• Климатичният феномен Ла Ниня, който се разви по-рано тази година и който показва охлаждане на температурите на повърхността на океана в централния и източен екваториален Тихи океан, ще продължи до март-април. Това съобщи научният директор на Руския хидрометеорологичен център Роман Вилфанд в коментар за РИА Новости.

„В момента преживяваме Ла Ниня, но не интензивна, и се очаква да продължи до февруари и дори до март. Някъде през март-април ще започне да преминава в неутрална фаза“, каза той.

Феноменът няма да бъде много дълготраен или интензивен, обясни Вилфанд, добавяйки, че не се очаква Ел Ниньо да се завърне през 2025 г.

Ла Ниня има противоположния климатичен ефект на Ел Ниньо, особено в тропическите региони. Естествени климатични явления като Ла Ниня и Ел Ниньо сега се случват в по-широкия контекст на предизвиканото от човека изменение на климата, което повишава глобалните температури, влошава екстремните метеорологични и климатични явления и засяга сезонните валежи и температурните модели.

Промените в атмосферата, причинени от охлаждането на Тихия океан, променят метеорологичните модели по света. В САЩ това означава, че повече бури удрят тихоокеанския северозапад, оставяйки южната част на САЩ по-суха. В световен мащаб Ла Ниня може да увеличи риска от суша в селскостопанските райони на Аржентина и Бразилия и да доведе до обилни валежи в части от Индонезия и Северна Австралия.  www.vedomosti.ru

„Ла Ниня” се събужда, идва ли „снежен Армагедон”

Условия за климатичния феномен „Ла Ниня\“ започнаха да се формират в тропическите води на Тихия океан, съобщи снощи Националната океанска и атмосферна администрация на САЩ. През миналата зима явлението доведе до вълна от арктически студ в Източна Европа и България през януари.

Сега се очаква „Ла Ниня\“ да е много по-силна. По принцип климатичният феномен би трябвало да се образува през няколко години, но с глобалното затопляне цикличността на явлението се ускори.

На голяма площ от Тихия океан около Екватора и тропиците температурата на водата вече е по-ниска от средната за сезона както на повърхността, така и в дълбочина. Явлението е естественият балансьор на феномена „Ел Ниньо\“, който се отличава с повишаване на температурата на водата в най-големия океан в света.

Ефектите върху глобалния климат, предизвикани от „Ла Ниня\“ през тази година, ще бъдат засилени от друг климатичен феномен – „Тихоокеанското десетилетно колебание\“, за което се очаква да предизвика значително охлаждане на водата на повърхността в северната част на Тихия океан.

Тази комбинация накара климатолозите в САЩ да прогнозират „снежен Армагедон\“ през идващата зима.
Европа пък трябва да се готви за резки застудявания с непредсказуеми интервали. След най-топлия октомври от три години насам, ноември вероятно ще бъде с температури около средните за този месец.

Но през декември и януари е много възможно югоизточната част от континента, включително и България, да бъде сполетяна от арктически студове и смъртоносни виелици.

Досега ефектът на „Ла Ниня\“ в Европа се характеризира с по-меки зими на север и много по-студени на юг, както и нетипично обилни снеговалежи в Средиземноморския регион.

НДТ/2017-11-11