Сътрудничеството между България и Р Северна Македония е по-важно от всякога, заяви Михалис Рокас, ръководител на Делегацията на ЕС в Скопие

0
5



Трансграничното сътрудничество е от изключителна важност за всички страни и в рамките на европейският контекст. Искам да изкажа благодарност за този проект „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“, организиран от БТА, както и за усилията, които се полагат в областта на европейската интеграция, каза в Скопие Михалис Рокас, ръководител на Делегацията на ЕС в Република Северна Македония. Той участва в трансгранична конференция по проект „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“, която се състоя в Националния пресклуб на БТА в Скопие. 

Един от най-важните инструменти на ЕС за подкрепа е трансграничното сътрудничество – по отношение не само на регионалното сътрудничество, но и също за регионалната стабилност и стабилност, което е изключително важно за целите, които сме си поставили с този проект, посочи Рокас.

Той изтъкна, че трансграничното сътрудничество не е само един процес, при който се постига само комуникация, а общ процес, в който се споделя просперитет и стабилност за всички.

Сътрудничеството между България и Северна Македония сега е по-важно от всякога. Това събитие обозначава ангажиментът на двете държави да засилят своите двустранни връзки и да промотират регионалното развитие, икономическия растеж и културния обмен. Това сътрудничество е демонстрация на трайното партньорство, изградено между двете държави и споделената им визия за едно стабилно, проспериращо и европейско бъдеще, каза още Рокас. Той изтъкна, че в случая с Р Северна Македония, ЕС е разработила двустранно сътрудничество и рамки за подобно с пет от съседните държави, а именно – България, Косово, Албания, Гърция и Сърбия. Тези партньорства са базирани на взаимното уважение, споделени цели и ангажираност за това да се намери общото начало в адресирането и спаряването с проблемите, пред които сме изправени, подчерта Рокас.

По думите му сътрудничеството между България и Р Северна Македония има дълбоки корени и започва още преди официалната институционализация през трансгранични програми, финансирани от ЕС. Рокас припомни, че първият организиран опит за трансграничното сътрудничество е направен през програмата ФАР през април 2004- 2006 г., с което се полагат основите за бъдещото развитие на съвместни инициативи между двете държави. Следвайки тази програма, впоследствие са въведени и няколко други програми, допълни той.

Според него през последните години са положени усилия, които са довели до съществени резултати. Одобрените до този момент проекти са 184, от които 178 са напълно завършени. Останалите са във фаза на изпълнение. Допълнително в следващите седмици се очаква да бъдат подписани договори за субсидии за осем нови проекта, посочи още Рокас.

Чрез тази финансова подкрепа от ЕС, която предоставя повече от 70 милиона евро под формата на финансиране за последните три програмни периода, по тази програма са реализирани множество предизвикателства и има постижения в много сектори.

Рокас изтъкна, че един от най-съществените проекти в настоящия момент, е изграждането на трансграничната връзка между Струмяни и Берово, известна още като Клепало. Тя ще предостави директна пряка връзка между България и Р Северна Македония. Този проект е от изключително значение за подобряване на транспортната инфраструктура и улесняването на движението на хора и стоки, посочи още Рокас. Той припомни, че проектът в момента е в първата си фаза на изпълнение, а стойността му надхвърля 11 милиона евро. 

ЕС подкрепя в дългосрочен план пътят на РСМ към европейската интеграция чрез инструмента за оказване на предприсъединителна помощ. Инвестирани са повече от 1 млрд. 250 млн. в страната, така че да да бъде подкрепена, да бъдат подкрепени реформите, икономическото развитие, изграждането на институциите – всичко това е важен елемент при подготовката на РСМ за участие за членство в ЕС.

Ние сме много силно ангажирани с това партньорство. ЕС продължава да подкрепя и ще продължи да подкрепя РСМ по нейния път към пълно членство в ЕС, като гарантира, че институциите, гражданите и бизнесът са изцяло готови да прегърнат и да се възползват от възможностите, както и отговорностите, които идват от това членство, каза още Рокас.



Източник БТА