Четох на стената на един икономист, симпатизант на ППДБ, опит да им помогне как да рекламирали приноса си към присъединяването в Еврозоната. Даже им сглобил някакви квази факти. Трудно се рекламира черна котка в тъмна стая, особено когато в стаята няма котка.
Хронологията е следната с точните дати и точния принос:
Началото на практическата подготовка за въвеждане на еврото в България е поставено със създаването с Постановление №168 на Министерския съвет от 2015 година на Координационен съвет за подготовка на Република България за членство в еврозоната. Съветът е отговорен за организирането и координирането на практическата подготовка на Република България за членство в еврозоната. Той се съпредседателства от министъра на финансите и управителя на Българската народна банка (БНБ).
На 29 юни 2018 г. от страна на министъра на финансите и управителя на БНБ е изпратено писмо до държавите от еврозоната, Европейската комисия и Европейската централна банка за намеренията на българските власти за присъединяване към Валутно-курсовия механизъм ІІ (ERM II) и към Банковия съюз. Само два месеца по-късно – на 27 август 2018 г., Министерският съвет с РМС №611 одобрява План за действие за присъединяване към ERM II и към Банковия съюз.
На 10 юли 2020 г. ( министър на финансите е Владислав Горанов) председателят на Европейската централна банка, финансовите министри и управителите на централните банки на държавите от еврозоната, на Дания, която е в ERM II и България взимат единодушно решение да включат българския лев във Валутен механизъм II. Споразумението за участие на лева в ERM II се основава на ангажимента на България да се присъедини едновременно към Банковия съюз и Валутния механизъм II и на изпълнението от българските власти на мерките, които са от значение за присъединяването и участието във ERM II.
Присъединяването на българския лев към Валутен маханизъм II дава начало на активната работа по практическата подготовка на България за въвеждане на еврото, с инициирането от тогавашния министър на финансите Кирил Ананиев на изменение на гореспоменатото Постановление №168 на Министерския съвет от 2015 г. С приетото на 30 март 2021 г. изменение на Постановлението за първи път се определя срок за разработване на Национален план за въвеждане на еврото, а именно до 30 юни 2021 г.
Успоредно с това на 06.04.2021 г. със съвместна заповед на министъра на финансите и управителя на Българската народна банка се актуализира съставът на Координационния съвет за подготовка на Република България за членство в еврозоната и се провежда негово заседание на 14.04.2021 г. На заседанието Съветът одобрява структура и отговорни институции за разработването на Национален план за въвеждане на еврото в Република България, което маркира и началото на работата по документа. Работата по разработването на Националния план за въвеждане на еврото в Република България се координира от Министерството на финансите, като всяка една от държавните институции, ангажирана с процеса по въвеждане на еврото, детайлно описва мерките и дейностите, които трябва да се предприемат за успешното въвеждане на единната европейска валута в страната.
На свое заседание, проведено на 30 юни 2021 г., Координационният съвет за подготовка на Република България за членство в еврозоната, който е със съпредседатели министърът на финансите в този период Асен Василев и управителят на Българската народна банка Димитър Радев, одобрява разработения проект на Национален план за въвеждане на еврото в Република България. Документът е подготвен и приет в изискуемия срок – 30 юни 2021 г. Проектът е публикуван за обществено обсъждане на 05.07.2021 година. Мнения и коментари се събират в законоустановения едномесечен срок.
През декември същата година служебният министър на финансите Валери Белчев внесе проекта за разглеждане в Министерския съвет, но документът не е гласуван.
Националният план за въвеждане на еврото в България е приет с Решение № 344 на Министерския съвет на 30 май 2022 г., или 9 месеца след приключване на общественото обсъждане. Актуализация на документа е направена с Решение № 797 на Министерския съвет от 13 ноември 2023 г.
Първата Комуникационна стратегия е приета едва през ноември 2022 г. с решение на Координационния съвет за подготовка на Република България за членство в еврозоната. Оказва се, че няма заложен ресурс в бюджета на Министерството на финансите за изпълнение на кампанията за разлика от разписаната процедура за периода 2021-2024 г., когато тогавашното ръководство на Министерството на финансите планира финансов ресурс с тригодишен хоризонт. За съжаление тези средства са премахнати от план сметката. Съответно финансово обезпечаване на комуникационните дейности по процеса за въвеждането на еврото в Република България е осигурено от служебното правителство чрез ПМС № 480/21.12.2022 г., чрез което бяха одобрени допълнителни разходи в размер 10 млн. лв. по бюджета на Министерството на финансите.
Аз в тази хронология от факти Асен Василев почти не го виждам. Не го знам с какво може да се хвали толкова при положение, че заедно със Сабрутев редовно всичко саботират и дори гласува против бюджета за тази година.
Някои от нас са работили за това България да бъде пълноправен член на Европейския съюз още от времената, в които еврото беше екю. Няма да позволим кражбата на нашите автобиографии от хората, които по същото време са търсели гражданство в други държави.