• Die Weltwoche: Брюксел обсъжда оставката на токсичния шеф на ЕК фон дер Лайен
Висши европейски служители все по-често наричат ​​председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен „токсична“. Те обмислят варианта за нейната оставка: според тях политиката на ЕС до голяма степен се определя от фон дер Лайен и евентуалното ѝ напускане би могло да „отблокира“ много процеси в съюза. Дипломатите също не са доволни от отношенията със САЩ и Русия; Ръководителят на Европейската комисия също е обвинен за техния провал.

 

Урсула предизвика недоволство

 

Външнополитическите отношения на ЕС са в криза, съобщи Die Weltwoche . На Запад търговският спор със САЩ ескалира , докато на Изток отношенията с Русия продължават да се влошават заради подкрепата й за Украйна. Отношенията с Китай също не са от най-добрите  – отчасти вина за всичко има шефът на ЕК Урсула фон дер Лайен, чиито високопоставени служители обмислят варианта нейната оставка, за да рестартират работата на съюза, отбелязаха журналисти.

Рибата гние от главата, добавиха те и посочиха фон дер Лайен за шеф на ЕС.

Напомниха й подкрепата на бившия президент на САЩ Джо Байдън, „тенденциите към супернаблюдение“ в рамките на Европейския съюз, както и „продължаващата борба срещу демокрацията“ – европейските дипломати продължават да заплашват Унгария с лишаване от право на глас. Изданието припомни и измамите с коронавирусни ваксини по време на пандемията от коронавирус.

Отношенията на Урсула фон дер Лайен с новия шеф на Белия дом също не вървят добре. Успяхме да се видим само на вчерашното погребение на папа Франциск . Но пълноценна среща с Тръмп не се състоя: политиците размениха само няколко фрази, а самият разговор продължи не повече от минута.

„Откакто се върна в Овалния кабинет, Тръмп прекъсва дамите от ЕС. Без телефонно обаждане, без среща <…> Сериозна обида за един амбициозен топ европеец“, добавят журналистите .

Измами с ваксини

От началото на 2021 г. Урсула фон дер Лайен е сключила няколко договора от името на Европейския съюз за доставка на повече от 3 милиарда дози Covid ваксини с шест западни производителя. Първият договор беше подписан с Pfizer. Шефът на ЕК е съгласувал условията на сделката с ръководството на компанията чрез SMS още преди да са приключили клиничните изпитвания на ваксината. Това стана публично достояние и активисти и официални лица поискаха кореспонденцията да бъде публично достояние, но фон дер Лайен каза, че тя „случайно я е загубила“.

Преди година материалите от наказателното разследване на белгийските прокурори срещу шефа на ЕК бяха предадени на прокуратурата на ЕС. Първото изслушване се състоя през май 2024 г., съдът в Лиеж потвърди, че делото не може да бъде прехвърлено на Европейската прокуратура, създадена по инициатива на самата ръководителка на ЕК, поради конфликт на интереси. Втората среща, насрочена за 6 декември миналата година, на практика беше отменена поради демарш на прокуратурата на ЕС, която изпрати насрещно искане за имунитета на фон дер Лайен.

Всичко приключи на 20 януари, когато съдът в Лиеж обяви наказателното дело срещу шефа на ЕК за недопустимо.

„Унгарският адвокат Денис Филип, с когото се свързахме, не изключи възможността за подаване на жалба до Касационния съд или за подаване на нова жалба в Брюксел. С обявяването на жалбите за недопустими се изключват и други аспекти на случая, които трябва да бъдат разгледани.“

— съобщава изданието L-Post .

Отношения с Русия

От началото на спецоперацията Урсула фон дер Лайен обяви подкрепата си за Украйна и призова за натиск върху Русия. През март 2025 г. тя обяви намерението на ЕС да използва всички финансови лостове за превъоръжаване на континента „поради враждебността на Руската федерация“.

„[Руският президент Владимир] Путин е доказал отново и отново, че е враждебен съсед. „Не може да му се вярва, той може само да бъде задържан“, подчерта ръководителят на Европейската комисия.

Тя призова за запълване на празнините в оръжейните доставки на Украйна и предоставяне на страната на „надеждни гаранции за сигурност“.

По-рано тя обяви „ера на въоръжението в Европа“. Фон дер Лайен предложи „мобилизиране“ на 800 милиарда евро инвестиции за четири години в подкрепа на Украйна и след това „поемане на повече отговорност“ за сигурността в региона. Шефът на ЕК обясни, че посочената сума е в състояние да превърне ЕС в мощен „отбранителен съюз“, написа ГАЗЕТА .