Следващата селскостопанска революция започна от Добруджа

0
31
Exif_JPEG_420
  • На XII Национален агросеминар на НАЗ в Албена от 28 до 30.11. 
  • С милиарди лева, труд, наука и воля за устойчиво земеделие и бизнес

 

Румен Николаев 

Следващата селскостопанска революция започна от Добруджа на XII Национален агросеминар на НАЗ /Национална асоциация на зърнопроизводителите/. Той се проведе във ваканционно селище Албена от 28 до 30 ноември и постави насоки и  основи за предвидимо и устойчиво развитие на агробизнеса за години напред.

НАЗ навърши пълнолетие от 18 години. Много негови членове, семейства и работещи се трудят на полето и във фермите дори като деца, продължават и заздравяват на места селскостопанските традиции. Някогашният основен поминък в земеделска България днес е мощна агроиндустрия за милиарди лева.

Как заветът на предците и отговорността пред поколенията да се осъществи на качествено ново ниво събраха на 12-ия национален агросеминар в Албена министри, техни заместници, зърнопроизводители, фермери, учени, висши служители от ЕС в Брюксел, преподаватели и студенти, производители на селскостопанска техника, на торове и на иновативни продукти.

В приветствието си към участници и гости председателят на НАЗ Илия Проданов отбеляза предизвикателствата в трудната не само за този бранш 2024 година – неясно бъдеще (покрай войни наблизо), липса на политика в сектора и климатични промени. Той се обяви за поземлена реформа, достъпност на всички за ползване на водни ресурси за напояване, тясно съдействие на наука и бизнес, търговски умения и коопериране.

Министърът на земеделието и храните Георги Тахов поздрави всички и обеща да работи за стабилността на сектора и прогнозируемост. Той отчете изплащане от 128 700 000 лева по украинската помощ на 27 ноември, или общо 650 млн. лв. за 2024 г. към земеделците и други засегнати производители. Министърът обяви и стартирането на 29 ноември на прием на заявления за подпомагане на нови земеделски стопани над 41-годишна възраст. Общо всички схеми за подпомагане сега и за 2025 г. възлизат на 3,7 милиарда лева. Те се разширявят и към нови дейности, включващи местно здравеопазване и социално дело. Министър Георги Тахов посочи НАЗ като пример за прозрачно управление на публични средства. По програмата за развитие на селските региони 2014-2020 досега са платени 2,8 млрд. лв.

Министър Тахов посочи напояването като топ-тема за развитието на отрасъла. Със 100 млн. лева от ЕС ще се рехабилитират 24  напоителни канала и това е само началото. Предвижда се изграждане на нови канали.

По тази „гореща“ не само за агропроизводителите „водна“ тема говори и Петър Димитров, министър на околната среда и водите. Той посочи 17 милиона напоявани декари в България през 1986 г.  Едва 300 000 декара са напоявани понастоящем. Загубите на вода във ВиК мрежата и в напоителните системи сега достигат до 90 %. Засушаването тази година е намалило речния отток  със 73 % спрямо 2023 г. в страната. При Дунавския регион спадът е 82 %. Министър Петър Димитров представи препоръки за ефективно използване на наличния воден ресурс в напояването.

За интегриране на земеделието с науката, иновациите и образованието говориха университетски и научни представители от ВУЗ-ове, институти и академии. Председателят на Българската аграрна камера Костадин Костадинов говори за кризите в сектора, недоверието в институциите и надеждите към по-успешно бъдеще. Снежана Благоева – пълномощен министър в Специалния комитет по селско стопанство в Постоянното представителство на България в Брюксел – отбеляза, че в началото на 2025 г. новият комисар на ЕС по земеделието ще представи широкообхватна и балансирана Визия за бъдещето на земеделието.

Агросеминарът протече в 4 дискусионни панела. Във ваканционно селище Албена бяха представени нови торове и изделия за агрозащита с намален въглероден отпечатък. Производители на селскостопанска техника, намаляваща обработка на земя или с нулево обезпокояване на почвата, показаха ползи от безоранни технологии. Очакваният ефект обхваща икономия от инвестиции, намалява количеството горива за обработка, по-малко време за работа на полето и по-малко работна ръка.

Следващата селскостопанска революция, с начало в Добруджа на XII национален агросеминар на НАЗ в Албена, ще води до качествени промени в почва, продукти, доставки, природа, здраве. Милиардите лева ги има, трудът и волята – също. Остава повече ясна политика и стратегия в отрасъла, наука, иновации, съгласие и коопериране да привлекат повече и по-млади хора в най-стария поминък на цивилизацията, гарантиращ изхранването и нейното оцеляване. НАЗ отличи тази година студента Сашо Георгиев от Аграрния университет в Пловдив със стипендия „Иван Генчев Танев“. Наградата се дава за девети път на заслужили младежи, с повече принос към запазване и съхраняване на агропоминъка на предците и с отговорност към бъдещето на всички ни. Там където – пред хляба и трапезата – всички сме равни.