Служебните министри Виолета Комитова и Кирил Петков със съвместен брифинг с разкрития за незаконното строителство у нас.

Установено е незаконно строителство на АМ „Хемус”. Нередности има по трасета 4, 5 и 6 и затова поръчахме да се направи проверка с дрон в района, обяви регионалният министър Виолета Комитова.

„Знаете, че още през лятото правих проверки по съответната магистрала. Първата инспекция беше по пътен възел на отсечка 6. Там установихме незаконно строителство. След това получихме сигнал за незаконни насипи, извършвани в горска територия и съсипани 87 декара гора. Възложих на дирекция „Независим и строителен контрол” да изготви доклад“, поясни Комитова, цитирана от Нова тв.

Тя уточни, че е трудно да се каже как ще продължи строителството в участъците, където са открити нарушения.

„Тревожи ме фактът, че основата на един скоростен път се изпълнява без строителни книжа, без разрешения за строеж и с анонимна строителна фирма. Много странни обстоятелства са навързани в една цяла тема“, коментира още регионалният министър.

Директорът на „Независим и строителен контрол” Влади Калинов поясни, че участъците 1-6 имат одобрен подробен устройствен. Участъците от 4-6 обаче нямат приключило отчуждаване и издадено решение за строеж.

„Установихме няколко неща, които мен много ме смущават. Хората у нас се интересуват само да има път, без да интересуват колко е законно или не и какви щети се нанасят на природата“, заяви Комитова, цитирана от Новини.бг

„ДНСК извърши проверка на място в участъците на магистрала „Хемус“ от 1 до 9. Проверката е извършена по два способа – чрез летене над обекта и чрез проверка по документи. В ДНСК разполагаме с цялата документация на всичко, което се е случило по всички лотове на магистралата. Участъците 1, 2 ,3 имат одобрен подробен устройствен план и приключило отчуждаване, имат одобрен инвестиционен проект, изпълнява се строителство, има издадени разрешения на строеж. Участъците 4, 5, 6 имат одобрен подробен устройствен план. Няма приключило отчуждаване навсякъде, нямаме одобрени инвестиционни проекти и издадено разрешение за строеж Участъците 7, 8, 9, нямат одобрени у нас планове, нямат отчуждителни планове, нямат инвестиционни проекти, нямат разрешение. За лот 4, 5, 6 от „Автомагистрали“ не са издадени инвестиционни проекти и разрешения за строеж“, заяви директорът на ДНСК арх. Влади Калинов.

„Сключени са два отделни договора, които според възложителите са обезпечили цялото изпълнение на магистралата. Те са сключени между „Автомагистрали“ и АПИ. Оттук нататък започват договорите с подизпълнителите. Имаме договори, които АПИ е сключила с проектанти, за независим строителен контрол, около десетина договора, които са сключила с фирми, които осъществяват специфично строителство по магистралата – подлези, надлези, виадукти. За всичко останало би трябвало изпълнител да е „Автомагистрали“. Договорите, които носят големите суми, са сключени с две различни споразумения – за доставка на материали и за не на техника. По информация на „Автомагистрали“ те за една година могат да изпълнят три километра автомагистрали“, отбеляза шефът на ДНСК.

Към момента обмисляме този казус как ще продължи, каза служебният министър на регионалното развитие и благоустройството Виолета Комитова.

„В участък 4 някаква фирма е копала в неотчужден участък. Чудно е защо собствениците не реагират. Имаме анонимен строител, от когото не можем да търсим никаква отговорност и съответно не можем да търсим никакво качество на работата. Този тип незаконно строителство е гаранция за некачествено строителство. Тайната на това, което усещаме с колите по магистралите у нас, е, че земната основа под асфалта не е подготвена по правилата. Виждаме набразден асфалт не защото асфалтът е дефектен, а защото основата не е направена както трябва. Затова виждаме ремонт на ремонта. Незаконното строителство с анонимни фирми води до този сложен проблем. Ние нямаме от кого да търсим отговорност. За нас е безобразие при такива скъпи обекти – за магистрала „Хемус“ са отделени 4 млрд. лева от държавния бюджет, от които на фирми авансово са дадени 1,5 млрд. лева. Авансите са давани за всичките участъци. При проверка на един от лотовете установихме, че една фирма е получила авансово 100 млн. лева, а скоро не се очасква разрешение за строеж на този участък. Да откриваме такива безобразия е недопустимо“, подчерта Комитова.

Тя съобщи, че анонимният строител е изхвърлял тонове земна маса в близка гора, като от горското стопанство са уточнили, че са съсипани 87 декара гора.

„Тревожим се за качеството на този път, защото тази магистрала се строи на цена 17 млн. евро на километър. На среща в чужбина полски министър ми каза, че в Полша цените са от 7 до 17 млн. евро на километър. При тази най-висока цена, на която строим у нас, би трябвало да имаме високи изисквания за качеството. Тревожи ме основата на един път да се изпълнява без строителни книжа, с анонимна строителна фирма, без отчуждителна процедура“, заяви регионалният министър.

Нарушения са открити и при строежа на язовирни стени у нас, обяви министърът на икономиката Кирил Петков.

„От 416 язовира само 10 са завършени. Направихме проверка на тези 10 язовира. Надявах се да няма язовирна стена без разрешение, но се оказа, че от тези 10 – нито една няма строително разрешение. Кой може да поеме отговорността, ако тези стени се напукат, кой може да поеме отговорността за тях. Тези язовири са изцяло нови съоръжения, а по документи са текущи ремонти. Имаме и виждаме заповеди, написани на ръка. Построени са на завишени цени – 5 пъти над цената на бетона“, заяви Кирил Петков.

По думите му има опасност за селищата.

„Смятам да уволня и последния член на борда от ДКК, който е бил част от тези решения. Тук не става дума само за пари, но и за опасност. Хубавата новина е, че са завършили само 10. Не знаем какво е качеството на бетона. Просто е безумие. Влизаме в кооперация с ДНСК, но трябва много бързо да влезем в контрол. 200 млн. лева са отишли в джобовете на някого. Тези язовири са построени три пъти на по-високи цени и без документи и не е ясно какво е качеството им“, допълни още Кирил Петков.

Петков заяви, че независимо, че са в различни области на България – едни и същи две компании ги строят и то на почти едни и същи завишени цени с разлика от няколко стотинки.

http://epicenter.bg