на акцизите в шест държави от ЕС вече е по-високо от новите минимални нива и тези държави вече изпълняват изискванията. Но 21 държави от ЕС ще трябва да повишат налозите си, за да отговорят на новите изисквания. От ЕК посочват, че е трудно да се предвиди ефектът върху действителните цени на цигарите, тъй като зависи от политиките на държавите членки, стратегиите на марките и общите пазарни обстоятелства. На практика вдигането на налозите би се отразило в увеличение с 1 до 2 евро на цената на кутия цигари, посочват от ЕК. Явно България е сред държавите, в които ще има най-голямо поскъпване.

При пурите сме над минималните нива

  • Тютюнът за пушене малко ще поскъпне
  • Най-ниският налог според ценовото ниво

* Фиксираните минимални акцизи ще бъдат коригирани според ценовото ниво на всяка държава от ЕС по същите правила като акциза за цигарите.

Малко ще поскъпне тютюнът за пушене в България заради промените на директивата на ЕС за облагане на тютюневите изделия. Акцизът за тютюна за пушене (за лула и цигари) в момента е 222 лв. за килограм. А предложението на Европейската комисия е акцизът да стане поне 143 евро за кг, но тази минимална ставка също ще бъде коригирана според ценовото ниво във всяка държава от ЕС. Тъй като цените на стоките и услугите в България са 60% от средното ниво за ЕС, по предложената от ЕК формула минималният акциз за тютюна за пушене в страната ни ще стане близо 124 евро. Това е с 20 лв. за кг, или с по-малко от 10% над сегашното минимално ниво.

При пурите и пуретите вече сме изпълнили предложените от ЕК по-високи нива на акцизите. В момента акцизът за пури и пурети в България е 396 лв. за 1000 къса. А предложението на ЕК е минималният акциз да стане 40% от продажната цена на дребно или поне 143 евро за 1000 броя. След корекцията заради ценовото ниво в България, предложеният минимален акциз е 40% от продажната цена, но не по-малко от 124 евро за 1000 къса.

  • Популярни са сред най-младите
  • Минимални изисквания и за никотинови пакетчета
  • България вече облага електронните цигари

ЕК иска да бъде въведен минимален акциз и за никотин в пакетчета.

* Фиксираните минимални акцизи ще бъдат коригирани според ценовото ниво на всяка държава от ЕС по същите правила като акциза за цигарите

Никотиновите пакетчета набират популярност като алтернатива на тютюнопушенето, посочват от Европейската комисия. Те са особено популярни сред най-младите. Никотиновите пакетчета и електронните цигари действат като заместители на традиционните тютюневи изделия, обикновено цигарите. По-голямата част от държавите членки на ЕС вече са въвели акцизи за такива продукти. Някои държави прилагат същите данъчни ставки за нагряваните тютюневи изделия, както и за други тютюневи изделия за пушене, докато други прилагат специфични за продукта нива на данъчно облагане. По подобен начин повечето държави членки на ЕС вече облагат с данък течностите за електронни цигари. В България също вече има акциз за течностите за електронни цигари (независимо дали съдържат никотин), който е в размер на 0,45 лв. за милилитър.

Сега ЕК предлага да има общи правила за минимални акцизи за електронните цигари и за никотиновите пакетчета. Нивата на фиксираните минимални акцизи за тези продукти ще зависят от общото равнище на цените в съответната държава, както и при цигарите.

  • Загубите са 13 млрд. евро годишно
  • Проблем за ЕС са нелегалните фабрики
  • Следят движението на тютюна

Има все повече доказателства за тайни тютюневи фабрики в ЕС, посочват от ЕК по повод предложените нови минимални акцизни ставки. Последните данни показват бързо нарастване на броя на незаконните предприятия за производство на цигари, действащи в ЕС, като в повечето държави членки се разкриват тайни фабрики. В повечето случаи тези фабрики са сравнително модерни и високопроизводителни, оборудвани с пълни производствени линии, от машини за рязане на тютюн до оборудване за опаковане. Често те имат капацитет, сравним с големи легални фабрики, които могат да произвеждат до 4000 цигари в минута. Освен риска за здравето, нарастването на незаконните фабрики за цигари също така предизвиква безпокойство от гледна точка на данъчните измами и финансирането на организираната престъпност. Предвид незаконния характер на тези продукти, не се начислява акциз, когато се продават на потребителите.

В момента суровият тютюн не е обхванат от Директивата за данъчно облагане на тютюна, движението на този продукт до тайните фабрики не се наблюдава от Системата за движение и контрол на акцизите, посочват от ЕК. Последните оценки показват, че държавите членки губят до 13 млрд. евро годишно общо данъчни приходи – от продажбата на фалшифицирани цигари, контрабандата, както и продажбите на тютюневи изделия, произведени в незаконни фабрики.

Предложеното на ЕК е суровият тютюн да бъде включен в обхвата на Директивата за данъчно облагане на тютюневите изделия. Малко държави в момента облагат суровия тютюн, който не може да се пуши без трансформация, така че минималната ставка, която ще се прилага за този продукт, ще бъде нула, за да се даде възможност на държавите членки да адаптират действителните ставки към своите нужди. Но движението на суров тютюн вече ще бъде под контрол в целия ЕС, което ще позволи на органите на държавите членки да действат по-бързо при подозрителни сделки. Очаква се това да намали измамите с 10%.

Предвижда се свободно движение от районите, където се отглежда тютюнът, до първото съоръжение за преработка (където тютюнът се трансформира за първи път). Така новите изисквания за движение и контрол ще се прилагат, когато суровият тютюн бъде получен от първия преработвател.

https://trud.bg