Традиционният обичай „Къпачи“ ще започне със зимен празник на площада в град Кула за първи път тази година

0
10



Традиционният обичай „Къпачи“ ще започне със зимен празник на площада в град Кула, който ще събере хората между 23:00 и 24:00 часа за първи път тази година, каза за БТА секретарят на НЧ „Просвета 1882“ Царевна Цанкова. Като част от празника организаторите са предвидили огньове и греяно вино. Читалището организира целия обичай, който е типичен само за Кула.

Най-малкият участник тази година е на 15, а най-големият е на 27 години.

Самобитният обичай „Къпачи“ е свързан с честването на Йордановден и Ивановден, които по традиция се отбелязват по стар стил в Кула. Къпачите тръгват през нощта на 19 януари – Йордановден и ритуално къпят за здраве всички, които имат имен ден, както и младите семейства, които са сключили брак през изминалата година.

Младите момчета, които се включват, не са семейни. Техният брой е нечетен. Обичаят е мълчан – те не говорят, разказа още Царевна Цанкова. Участниците разиграват различни персонажи, като един от тях е „булката“. “Булката” е в автентична женска носия, носи котле с вода и ръси с китка босилек всеки именик – Иван или Йордан. Друг персонаж е „младоженецът“. Неговата отговорност е да е неизменно до булката, да я пази. Най-възрастният сред тях, който най-дълго е бил къпач, се избира за водач, защото знае всички къщи, познава хората, знае къде да отидат.

Облеклото се наследява по бащина линия. То е различно, автентично, с характерни само за кулския край вълнени дрехи, каквато е кабаницата. Шапките са изработени от овча кожа, украсени са с пера. На пояса къпачите имат звънци и носят тояга – гега. Маските се изработват с вълна, боя, пера.

Има приемственост. И днес обичаят „Къпачи“ се предава от баща на син, от дядо на внук. Нашата работа е да помогнем обичаят в своята самобитност да се запази във времето, каза в заключение секретарят на читалището в Кула.

 



Източник БТА