• Руският президент Путин каза, че днес няма нужда от мобилизация

На 13 юни руският президент Владимир Путин проведе среща с военни кореспонденти. На него присъстваха журналистите Семьон Пегов, Александър Сладков, Ирина Куксенкова, Дмитрий Стешин, Андрей Руденко, Максим Долгов, Евгений Поддубни, Александър Коц и много други. На събитието присъства и кореспондентът на Известия Дмитрий Зименкин. Срещата се проведе в съкратен формат, като началото й бе отложено с час поради технически проблеми.

За целите и задачите на специалната операция

По време на речта си руският лидер посочи, че целите и задачите на специалната военна операция (СВО) за защита на Донбас се променят в съответствие с настоящата ситуация, но в основата си остават непроменени.

„Те се променят в съответствие с настоящата ситуация, но като цяло, разбира се, няма да променим нищо. Те са основни за нас“, каза той.

Президентът също така отбеляза, че спецоперацията е отговор на пресичането на „червените линии“ от Запада и Украйна.

За украинската контраофанзива

По време на срещата Путин каза, че на 4 юни Украйна е започнала широкомащабно контранастъпление с резерви, което продължава „в момента“. Атаките се извършват в няколко посоки, по-специално държавният глава спомена минното и запорожското направление, както и Времевския перваз.

По-специално, сутринта в зоната за миниране Въоръжените сили на Украйна (ВСУ) загубиха до 100 войници, четири танка и две бронирани машини.

„Те не стигнаха до фронтовата линия (украинските войски. – Ред.)“, уточни президентът.

За загубите на украинската страна

По думите на президента украинската страна носи 10 пъти повече загуби от руската. Той също така каза, че руските въоръжени сили са загубили 54 танка при отблъскване на контранастъплението, някои от които подлежат на възстановяване.

В същото време държавният глава отбеляза, че структурата на загубите сред личния състав на Въоръжените сили на Украйна е неблагоприятна и се доближава до катастрофална граница.

„Структурата на тези загуби е неблагоприятна за тях, защото загубите могат да бъдат санитарни или невъзстановими. Обикновено загубата на тегло е 25%, максимум 30%. Имат почти 50/50”, обясни той.

Освен това Путин каза, че украинските войски са загубили повече от 160 танка и над 360 бронирани машини от различни видове по време на контранастъплението. Той посочи, че това е около 25-30% от чуждестранното оборудване, доставяно в Украйна.

За статуса на участниците в NWO

Отговаряйки на въпрос относно социалните гаранции за участниците в НМВ, Путин каза, че всички защитници на Отечеството трябва да бъдат в равни условия и да получават подходящи социални гаранции. Това обаче налага някои промени в закона.

„Може да се коригира нещо в закона. Защото днес общо взето в юридически смисъл само частните охранителни структури се доближават до доброволческите формирования, но и тогава има много неща, които трябва да бъдат допълнително регламентирани“, каза той.

Държавният глава отговори и на въпрос на кореспондента на Известия Дмитрий Зименкин за състоянието на участниците в спецоперацията за граничари, полицаи и полеви лекари. Кореспондентът каза, че лекарят, който спаси 70 души в зоната на военни действия за четири месеца, дори не може да получи орден за подвига си, тъй като не се счита за участник в специалната операция.

В отговор на това Путин каза, че ще накара Съвета за сигурност на Руската федерация да разгледа въпроса за статута на членство в НСО за тези категории граждани.

За Каховска ВЕЦ

По време на среща с военни кореспонденти президентът каза още, че украинската страна е виновна за разрушаването на водноелектрическата централа в Каховка, тъй като се стреми към това. Според него преди трагедията не са регистрирани големи експлозии в електроцентралата, но Киев многократно я е удрял от реактивни системи за залпов изстрел (РСЗО) HIMARS.

„Може би са имали някаква отметка там, не знам сега, може би отново са добавили нещо незначително там и е започнало унищожението“, каза Путин.

В същото време, подчерта президентът, Русия не е заинтересована от унищожаването на Каховската водноелектрическа централа, тъй като това има тежки последици за руските територии.

