дом Акценти ПРОФ. НИКОЛАЙ ВИТАНОВ: Какво става с българския туризъм. Вашите мнения и предложения

ПРОФ. НИКОЛАЙ ВИТАНОВ: Какво става с българския туризъм. Вашите мнения и предложения

102

 

23. ще един проблем за туризма..Свързаността! Т.е. до някои градове няма действат транспорт…. нито автобуси, нито влакове….До Елена например( прекрасна дестинация) . Архитектура, църкви…Стенописи! Опитайте си да стигнето до Елена дит=рекно от Сливен или който и да е град…Само през Велико Търново! 24. Най-грозното в българския туризъм са каменните джунгли от рода на Слънчев бряг, Златни пясъци, Свети Константин и Елена и прочие подобни недомислици. Презастрояването на морския бряг няма да привлече качествени туристи, които ще искат година след година да посещават мястото, което им е харесало за почивка. Заграбването на плажните ивици и застилането им с шезлонги и чадъри на невъобразими цени е друго недомислие. Ламтенето за максимална печалба при минимални разходи не води доникъде. Категорично трябва да се прекрати презастрояването навсякъде, и по морето, и по планините. България има изключителни ресурси като минерални извори, планини, море, древни исторически паметници, но всички те трябва да се използват разумно и да се съхраняват за бъдещите поколения, а не да се разграбват и унищожават за едната печалба. 25. Кажете на министъра да обърне внимание на равлеченията по морето Сл. бряг.Миналата година се случиха лоши неща.Целият плаж е в пластмаса,повече място само за пясък. 26. За да се подобри положението в туризма трябва: 1. Да се предприемат мерки за връщане на руските туристи с улесняване на визите за тях и да се организират чартърни полети между Русия и България. 2. Да не се внасят наемници в сферата на туризма. 3. Да се търсят начини за ограничаване на печалбите в тази сфера. 4. Да се завишат изискванията при лицензиране на обектите в областта на туризма. 27. Българския туризъм страда основно от мутризъм. Едно че потрадаха отделни природни местности от тия безразборни строежи, ами по-тежката форма на мутризъм е при обектите за културен туризъм. Не се полагат никакви усилия за развиване на тия културно-исторически обекти, някои от които са от световно значение. Трябва да се обърне внимание на това. Не може обекти на хиляди години да тънат в буренаци и да бъдат оставяни на природата или по-зле – на вандали – да бъдат унищожавани, веднага щом археолозите си направят селфи с откритията там. Всякакви чужди лобита, които плащат пари, за да се саботира българския културен туризъм трябва да бъдат изхвърлени по най-грубия начин от кръговете на влияние. Културния туризъм трябва да се развива у нас, а не алкохолно-хазартния туризъм и проституцията по морето – това го има по цял свят. 28. Пр. Витанов в Балчик има синя зона, което е много неприятно и неудобно за туризма и за местните жители 29. В България обслужването в сферата на туризма е под всякаква критика. Каквото и да се изгради, като нямат култура и професионализъм обслужващият персонал, язък за старанието. Хубаво е , че искат високи заплати, имат право, но какво поведение имат и какво дават на туристите, за да се завърнат пак там. В България туристическия сезон е време за по-високи заплати и да се правят, че ще работят. Много са малко хората, които наистина работят и творят по време на работа. Всичко това, се дължи на неорганизиран процес за подготовка на кадрите, те са без обучения, без знания, без мотивация, защото не знаят и не разбират значимостта на труда си за тях самите, за обекта и за България. Другото болно място са пътищата и инфраструктурата ни, за които няма да влизам в подробности. Транспортните връзки в страната и извън нея. Липса на цялостни държавни програма за развитие и рекламиране на туризма в България. Един друг проблем, който все още имаме е черния труд, от такива работници не можеш да очакваш никакъв стимул да имат. Вземете пример от социалистическа България как беше организирала археологическите ни обекти с транспортни връзки или тур пакети, колко чисто и подредено беше всичко. Сега собствениците чистят и поддържат само територията на обекта, а около него е буреняк, пръст, без лице, дори често не се виждат и обектите вътре. Благодарим ви за възможността да мислим, да се изказваме и надявам се да се организираме за нашата Родина. 30. Гн професор, Вече и експерт в туризма, искам попитам за какъв туризъм говорим при тая пътна мрежа? Пътни знаци хранилки на КАТ стоят от десетки години и се увеличават! Няма ли да се преразгедат, актуализират за да се вамали тормоза на шофьорите?

ndt1.eu