- Проектите включват пречистването на курорта, ремонт на канализация и водопроводи на Балчик, Добрич и Каварна, както и ГИС система на водите до Северното Черноморие
- Финансирането с европейски средства на ремонта и на пречиствалената станция не можеше да се случи, защото съоръжението беше частна собственост на туристическия комплекс „Албена“ АД. След споразумение за прехвърлянето му става възможно да се отпушат средствата за ВиК и пречистване на водите по Северното Черноморие
Темата накратко „Албена“
- АД продава пречиствателната си станция на „ВиК Добрич“, което ще позволи финансирането на проекти за модернизация на пречиствателните станции и ВиК мрежите в региона.
- Дружеството не се отказва от идеята да финансира използването на пречистената вода за напояване на селскостопанските земи.
- Пускането на поръчките е условие за подписване на договори за европейското финансиране, инвестициите няма да се отразяват в цената на водата до 2026 г.
Цунами от поръчки. Това обяви миналата седмица „ВиК Добрич“, показа справка в Агенцията за обществени поръчки. Общата стойност на обявените търгове е за над 223 млн. лв.
Това е условие за подписване на договорите за финансиране по оперативна програма „Околна среда 2021 – 2027“, които предстои да се сключат съвсем скоро, обяви за „Капитал“ Маргарита Георгиева, административният директор на „ВиК Добрич“.
Първите девет поръчки за над 160 млн. лева са още от 7 януари със срок на подаване на оферти до 30 януари, а останалите са със срок 17 или 24 февруари. Сред тях има няколко отличаващи се. Две са за курортното селище „Албена“, където стана ясно, че се е чакала сделка, с която частната пречиствателна станция да стане публична, за да се отключи финансирането за целия регион. Сделката е пред финал.
Едната поръчка е за авторски надзор и строителство на отвеждащ колектор и дълбоководно заустване след пречиствателна станция Албена за 12.6 млн. лв. Отделно е обявена поръчка за изпълнител за инженеринг – проектиране, строителство и авторски надзор на ремонт на самата пречиствателна станция – за 17.7 млн. лв.
Големи са още проектите за инженеринг, проектиране, авторски надзор и строителство за реконструкция на ВиК мрежи в Каварна (27.7 млн. лв), Балчик (15.8 млн. лв) и самият Добрич за 14 (млн. лв.). Обявени са също поръчки за реконструкция на довеждащи водопроводи и съоръжения в Каварна за близо 7 млн. лв. и реконструкция на водоснабдителни помпени станции в област Добрич за 8 млн. лв.
Другата група поръчки са за проектиране, строителство и авторски надзор на обект за реконструкция модернизация на пречиствателната станция в Каварна за 10 млн. лева, за инженеринг, проектиране, авторски надзор и строителство на изграждане на дълбоководно заустване след пречиствателната станция в Балчик за 9.4 млн. лева.
Освен това „ВиК Добрич“ е обявило още поръчки за проектиране и изграждане на интегрирана географска информационна система (ГИС) за обособената територия за която отговаря, за 1.8 млн. лв, а близо 1 милион ще се инвестират за проектиране и изграждане на централизирана мониторингова система за наблюдение на ключови критични съоръжения към ВиК Добрич.
Албена продава станцията си
Ситуацията с авариралия колектор на пречиствателната станция миналата година ясно подсказва, че процесът на обновяване и на осигуряване на дълбоководно заустване в Албена трябва да бъде ускорен. В началото на юни миналата година се случиха две аварии на отвеждащи колектори в Албена и Кранево, но стана ясно, че става дума за вливане в морето на вече пречистени води. Въпреки това РЗИ препоръча хората да избягват къпането в морето заради излагане на замърсяване.
По думите на Маргарита Георгиева, финансирането на проектите в курорта на практика става възможно с предприетите стъпки за придобиване пречиствателната станция на „Албена“ АД от ВиК Добрич. Това до момента спираше финансирането за модернизация на пречиствателната станция и ВиК мрежите в региона. Нямаше как да обявим поръчките, ако това вече не беше факт и ВиК Добрич не е придобил пречиствателната станция на Албена, обясни Георгиева.
Не става ясно защо от това са зависели не само проектите за обновяване на мрежите и модернизация на пречиствателната станция в Албена, но и всички проекти на „ВиК Добрич“.
Нямаме подписан договор, а имаме предварително споразумение, каза за „Капитал“ изпълнителният директор на „Албена“ АД Красимир Станев. Той не коментира кога окончателно ще бъде подписан договор за продажбата, но от думите му стана ясно, че това може би ще се случи до края на годината. Изграждането на пречиствателната станция за отпадни води на Албена е свързана с ремонта на пречиствателните станции също в Добрич, Балчик и Каварна.
„Финансирането може да се реализира, ако всички четири обекта са публични и ще продадем съоръжението, за да може да се случат инвестициите в региона, посочи Станев. Взехме това решение още повече заради факта, че пречиствателната станция на Албена пречиства водите и на други морски селища като Кранево и Оброчище.“
Оценител е определил цена от 4.5 млн. лева, но Станев не обяви дали това ще бъде и окончателната цена на сделката.
„Албена“ иска да финансира използването на водата за напояване
Независимо от продажбата „Албена“ АД не се е отказала от идеята си допълнително извън европейското финансиране да инвестира в иновативната идея за използване на водата за напояване. „Вместо да се излива в морето, тази вода може да се връща за напояване на селскостопанските земи в целия регион“, коментира Станев. Дружеството „Албена“ АД има над 3000 дка земеделски земи, с които произвежда продукти за хотелите си в Албена. В Барселона например всеки ден 300 000 куб. метра вода се връщат обратно за напояване на нивите, това може да се случва и в България, посочи Станев.
Те биха инвестирали и в използване на утайката от пречиствателната станция в биогаз инсталация за добив на енергия, стана ясно от думите на Красимир Станев.
Инвестициите ще се отразят в цената на водата след 2026 г.
Реконструкцията на пречиствателните станции и инвестициите в дълбоководно заустване ще подобрят качеството на водата, обясни директорът на дружеството Маргарита Георгиева. Инвестициите няма да се отразяват до 2026 г. в цените на услугата, обясни Георгиева. Но вероятно ще бъде заложена в следващия петгодишен план на дружеството от 2027 г., допълни тя.
ВиК Добрич отговаря за 3393 км. водопроводна мрежа, 87% от която са азбестоциментови водопроводи. Отвеждането на отпадъчните води се извършва чрез 254 км канализационна мрежа и 7 канализационни помпени станции. Пречистването на отпадъчните води се осъществява от 5 пречиствателни станции – Добрич, Албена, Балчик, Ген.Тошево и Шабла.
От 1951 г. започва проучване на водоизточниците по цялата територия на Южна Добруджа. За няколко години се извършват основни проучвания. Те доказват, че източната част на Добруджа лежи изцяло върху подземни води на сарматски варовици. Северозападна Добруджа е по-слабо водоносна. В ниските ерозирани участъци водите са на по-малка дълбочина, като количествата са в зависимост от сезоните. Най богати на вода в Северозападна Добруджа са терасите на р. Дунав.
ИЗТОЧНИК: https://www.capital.bg/