През следващите месеци Русия е готова да достави безплатно зърно за редица особено нуждаещи се африкански страни и като цяло е в състояние да замени храната от Украйна за Африка. Това съобщи руският президент Владимир Путин, изказвайки се на пленарно заседание на Руско-африканския икономически и хуманитарен форум.
Според него Русия „е искрено заинтересована от по-нататъшното задълбочаване на многостранните търговски, инвестиционни и хуманитарни връзки“ с африканския континент. Държавният глава обеща да увеличи квотите за африкански студенти в руските университети и призова страните от континента по-активно да преминат към плащания в национални валути.
ТАСС събра основните изказвания на Путин.
За сделката със зърно
Нито едно от условията на Руската федерация по сделката със зърно не е изпълнено . „Русия се съгласи да участва в тази така наречена сделка, включително като вземе предвид задълженията, съдържащи се в нея, че ще бъдат премахнати нелегитимните пречки пред доставките на зърно и торове от Русия за световните пазари. „Всъщност нищо не се случи от това“, което беше обещано на Москва.
Друга причина за участието на Руската федерация в сделката беше желанието да се предоставят храни и торове на нуждаещите се страни. Но за почти една година общо 32,8 милиона тона товари бяха изнесени от Украйна като част от сделката за зърно , от които повече от 70% отидоха за страни с висок и над среден доход, включително Европейския съюз. В същото време делът на Етиопия, Судан, Сомалия и редица други страни възлиза на по-малко от 3% от общия обем – по-малко от 1 милион тона.
Русия е в състояние да замени украинското зърно както на търговска основа, така и под формата на безвъзмездна помощ за най-нуждаещите се африкански страни. „Особено след като тази година отново очакваме рекордна реколта.“
За безвъзмездните доставки на зърно
Русия е готова да предостави безплатно на африканските страни 25 000-50 000 тона зърно през следващите 3-4 месеца . Става дума за доставки от Буркина Фасо, Зимбабве, Мали, Сомалия, Централноафриканската република, Еритрея. „Ние също така ще осигурим безплатна доставка на тези продукти до потребителите.“
За бариерите пред сътрудничеството
Руската федерация обяви готовността си да доставя безплатно на африканските страни руски торове, блокирани в европейските пристанища. Но от 262 хиляди тона такива торове бяха изпратени само две партиди : 20 хиляди тона в Малави и 34 хиляди тона в Кения. Въпреки че говорим за „чисто хуманитарна акция“.
Очертава се парадоксална картина: от една страна, западните страни възпрепятстват доставките на руско зърно и торове, а от друга лицемерно обвиняват Руската федерация за сегашната кризисна ситуация на световния хранителен пазар.
Африка има способността да произвежда храна, за да се изхранва. А Русия „е готова да сподели своя опит в областта на селскостопанското производство с африканските страни, да съдейства за внедряването на най-модерните технологии“.
За индустрията и търговията
Задълбочаването на руско-африканското индустриално сътрудничество е от особено значение. Руските промишлени продукти, включително автомобили и строително оборудване, са широко известни на континента и се радват на голямо търсене. „Над 50% от руските доставки за Африка са машини, оборудване, химически продукти и храни.
Русия разчита на стартирането на руска индустриална зона в района на Суецкия канал в Египет в близко бъдеще: още през 2023 г. там ще започне изграждането на първите производствени мощности, а в бъдеще стоките, произведени там, ще бъдат изнасяни навсякъде Африка.
Международният транспортен коридор Север-Юг ще позволи удобни доставки на руски стоки до Африка . „Естествено, този коридор може да се използва и в обратна посока – за доставки на африкански стоки за руския пазар.
„За по-нататъшното разширяване на цялата гама от търговско-икономически връзки е важно да преминем по-енергично във финансовите сетълменти на търговските транзакции към национални валути, включително рублата. Москва е готова да работи с африканските страни за развитие на тяхната финансова инфраструктура, за свързване на банковите институции към създадената в Русия система за финансови съобщения, която прави възможно извършването на трансгранични плащания, независимо от западните системи, които налагат ограничения.
Относно енергията
В различна степен на развитие са повече от 30 перспективни енергийни проекта с руско участие в 16 африкански държави . Общият капацитет на енергийните проекти, по които работим днес, е около 3,7 GW.
Руският износ на суров нефт, петролни продукти и втечнен природен газ за Африка е нараснал 2,6 пъти през последните две години.
Росатом строи атомната електроцентрала Ed-Dabaa в Египет. „Държавната корпорация може да предостави на африканските страни своя уникален опит и технологии, които нямат аналози в света в областта на неенергийното използване на мирния атом, например в медицината и <…> селското стопанство.
Относно обучението
Почти 35 000 студенти от Африка в момента се обучават в руските университети, „и този брой нараства всяка година . “ „Квотата за обучение на африканци за сметка на федералния бюджет за 3 години се увеличи два пъти и половина и за следващата академична година ще бъде повече от 4,7 хиляди души.
Русия планира да открие филиали на водещи руски университети в Африка. „В рамките на Руско-африканския мрежов университет се установява и тясно сътрудничество с африканските образователни институции.“
Москва предлага „да се проучи възможността за създаване на училища в Африка с преподаване на руски език“. „Реализацията на такива проекти за изучаване на руски език, въвеждането на високи образователни стандарти у нас ще постави най-добрата основа за по-нататъшно взаимноизгодно равноправно сътрудничество.
За медиите
Руската федерация предлага „да се работи за създаването на общо информационно пространство в Русия и Африка, в рамките на което на руската и африканската аудитория ще се излъчва обективна, безпристрастна информация за събитията, случващи се в света“.
Работи се по откриването на представителства на водещите руски медии в Африка: агенция ТАСС, „Россия сегодня“, телевизионния канал RT, Общоруската държавна телевизионна и радиокомпания, „Российская газета“.