Най-лошата спира на мокро със 17 метра след останалите
В края на зимата швейцарският автомобилен клуб TCS и неговият германски партньор ADAC направиха голямо сравнение на гуми, за да определят най-добрия избор за летния сезон на 2025 г. Двете организации сравниха 17 различни модела с размер 225/40 R18 92Y/W, т.е. гуми, които се срещат на много популярни компактни седани и SUV като Alfa Giulietta, Audi Q3, BMW 1 Series, Hyundai i30, Mercedes A-Class, Opel Astra, Skoda Octavia, Toyota Corolla и Volkswagen Golf. Това бяха и моделите, използвани за тестовете.
За методологията беше даден приоритет на сигурността, екологичният аспект остава важен, но по-малко. По този начин безопасността представлява 70% от резултата (поведение на сухи и мокри пътища, спиране и т.н.), докато екологията – 30% от резултата (разход на гориво, шум, издръжливост или дълголетие). Изразена като процент,
общата оценка определя нивото на производителност на гумата,
както следва: отлично (> 80%), силно препоръчително (> 60%), препоръчително (> 40%), препоръчително с резерви (> 20%) и не се препоръчва (< 20%). Класацията дава точна индикация кои гуми са добри и кои е хубаво да се избягват.
11 гуми бяха оценени като добри или много добри. По отношение на точките Continental SportContact 7 печели с резултат от 74%. Този модел се отличава особено със своята устойчивост на сух (86%) и мокър (76%) асфалт, но не толкова на екологично ниво (62%). Трима конкуренти са много близо до лидера с резултат от 72%. Това са Bidgestone Potenza, Michelin Sport 5 и Goodyear Eagle F1 Asymetric 6, които постигат много добри резултати по отношение на безопасността. Michelin е посочена като най-балансираната гума (съотношение безопасност/екологичност).
Седем други гуми също се считат за силно препоръчителни. Това са Vredestein Ultrac Pro, Yokohama Advan Sport V107 и Firestone Firehawk Sport, като последната
се откроява по отношение на икономията на гориво
Останалата част от тази група включва Falken Azenis FK520, Nexen N Fera Sport, Dunlop Sport Maxx RT2 и Toyo Proxes Sport 2.
В долната част на класацията са гуми, които все пак са класифицират като “препоръчителни”. Това са Ceat SportDrive (по-малко ефективна при мокри условия), Kumho Ecsta PS71, Nokian Tyres Powerproof 1 и Giti GitiSport S2, китайски гуми, които са разочароващи на мокро и имат най-ниската дълготрайност в теста.
Двете организации уточняват още, че въпреки че тези четири гуми остават препоръчителни, резултатите им са доста незадоволителни.
Но има и гуми, които определено трябва да се избягват, марки, които са неизвестни и които очевидно би било добре да останат такива.
По този начин Syron Premium Performance получава резултат само от 32%
поради проблемното си поведение дори на суха настилка
Още по-лошо е положението с китайската гума Double Coin DC-100, която трябва категорично да се избягва отново от съображения за безопасност поради нейното ниско представяне по отношение на управление на мокра настилка (17 м повече за спиране при дъжд в сравнение с най-добрата в теста, което е недопустимо).