• Най-голямата загуба на автомобилния производител от четвърт век наложи драстични действия, включително затварянето на седем завода.

Nissan обеща да затвори седем фабрики и да съкрати 20 000 работни места, след като отчете най-голямата си годишна загуба, откакто френският автомобилен производител Renault я спаси от банкрут преди четвърт век.
Японският производител на автомобили реши да не публикува прогноза за оперативната печалба за финансовата година, приключваща през март 2026 г., и отчете нетна загуба от 670,9 милиарда йени (4,5 милиарда щатски долара) за годината, приключила през март.

„Реалността е ясна“, каза новоназначеният главен изпълнителен директор на Nissan Иван Еспиноса във вторник на първия си брифинг след обявяването на приходите, откакто пое поста през април. „Nissan трябва да даде приоритет на самоусъвършенстването с по-голяма спешност и бързина.“

Еспиноса, който заема позиции в Nissan от 2003 г., ускорява преструктурирането си. Автомобилният производител ще затвори седемте производствени съоръжения до финансовата 2027 година, като годишният производствен капацитет ще спадне до 2,5 милиона бройки от 3,5 милиона миналата година. Подробности за това кои седем съоръжения ще бъдат затворени не бяха предоставени, пише scmp .

Nissan също потвърди, че ще съкрати 20 000 работни места, включително загубата на 9000 позиции, обявена през ноември. Мерките са насочени към намаляване на разходите с 500 милиарда йени.

Затрудненият японски производител на автомобили изпитва затруднения с възстановяването на бизнеса си, тъй като застаряващата му гама не успя да спечели потребителите в САЩ и Китай. Компанията вече беше сменила повечето от висшите си ръководители, след като опитите за сливане с Honda се провалиха по-рано тази година, което я остави в спешна нужда от още един спасителен пояс.
На въпрос дали съжалява за провала на сделката с Honda, Еспиноса каза, че конкурентният автомобилен производител все още е „един от многото кандидати“, когато става въпрос за проекти, партньорства, интеграция, капиталови инвестиции и отделяне на компании. Въпреки неуспешното сливане, Nissan и Honda вече са заявявали, че продължават стратегическото си сътрудничество, фокусирано върху електрическите превозни средства и батериите.

„Не мога да ви дам точен график сега, но работим активно по въпроса. Колкото по-скоро, толкова по-добре“, каза Еспиноса относно евентуална дата за ново партньорство.

Промените на Еспиноса сигнализират за по-решителен път напред от този, прокаран от предишния изпълнителен директор Макото Учида, който беше критикуван за недостатъчна агресивност. Той изрази нежеланието си да затвори фабрики по време на разговорите с Honda, позовавайки се на гордостта на Nissan и необходимостта да запази оперативната си независимост.

След напускането му, Nissan обяви по-широки планове за намаляване на производството, като миналата седмица обяви, че се отказва от предложението си за изграждане на завод за батерии във Фукуока, за да се съсредоточи върху собственото си възстановяване.

Но дори и с все по-задълбочаващите се съкращения, Nissan е изправен пред трудна битка в намирането на финансов спасител.

Hon Hai Precision Industry се очерта като водещ претендент след Honda, като председателят Йънг Лиу заяви през февруари, че компанията му се е обърнала към Nissan и Honda за потенциално сътрудничество, когато двете компании са водили преговори за сливане. Тайванският производител на iPhone, известен като Foxconn, е заявил ясно желанието си да сглобява електрически превозни средства за японските производители на автомобили и по-рано този месец подписа споразумение с Mitsubishi за това.
Междувременно, усилията за преструктуриране на Nissan рискуват да бъдат провалени от американските тарифи върху вносните автомобили и авточасти . Автомобилният производител заяви, че очаква въздействие от 450 милиарда йени от политиките, включени в прогнозата му за оперативна загуба от 200 милиарда йени през първото тримесечие.
Износът от Мексико и Япония представлява почти 45% от продажбите на Nissan в САЩ, заяви главният финансов директор Джереми Папен. Митата ще засегнат 300 000 бройки от износа от Мексико и 120 000 бройки от Япония, каза той.

Постоянно променящите се търговски политики на президента на САЩ Доналд Тръмп вече се отразяват на световния автомобилен сектор, като някои производители като Stellantis и Mercedes-Benz Group оттеглят прогнозите си за печалби, а други предупреждават за значителни загуби върху крайния резултат. General Motors намали прогнозите си за печалба поради излагане на автомобилни тарифи в размер на 5 милиарда щатски долара, докато Ford очаква годишен спад в резултатите от 1,5 милиарда щатски долара.
Водещите японски производители на автомобили се присъединиха към хора, биейки тревога относно последиците от големите данъци на Тръмп. Toyota заяви, че оценява удар от 180 милиарда йени върху оперативните приходи само за два месеца, а Mazda не публикува годишни прогнози, но предупреди за удар от 10 милиарда йени само за месец април.
Отделно, Renault, която има приблизително 36% дял в Nissan, заяви, че очаква нетната ѝ печалба за първото тримесечие да се свие с 2,2 милиарда евро (2,4 милиарда щатски долара) поради усилията на японския автомобилен производител за преструктуриране.

Еспиноса заяви, че Nissan се стреми да засили партньорството си с Renault в Европа, Индия и Латинска Америка, както и да работи с Mitsubishi в САЩ по разработването на пикапи и батерии за електрически превозни средства. Възможно е също така да се стреми към сътрудничество с Honda за САЩ, добави той.

Акциите на Nissan затвориха с 3% ръст във вторник, намалявайки спада за годината до 26%.