Рано или късно хората ще разберат, че ако светът иска да се пребори с измененията на климата или поне да застопори състоянието на Земята на сегашните нива, ще трябва да се плаща, и то скъпо и прескъпо.
Показа го впрочем и т.нар. Зелена сделка, с която Европа трябва да стане първият неутрален континент по отношение на климата до 2050 г. И ако доскоро подобни призиви и планове изглеждаха повече като далечно бъдеще, което няма да ни засегне, то реалността показва друго. Ето че се тръгна към тотална промяна в двигателите на автомобилите, а това пряко засяга потребителите. Същото се отнася до изискванията за изкопаемите горива и цените на тока или за мерките за по-чист въздух в градовете.
Призивите, пожеланията и конкретните мерки обаче често срещат неразбиране. Любопитни са данните от изследването на Европейската инвестиционна банка, според които всеки втори българин е съгласен да се вземат мерки за по-екологичен начин на живот. Но когато стане дума за пари, едва 23% от хората са готови да платят за тази промяна. Само че, ако искаме да пазим природата, да не замърсяваме въздуха и водите, да живеем еко, това струва пари. От друга страна – колкото и да е скъпо, трябва да мислим и в бъдеще време, защото следващите поколения също ще живеят на тази планета. Това е отговорност на сегашните поколения и те не трябва да бягат от нея.
Материала по темата прочетете тук.