• Кометата Леонард ще бъде видима с просто око в средата на декември

Кометата C/2021 A1 (Леонард) ще достигне перихелий на 3 януари 2022 г.

Непериодичната комета е открита през първата половина на януари 2021 г. от американския астроном Грегъри Дж. Леонард (Gregory J. Leonard) от обсерваторията Маунт Лемън в Аризона, САЩ.

Обектът има почти параболична орбита и това вероятно е първият (и вероятно единствен) път, когато преминава покрай Слънцето. Кометата е на разстояние 0,62 AU (1 AU – една астрономическа единица – Земята е на 1 AU от Слънцето) от Слънцето и 0,92 AU от Земята по време на перихелия.

Яркостта на обекта е +5,1 звездна величина по време на перихелия.

Магнитудът (звездната величина) е мярка за яркостта на звездите или на други небесни обекти. На скалата на звездните величини, по-малките стойности съответстват на по-голяма яркост и обратно. Скалата на звездните величини е логаритмична. Ярките звезди условно се наричат звезди от 1-ва звездна величина. За пример магнитудът на Слънцето е -26,73, а на най-слабата наблюдаема звезда е 23,5. Сириус е със звездна величина -1.3

Преди преминаването на перихелий кометата се движи през съзвездията Ловни кучета, Воловар и други.

Карта за кометата C/2021 A1 (Leonard) в сутрешното небе, фокусирана върху областта, където кометата е по-ярка от магнитуд 8. Хоризонтът, здрачът (приблизително) и позициите на планетите са валидни само за датата и часа, посочени в карта. Положението на кометата спрямо звездите е точно за всички случаи. Дадена е индикация за посоката, която сочи опашката на кометата. Дължината и външният вид на опашката не са точни. Числата до фигурите на кометата показват деня от месеца за тази фигура, червените етикети показват първия ден от посочения месец. Кредит: Sky.observing.com

Кометата е видима в сутрешното небе с яркост, по-голяма от осма звездна величина между 15 ноември и 13 декември 2021 г. и във вечерното небе от 13 до 18 декември 2021 г. От 19 декември обектът ще бъде практически невидим в Северното полукълбо. Кометите често са невидими около момента на най-голяма яркост, защото тогава са твърде близо до Слънцето.

Най-голямата яркост ще е около 14 декември: магнитуд +2,0 в най-благоприятния сценарий (вижте опциите по-долу).

За наблюдение на обекта в този момент е необходим бинокъл с отвор от 9 мм или повече. Най-благоприятното време за наблюдение на кометата около 10 декември. Тогава обектът ще има яркост от +2,9m и контраст по величина от -2,5m, по принцип достатъчно, за да се види кометата с просто око. Въпреки това, бинокълът (ръчен или статив) може да ви помогне да видите повече детайли.

https://nauka.offnews.bg/

Кометата на Леонард. Тя вече идва при нас!

Тази комета беше открита съвсем наскоро, а именно през януари 2021 г. Това е направено от Грегъри Леонард (GJ Leonard) от обсерваторията Mount Lemmon в Аризона, САЩ, на един и половина метров телескоп. Той я е открил, когато е била на разстояние от ~ 750 милиона км. от слънцето. Относно разстоянието на Юпитер. Именно на това разстояние метанолът и водата започват да сублимират близо до кометите, а около кометите започва да се появява газопрахова обвивка – кома, което ги прави по-забележими. По време на откритието относителната величина, видимата яркост на кометата, беше +19m. Това е много смътно. 160 хиляди пъти по-тъмна от най-тъмната звезда, видима с просто око.

Кометата е на ретроградна орбита. Тези. комети се движат в посока на движение, обръщат се в движение почти по целия път около Слънчевата система. На наклонът на орбитата на Леонард е 132 градуса. Не е перпендикулярен на равнините в системата нашата Слънчева система.

Кометата е спряла последните 35 000 години в движение по пътя за Слънцето от разстояние приблизително 520 милиарда километра. 

Ще може да се види кометата с оптиката от ноември, а с очи от началото на декември в съзвездията Боут и Змия. Но това ще трябва да бъде направено преди 12 декември, защото кометата се приближава до Слънцето и на ярко небе вие ​​сами разбирате , че ще бъде невъзможно да се види.

Посоката е североизток. В началото на декември може да се наблюдава с оптика, след като луната залезе веднага. Цяла нощ.

По-близо до 12 декември ъгловата скорост на кометата ще се увеличи и тя бързо ще се спусне към хоризонта и ще бъде видима само сутрин преди зазоряване в източната част на небето.

.https://aboutspacejornal.net