За първи път в историята си Европейския съюз активира Директива 2001/55/ЕО на Съвета относно минимални стандарти за предоставяне на временна закрила
От 11 март на всички гранични пунктове украинските граждани, които желаят временна закрила, получават документ, който им дава право на легитимно пребиваване в страната ни. С този документ всички пожелали статут на временна закрила се сдобиват с права – право да останат в страната ни; право на труд и професионално обучение; право на подходящо настаняване или на средства за настаняване при необходимост; право на социално подпомагане; право на медицинска помощ при спешни състояния; право да се завърнат свободно в държавата си по произход. Това обяви вицепремиерът по ефективно управление Калина Константинова.
Вече е създаден и Единен портал за хора, засегнати от войната в Украйна, където непрестанно се обновява информацията и може да се намери всичко, което би интересувало както украинските граждани, така и хората, които искат да помогнат според силите и възможностите си. Самият портал е достъпен на четири езика – български, украински, английски и руски. В различните раздели са публикувани правата на влизащите в страната ни украински граждани, телефони на консулствата на Украйна в Р България и на служба „Миграция“. Контакти на институции, предоставящи правна и друга консултация, както и различни видове подкрепа.
На този единен портал всеки български гражданин, желаещ да помогне под една или друга форма, според възможностите си, може да го направи.
Адресът на портала е https://ukraine.gov.bg/bg/
Областният управител на област Добрич Галин Господинов е предоставил информация за възможностите за настаняване на украински граждани на територията на област Добрич в имоти общинска и/или държавна собственост с места за настаняване. Ежедневно на дежурният телефон в Областна администрация – 0888 478 606, постъпват запитвания за подкрепа на украински граждани, както и от добруджанци, които са съпричастни и искат да помогнат. „Създали сме максимална организация, за да бъдем в подкрепа на нуждаещите се. Имаме добра координация както тук на ниво област Добрич, така и с Министерски съвет и създадения Национален щаб, в чийто състав влизат 6 различни работни групи. Като човек изказвам искрена съпричастност към тези, които са принудени да напуснат домовете си. Вярвам, че ще се стигне скоро до разумно решение и войната ще спре“ – казва областният управител Галин Господинов и отправя апел към жителите на област Добрич да сме единни и подкрепим нуждаещите се.