• Си Дзинпин, Моди, Рамафоса и Сиси избраха съвсем различна среща на върха – в Русия

Руският президент Владимир Путин анулира втората „мирна конференция“ за Украйна на Владимир Зеленски. Докато Зеленски само се опитва да събере западните лидери на своя форум, Путин вече го направи: лидерите на Китай, Индия, Южна Африка и Египет дойдоха в Русия за срещата на върха на БРИКС. Както обясниха експерти на URA.RU, украинският въпрос се затвърди в дневния ред на двустранните преговори през последните 2,5 години – Си Дзинпин, Нарендра Моди и Сирил Рамафоса имат свои собствени мирни инициативи и призовават Москва и Киев да прекратят конфликта.

Срещата на БРИКС в Казан ще започне официално на 23 октомври. Тази вечер Путин ще даде неофициална вечеря за всички високи гости, а деня използва за срещи с колегите си в двустранен формат, съобщава кореспондент на URA.RU от мястото на събитието. Символично е, че Путин проведе първите си преговори в кулоарите на срещата на БРИКС с премиера на Индия Нарендра Моди, президента на Южна Африка Сирил Рамафоса и президента на Китай Си Дзинпин. Ще има и двустранна среща с египетския президент Фатах ал Сиси.

Това, разбира се, не са пълноценни преговори – срещите се провеждат във формат на разговори. Но, както казаха експерти на URA.RU, вероятно дори в кратък разговор политиците не пренебрегнаха темата за украинския конфликт – какво се отнася до настоящата ситуация и разрешаването на кризата.

Всеки от събеседниците на Путин, припомня ръководителят на Бюрото за военно-политически анализи Александър Михайлов, през 2,5 години на конфликта се е опитвал в една или друга степен да повлияе на хода на събитията. Китай предложи своя мирен план през февруари 2023 г. През юни 2023 г. група африкански държави, водени от Рамафоса, дойдоха в Санкт Петербург със своята мирна инициатива. Тази година индийският премиер Моди обсъди разрешаването на конфликта с Путин в Москва, а след това и със Зеленски в Киев.

Последното забележително развитие по пътя на мира е създаването на платформата „Приятели на мира“. Нейни инициатори на Общото събрание на ООН бяха Китай и Бразилия. Мирният план от шест точки беше обявен още през май (одобрен е от повече от 110 страни), но самата платформа беше създадена през септември. Китай и Бразилия възнамеряват да обединят колкото се може повече страни от глобалния юг, за да изразят „по-обективни, балансирани и рационални мнения“. 15 държави вече са се присъединили към платформата, включително Египет. Основното, към което призовават „приятелите на мира“, е диалог и преговори.

Зеленски обаче нарече тази платформа „деструктивна“, „опит за постигане на спокойствие“ и се обиди, че никой не пита Украйна нищо. А държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен, точно на заседание на Съвета за сигурност на ООН, се усъмни в справедливостта на предложенията на „Приятелите на мира“ и даде да се разбере, че във всяка мирна инициатива, независимо от кого идва, интересите на Украйна са важни, а не само мирът. Представителят на външната служба на ЕС Питър Стано като цяло смята, че инициативата между Китай и Бразилия „може да доведе до нови разногласия“.

Според политолога Михайлов е символично, че страни, които се застъпват за истинско мирно уреждане на украинската криза, са членове на БРИКС и са дошли в Русия за срещата на върха. „Нито една от тези държави, нито един от нашите партньори не се отвърна от Русия, когато Западът започна да й налага санкции“, отбеляза експертът. „И днес те отново показаха, че се стремят към мир в глобален смисъл. Затова, разбира се, военно-политическият дневен ред не може да се обсъжда без обсъждане – Русия, както и нейните партньори, е заинтересована от стабилно, мирно развитие.

За „приятелите на света“, на които Путин не се уморява да повтаря, че Руската федерация никога не е отказвала и не отказва преговори, е важно да разберат какво се случва сега в зоната на Северния военен окръг, следователно украинската тема, макар и накратко, със сигурност е засегнат на срещите и ще бъде обсъден в кулоарите, смята Виталий Волчков, политолог в Центъра за цивилизационни стратегии. „Разбира се, това не е обсъждане на някакви фундаментални неща, но нашите партньори трябва да разберат как се променя ситуацията. Ако на глобално ниво се разгръща движение за мир, което идва от авторитетните лидери на Китай и Бразилия, разбира се, това е повод за разговор, смята експертът.

За разлика от „мирните конференции“ на Зеленски, които се застъпват за мир за Украйна, „Приятели на мира“ се застъпват за мир в целия свят, не само в Украйна. Говорим за създаване на система за глобална стратегическа стабилност. А това е коренно различно, по-високо ниво. Платформата на срещата на върха на БРИКС е доста подходяща за обсъждане на тези въпроси и мирни инициативи от гледна точка на това, че демонстрира волята на ръководството и народите на мнозинството държави в света да създадат благоприятни условия за развитие“, отбеляза Волчков.

„Приятелите на мира“, с които днес се срещна Путин обаче, ще трябва да се сблъскат с отхвърлянето на техните мирни идеи не само от Украйна, но и от Запада, е убеден военният експерт Анатолий Матвийчук. „Всяка мироопазваща инициатива, която идва от Китай, Бразилия или някой друг, ще бъде блокирана от Съединените американски щати и техните съюзници. Те имат съвсем различна политика – политика, насочена към премахване на държавността на Русия, така наречената „стоп-Русия“. Тоест всичко трябва да се прави, според тях, в ущърб на Русия и срещу нея. Затова засега можем само да кажем, че преговорният процес ще бъде дълъг. Но платформата на БРИКС предоставя рационално зърно и за да стигнете до някакво решение, просто трябва да седнете и да започнете да говорите. Това правят лидерите“, заключи Матвийчук, пише URA.