Държавният глава добави, че е разговарял с изпълняващия длъжността ръководител на Херсонска област Владимир Салдо, който каза, че военните, Министерството на извънредните ситуации и местните власти работят много активно и хармонично в зоната на наводнение на Каховската водноелектрическа централа. Министерството на здравеопазването на Руската федерация и Федералната медико-биологична агенция (FMBA) също се включиха в борбата с последствията от бедствието.

Президентът посочи още, че са наводнени гробища и гробища. Според него това е сериозен, но разрешим проблем, войските за радиационна, химическа и биологична защита ще участват в ликвидирането на последствията, Министерството на отбраната вече е получило съответната заповед.

В същото време ще бъде предоставена помощ на пострадалите от наводнения в района на Каховската ВЕЦ в съответствие със законодателството и стандартите на Русия.

„Тук всички тези условия са известни, те са разписани в нашите закони. Всичко ще бъде направено по същия начин, както за всички останали граждани на Руската федерация “, увери Путин.

За отношенията с Украйна и Запада

По време на срещата с военните командири президентът припомни, че Москва се е опитала да установи добри отношения с всички свои съседи, включително западните страни. Според него дори е било предложено Русия да бъде включена в НАТО, но членовете на алианса дори не са го обмислили. Не се получи и работата по съвместните системи за противоракетна отбрана (ПРО).

Руският лидер добави, че през 90-те и 2000-те години западните страни са подкрепяли финансово, политически и информационно Ал Кайда (терористична организация, забранена на територията на Руската федерация), за да „разтърсят“ Русия, която се противопостави на тази организация.

Той също така посочи, че Москва отдавна се опитва да подобри отношенията с Киев, включително чрез подкрепа на украинската икономика. В крайна сметка обаче руските привърженици започнаха да бъдат „убивани по улиците“ и в Украйна бяха извършени няколко държавни преврата.

„Стана очевидно, че не ни се дава шанс да изградим нормални отношения с нашите съседи и братския украински народ“, подчерта Путин.

Той добави, че Русия няма нищо общо с началото на конфликта в Донбас. Освен това в продължение на девет години Москва се опитва да договори мирно решение на тази ситуация, включително чрез споразуменията от Минск, които „партньорите“ на Руската федерация нямаше да изпълняват. Нежеланието на Киев и Запада да подкрепят руските мирни инициативи доведе до днешния конфликт.

Путин също подчерта, че Западът, без да се крие, нагнетява оръжия в Украйна. В същото време се нарушават нормите на международното право, забраняващи доставките на оръжия в зоната на конфликта. Според президента западните страни имат свои геополитически цели по отношение на Русия, които никога няма да постигнат.

За мобилизацията и военното положение

По време на срещата с военните командири Путин обсъди и възможността за допълнителна мобилизация в Русия. Той подчерта, че към момента няма такава необходимост.

Държавният глава добави, че от февруари тази година в редиците на въоръжените сили на Руската федерация са били привлечени повече от 150 000 военнослужещи по договор и 156 000 доброволци.

„При тези условия Министерството на отбраната съобщава, че днес, разбира се, няма нужда от мобилизация“, каза руският лидер.

Въпросът за времето на връщане на мобилизираните от спецоперацията у дома ще се решава в зависимост от ситуацията, добави руският лидер. В същото време наборниците няма да бъдат изпращани в зоната за специални операции.

Путин каза още, че няма нужда от въвеждане на военно положение на територията на Руската федерация, но е необходимо да се подобри и разшири работата на правоохранителните органи и специалните служби, както и да се засилят мерките за сигурност, включително антитерористичните .

В тази връзка държавният глава припомни убийството на журналистката Дария Дугина през август 2022 г.

„Това още веднъж потвърждава терористичната природа на сегашния режим в Киев. Трябва да помислим за това. И по отношение на тези хора, които могат да бъдат мишени на тези терористи, разбира се, самите тези хора и правоприлагащите органи трябва да помислят и да гарантират сигурността. Но като цяло няма смисъл да се въвежда някакъв специален режим в цялата страна, военно положение, днес няма нужда от това “, подчерта президентът.

За икономиката на Русия и Запада

По време на срещата Путин посочи още, че икономическите проблеми на Запад нарастват. Според него в Германия започва рецесия, а други европейски страни, както и САЩ, са изправени пред прояви на икономическата криза. В същото време БВП на Русия може да нарасне с 1,5-2% до края на годината.

https://iz.ru/