Дизайнерите местят стена с 15 см, за да отворят място за библиотеката, превърнала се в главен „герой“ в интериора
Новият софийски дом на младо семейство с две деца е изпълнен с позитивизъм и радост, а за тaзи чудесна атмосфера заслуга има и дизайнерското студио, осъществило интериора. Защото от това как изглежда жилището вътре, зависи в голяма степен неговият психоклимат.
“За нас, дизайнерите, бе много важно да намерим проекцията на взаимоотношенията в това семейство и тя да има своето отражение в пространството. С други думи това означаваше “да проектираме “любов”, казват арх. Иван Александров и Надежда Димитрова.
Авторският екип на Dada Project Studio е бил задължен от високото доверие, което получава от своите клиенти.
С много внимание подхожда най-напред към промяна на архитектурното разпределение на апартамента с площ от около 140 квадратни метра, за да му осигури по-добра и логична функционалност. Смело е “зачеркнато” антрето, като се премахва стената между него и дневната. Успоредно с това изчезва и коридорът към спалните. А като се премества с 15 см стената от гипсокартон по ходовата линия от родителската към детските стаи, се освобождава място за библиотеката, която е един от главните “герои” в полученото отворено пространство.
Плъзгащата се стъклена врата на дрешника е превърната в декоративно пано, което се явява като артпродължение на портмантото при входа. Изборът на тапетни врати е много подходящ, защото те се сливат със стените и така подпомагат още повече процеса на обединяване на дневното пространство, което включва хол, трапезария и кухня. Освен с него след промените жилището разполага и с родителска спалня, две детски стаи и две бани. Интериорната концепция се основава на оригинален дизайн, защитен чрез добре подбрани елементи на обзавеждането, но и с ефектна комбинация между материали и текстури, колористика и светлина. Така чрез плътна консистенция е отличено всяко помещение и всеки отделен сет, но като се запазват общите формообразуващи белези, които придават единност на цялото вътрешно пространство от 140 квадратни метра. За него допринася и подовото покритие. Специално избраният като цвят и текстура паркет е един и същ за целия апартамент и успешно приобщава общите части и обособените помещения.
Светлината като водещ фактор в интериора тук е много добре разработена чрез подходящия избор на осветителните системи. Функционално разпределени, те изтъкват и осмислят отделните зони. Безспорен фаворит са пенделите, които създават ритъм и с формата си въздействат като произведение на изкуството. В ролята на водещ акцент влиза окаченият таван – метален ринг с опънато огледално платно. Кръглата форма разчупва и балансира геометрията, а играта на отражения създава любопитна сценография.
И още за светлинната композиция в жилището – още с влизането каналното осветление, което ни води до терасата, подчертава нарочно тази надлъжна ос. Тя е композиционният фактор, на който е подчинено обзавеждането. Усещането е подсилено с “еклектичното” обединяване на кухнята с TV групата. Фокусът пада върху ефектното решение за своеобразни рамки във вид на метален растер, който виждаме като музикален ритъм да се появява около корпусните мебели в дневната – ниски и високи шкафове, както и при портмантото. Но и в основата на трапезарната маса с нейната удължена пропорция.
Плотът дава допълнително място за подготовка на храните. По него се намира охладителят за вино, вграден в корпус с колелца. Това дава възможност да се премества и така се освобождава място за допълнителни столове.
В къта за релакс се откроява изчистеният като форма диван с “пулъп” кожена тапицерия. А над него е сюрреалистичната картина на Николай Панайотов, най-яркият артакцент в жилището.
Детската стая е авторски проект на дизайнерката Надежда Димитрова, наречен #future, а отделните мебели вече се реализират като системен продукт. Те спонтанно са харесани и от малките обитатели на този дом – момиче на 3 години и момче на 7 години, които сами избират цветовете.