Модулът за кацане на китайския апарат за събиране на лунни проби Chang’e-6 успешно достигна обратната страна на Луната в неделя, 2 юни. Това съобщиха от Китайското национално космическо управление (CNSA).

„С подкрепата на сателита Quedao-2, спускаемият модул Chang’e-6 успешно се приземи на определеното място в басейна на Южния полюс-Aitken“, се казва в изявлението на CNSA, цитирано от Синхуа .

Отбелязва се, че по време на кацане апаратът е кръжал на височина от около 100 м над безопасната зона и е използвал 3D лазерен скенер за откриване на препятствия на лунната повърхност. Когато корабът се приближи до лунната повърхност, той изключи двигателя си и се приземи в свободно падане, защитен от система за поглъщане на удари.

Спускаемият модул ще събере лунна почва, след което ще се скачи с орбиталния модул и с помощта на модула за връщане ще достави проби на Земята.

Мисията трябва да отнеме общо 53 дни.

Изстрелването на ракетата Changzheng-5 Y8 със сондата Chang’e-6 се състоя по-рано, на 3 май , от Wenchang на южния китайски остров Хайнан. За кацане е избран ударният кратер Аполо, разположен в басейна на Южния полюс-Ейткен.