София, 11 февруари /Валерия Димитрова, БТА/
Председателят на Върховния касационен съд (ВКС) изпрати писма до главния прокурор и до Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ) с напомняне, че очаква информация от тях по повод на изявлението на държавния секретар на САЩ. Това съобщи началникът на кабинета на председателя на ВКС.
В писмото до главния прокурор се напомня, че председателят на ВКС е помолил с писмо от 6 февруари да бъде уведомен дали е образувано досъдебно производство за престъпление от общ характер срещу съдия Андон Миталов от Специализирания наказателен съд и провеждано ли е разследване.
В писмото до председателя на КПКОНПИ Лозан Панов пише, че с писмо от 6 февруари председателят на ВКС е помолил да бъде уведомен дали са постъпвали сигнали и/или жалби срещу съдия Андон Миталов от Специализирания наказателен съд с данни за противоправна дейност и извършвани ли са проверки срещу него по посочения повод.
И в двете писма председателят на ВКС посочва, че до днес, 11.02.2020 г., във Върховния касационен съд не е получен отговор на писмата му от 06.02.2020 г., а поисканата информация е необходима спешно с оглед на реакцията на българската съдебна система в отговор на изявлението на държавния секретар на САЩ относно твърдение за корупционно поведение на съдия Андон Миталов.
София, 11 февруари /Димитър Абрашев, БТА/
Предложението на правосъдния министър Данаил Кирилов за уволнение на съдия Андон Миталов съдържа непълноти и неясноти, каза председателят на ВКС Лозан Панов. И допълни, че от искането на „най-добрия юрист на управляващите“ не става ясно кои са действията на съдията, с които е накърнен престижът и са нарушени неговите служебните задължения.
Имената на Миталов, съпругата му и дъщеря му бяха посочени от САЩ като първите българи с оповестена наложена забрана да влизат в страната.
Във ВКС е постъпило и писмо от Инспектората на ВСС. В него се потвърждава оповестената преди няколко дни информация, че няма повод да бъде образувана проверка срещу съдията. Не са установени и нарушения за начина, по който е водено производството, в рамките което на Николай Малинов беше разрешено да пътува до Русия.
Много често се задава въпросът защо в България няма присъди за корупция. За да има такива, трябва да има дело, обвинителен акт, досъдебно производство. Когато се използва думата корупция, означава, че някой трябва да е получил облага, това предполага наказателен казус, а такъв никой не е заявил, че има, посочи Панов.