Тръмп – диктатор за един ден

0
22

Новият президент на САЩ иска да отмени всичко, което е направил Байдън

2025 г. се очертава да се превърне в мощен катализатор по пътя към нов световен ред. Връщането на Доналд Тръмп в Белия дом на 20 януари обещава да ускори тази тенденция. Преди малко повече от година милиардерът заяви, че ще бъде “диктатор”, но само през първите 24 часа от президентството си

Тръмп обеща да “накара главите ни да се замаят” в началото на своя втори мандат – подготвил е около 100 изпълнителни заповеди в първите си часове в Овалния кабинет, предназначени да ударят бързо в сърцето законодателния дневен ред на администрацията на Джо Байдън. Милиардерът прекара месеци в разкриване на амбициозен списък от мерки, които ще предприеме, включително затваряне на границата между САЩ и Мексико, прекратяване на войната в Украйна и

помилване на част от

хората, участвали в

щурма на Капитолия

на 6 януари 2021 г. “Мога да отменя почти всичко, което направи Байдън. И в първия ден голяма част от това ще бъде отменено”, каза Тръмп пред сп. “Тайм”.

Докато някои от обещанията за първия му ден могат да бъдат постигнати чрез изпълнителни заповеди, други ще изискват месеци или дори години преговори с Конгреса. Съдебните битки за няколко от предложените от него заповеди са неизбежни, особено за въпроси като гражданството по рождение. Плановете на Тръмп за преразглеждане на имиграционните мерки са сред най-мащабните от обещанията му. Той се закани

да затвори

южната

граница на САЩ

и да спре приема на бежанци в страната – действия, които вероятно ще бъдат извършени чрез поредица от изпълнителни заповеди скоро след като той положи клетва. Докато детайлите на тези действия в момента са неясни, идеите на републиканците включват упълномощаване на федералното правителство да завърши южната гранична стена и лишаване от федерални ресурси на градовете-убежища за бежанци.

Тръмп каза, че възнамерява да започне “най-голямата операция по масово депортиране” в историята на САЩ в първия си ден като президент.

Фокусът му ще бъде върху отстраняването на престъпници, наскоро преминали границата, и лица, които са били депортирани от съдилищата. Републиканецът също така иска да прекрати гражданството по рождение, което би означавало, че децата на имигранти без документи няма да получават автоматично американски паспорт. Ход, който се очаква да бъде изправен пред незабавни правни предизвикателства, тъй като гражданството по рождение е част от конституцията на САЩ.Едно от най-личните обещания на Тръмп е да помилва осъдените за ролите им в бунта на Капитолия на 6 януари 2021 г. Бъдещият 47-и президент многократно е посочвал, че ще действа бързо, като издаде помилвания за много от 1500-те лица, осъдени за престъпления, свързани с участието им в щурма на Капитолия в знак на протест срещу удостоверяването на изборите и победата на Байдън преди години. Този ход ще бъде дълбоко противоречив и вероятно ще разпали отново политическата битка за случилото се.

По време на предизборната си кампания Тръмп многократно повтаряше, че ще сложи край на войната между Русия и Украйна. “Ако аз съм президент,

ще уредя тази война

за ден, 24 часа”,

каза Тръмп през май 2023 г. Той повтори това обещание на президентския дебат през септември 2024 г., твърдейки, че отношенията му с руския президент Владимир Путин и украинския лидер Володимир Зеленски ще му помогнат да постигне мир между двете страни: “Ще го уредя, ще говоря с единия, ще говоря с другия”. Но след като спечели президентския пост, Тръмп, изглежда, се отклони от това обещание. “Надявам се да имам 6 месеца”, каза републиканецът на пресконференция през януари, когато го попитаха колко скоро може да спре конфликта.

И докато умува как да разреши войната, Тръмп обмисля да започне друга – търговска. Новият обитател на Белия дом иска да наложи мита от 25% върху продукти, внасяни от Мексико и Канада, докато тези страни не спрат потока от нелегална имиграция и незаконни наркотици в САЩ.

Икономисти предупредиха, че потребителите могат да поемат тежестта на големите тарифи, което неминуемо ще вдигне цените. Експертът Алън Диърдорф от Университета на Мичиган смята, че митата на Тръмп “са като данък върху продажбите, в смисъл, че потребителите навсякъде в крайна сметка ще плащат”.

Във вътрешен план Тръмп обеща да защити това, което смята за “права на жените”, като забрани на транссексуални да се състезават в женски спортове.

“С върха на моята писалка,

в ден първи ние ще спрем

транссексуалната лудост

Ще подпиша изпълнителни заповеди за прекратяване на сексуалното осакатяване на деца, за извеждане на транссексуалните от армията и от нашите училища”, закани се републиканецът. През първия си мандат той въведе забрана за транссексуални да служат в армията, която Байдън отмени. Затова сега милиардерът увери, че връща в официалната американска политика само двата пола: мъжки и женски. Според много анализатори именно с това обещание Тръмп е успял да спечели гласовете на средния американец в битката с Камала Харис.

Във външнополитически план новоизбраният президент не изключва използването на сила или икономическа принуда за поемане на контрол над Гренландия и Панамския канал, с което си заслужи обтегнати отношения с Дания. Предупреди и натовските държави, че трябва да отделят 5% от БВП за отбрана, ако искат да продължат да се крият под чадъра на сигурността на САЩ. Тръмп призова Мексиканският залив да бъде преименуван на Американски и пренебрежително нарече Канада “51-ия щат”, а нейният министър-председател “губернатор”.

Заплахите на Тръмп

да наруши международни

договори

и говоренето за заграбване на земя са ходове, които означават: Ако не можете да ни победите, присъединете се към нас.

Вероятно той вярва, че идеите му защитават не само американците, а и всички нации, които желаят да продължат ангажимента към водения от Америка западен съюз. Малцина лидери в ЕС харесват мирогледа на Тръмп. И не само заради арогантното му поведение, а и защото не дава отговори на две основни предизвикателства, пред които всички сме изправени: изменението на климата и масовата миграция.

Дали ръката на Тръмп ще изтръпне от подписване с луксозната писалка още на 20 януари, не е ясно. Но със сигурност това се очертава като натоварен ден за бъдещата администрация. Може би 100-те му изпълнителни заповеди вече са подготвени. Броят им е стряскащ и много по-голям от този на предишните администрации. Байдън например подписа около 17 в първия си ден на поста и общо 37 през първата седмица.

Източник 24часа