Климатолечебните курорти и разгръщането на здравния туризъм са сред основните приоритети като част от идеята на правителството за развитие на България като целогодишна дестинация. Това заяви министърът на туризма Илин Димитров на провеждащата се в Пампорово Пета национална конференция за здравен туризъм „Предизвикателства пред климатолечебните курорти“. Форумът се организира от Община Чепеларе в партньорство с Българския съюз по балнеология и СПА туризъм (БСБСПА) и „Пампорово“ АД. Конференцията провокира дискусия с участието на представители на местната и държавна власт, експерти и инвеститори в сферата на здравния туризъм, медицински специалисти, представители на академичните среди, мениджъри на СПА и уелнес хотели.
Пампорово има всички предпоставки да се развива като целогодишна дестинация за здравен туризъм, каза областният управител на Смолян Георги Пепеланов. Той акцентира върху научните изследвания, които доказват благоприятните климатични характеристики на района. Според проучвания на Научния институт по балнеология, физиотерапия и рехабилитация в Пампорово е установена специфична бризова циркулация, която ограничава образуването на мъгли над 1200 метра надморска височина, както и висока отрицателна йонизация на въздуха.
Родопите са единствената планина в България и една от 12-те в Европа, включени в списъка на местата с лечебен въздух. Списъкът е създаден от японски лекар от университетска болница в Токио, създал световна карта на лечебните места. Така България и Родопите са на световната карта. Това посочи кметът на Чепеларе Боран Хаджиев. Държавата и институциите сме длъжници на бизнеса, предвид че виждаме как ежегодно местните хотелиери инвестират в подобряване на условията и качеството на услугата и правят всичко възможно туристите да се чувстват като у дома си, коментира Боран Хаджиев.
Здравният туризъм е кауза с висока социална значимост, посочи кметът на Смолян Николай Мелемов в поздравителен адрес, който беше прочетен от заместник-кмета Мариана Цекова.
Пампорово работи за утвърждаването си като целогодишна дестинация за здравен туризъм, основан на природните дадености на Родопите, каза членът на Съвета на директорите на „Пампорово“ АД София Цанкова. По думите ѝ усилията на курорта са насочени към това туристите да се възползват от благоприятния климат и природната среда по естествен начин чрез разходки, активности на открито и досег с местата с висока отрицателна йонизация на въздуха.
Курортът е в пълна готовност да посрещне туристите, а съоръженията вече работят, съобщи изпълнителният директор на „Пампорово“ АД Стефан Присадов. По думите му всички съоръжения са в оперативна готовност и курортът е напълно подготвен да посрещне гостите през летните месеци.
Българският съюз по балнеология и СПА туризъм (BUBSPA) вече 20 години работи превенцията да стане част от държавната политика. Днес тази мисия намира реално измерение чрез партньорството между институции, бизнес и академични среди, включително чрез работната група към Министерството на туризма за развитие на медицинския туризъм. Това посочи изпълнителният директор на BUBSPA Цветина Иванова. Според нея Пампорово е пример за природен потенциал – с чист въздух, висока аеройонизация, много слънчеви дни и благоприятен климат, което го прави изключително подходящо място за превенция и възстановяване.
В първия ден от конференцията бяха дискутирани проблеми, свързани с пътната достъпност на планинския регион и инфраструктурата, необходимост от законодателна регламентация относно здравния туризъм, който остава извън здравното законодателство, идеи за осигуряване на ваучери за здравна превенция и др. От BUBSPA заявиха, че продължават да защитават каузата относно предложението медикал и СПА центровете да бъдат допуснати като изпълнители по програмите на НОИ за профилактика и рехабилитация.
Участниците във форума присъстваха на официалното откриване на летния туристически сезон в Пампорово в Адвенчър парк „Язовира“.
Конференцията продължава утре с дискусия за партньорството между бизнеса и образованието в здравния туризъм.










































