По време на разкопките, извършени в Карахантепе в Шанлиурфа, беше открита фигура на тичащо диво магаре, гравирана върху камък, датираща от периода на неолита.
Разкопките през 2024 г. продължават в Карахантепе, където се намират над 250 обелиска във формата на буква „Т“ от периода на неолита.
При проучванията, проведени в този контекст, беше открито изображение на фигура на диво магаре, тичащо върху един от камъните, положени на пода.
Ръководител на разкопките Карахантепе проф. д-р Неджми Карул каза, че разкопките продължават на 10 места, включително Карахантепе, в рамките на проекта Stone Hills.
Заявявайки, че са работили по други обществени сгради и колиби около централната обществена сграда в Карахантепе тази година и че са започнали да отварят една от тях преди няколко седмици, Карул каза: „Сградата е заровена в земята и има клонка покривна система върху къса каменна стена.“ Разбираме, че те са постлали пода с големи плоски камъни. Сред тези каменни подове видяхме, че са били използвани като камъни за мелене и на един от тях има животни, които са решаващи в иконографията на този период са животните, чиято призрачност се забелязва по-специално от птиците, сред които са и дивите магарета .. Според специалистите, тези животни са били са консумирали и с които са живели през този период. Това диво магаре също е фигура, изработена с техниката на стъргане в движение, поставена в основа с шлифовъчни камъни. В това отношение и преди сме срещали фигури по пода на сгради в Гьобеклитепе, но за първи път срещаме толкова активен мотив на диво магаре. „Това, разбира се, е находка, която допълнително ще допринесе за нашето разбиране на животинската иконография тук и нейната връзка с хората и тяхната среда.“