Британският евродепутат Дейвид Кембъл Банерман поиска Европейската сметна палата (ЕСП) да прегледа транспортните разходи за последните две години на вицепрезидента на Европейската комисия Кристалина Георгиева, тъй като според Банерман през този период тя е водила своята кампания за поста на генерален секретар на ООН, съобщава „ЮРактив“, цитиран от БГНЕС.Евродепутатът още на 12 януари подава парламентарно запитване до ЕК защо Георгиева прави чести международни пътувания за сметка на ЕС. По думите му подобни дейности не отговарят на нейното портфолио като отговаряща за бюджета и човешките ресурси.
На 15 март председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер изпраща отговор, в който се посочва, че той е наредил на своите заместници да координират работата на комисията в ключови области, които включват насърчаването на европейски политики на международно ниво. По отношение на Георгиева Юнкер казва, че от май 2015 г. тя съпредседателства панела на високо ниво на ООН за хуманитарно финансиране.
Въпреки това Банерман посочва, че не се чувства доволен от отговора, в който не е включено директно обяснение за пътуванията на Георгиева до Ню Йорк и Етиопия например. Според него съществува „значителната спекулация“, че Георгиева води кампания за поста на генерален секретар на ООН от най-малко две години „както най-малко един постоянен представител твърдеше“.
По-рано руският заместник-министър на външните работи Генадий Гатилов заяви, че Георгиева е била във връзка с Русия по отношение на кандидатурата си за ООН от много време.
В същото време говорителят на ЕК Маргаритис Схинас посочи пред „ЮРактив“, че Георгиева наистина е обсъждала с Юнкер възможността да се кандидатира за генерален секретар.
Въпреки това официалната кампания на българката продължи само една седмица, след като премиерът Бойко Борисов оттегли кандидатурата на генералния директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова и издигна тази на Георгиева на 28 септември. На 5 октомври Съветът за сигурност на ООН единодушно избра португалеца Антониу Гутериш за наследник на Бан Ки Мун. Гласуването на Съвета беше разочароващо за Георгиева и унижение за Борисов, който беше обвиняван в страната си за това, че е оттеглил кандидатурата на Бокова, посочва още „ЮРактив“. Бокова беше и жената с най-добър резултат в гласуванията и четвърта в последното класиране.
Според Банерман във всеки случай „средства на европейски данъкоплатци са използвани неправилно“. „Най-добрият начин за постигане на необходимото уверение би било пълен списък на всички посещения на комисар Георгиева извън ЕС и пълна сметка на разходите на европейския комисар и нейният персонал, които да бъдат предадени на Европейската сметна палата за незабавна проверка“, каза Банерман.
http://www.blitz.bg