В навечерието на Празника на Тервел и в края на мандата, всъщност – в края на едно ползотворно 20-годишно управление, помолихме кмета на Тервел Живко Георгиев и неговата „дясна ръка“ – зам.-кмета Дияна Илиева да ни разкажат – за постигнатото и за трудното, за емоциите и за надеждата, за бъдещето…
– Пет успешни мандата… В които Тервел се превърна в град със значение на картата на България. Какво е усещането да създаваш история?
Ж.Г.: Успешни ли са, или не, бе видно на всички досегашни местни избори. Видно бе от добронамереността на гражданите от Общината, защото успехите не идват сами. Те идват след много труд и добро взаимодействие между нас и жителите на общината.
Д.И.: Всички сме част от историята. С делата си. Осъзнах го, когато през годините ни се налагаше да правим ретроспекция на миналото на града и общината и да разказваме на гражданите как са се развивали те през годините. Намирахме информация в старите вестници, издавани в Добрич и Тервел. Затова се опитах, паралелно с работата, да започнем издаването на общински вестник, в който да разказваме за работата на общината и звената към нея. Първият брой на вестника излезе на 26 януари 2006 г. и досега намираме време да го правим.
– Сигурно, ако започнете да изброявате направеното, няма да стигне цял брой от вестника. Но все пак – кои са обектите, с които се гордеете, кои са проектите, от чието осъществяване сте най-удовлетворени?
Ж.Г.: Ех, чак цял брой няма да е нужен. Всички обекти, които сме завършили, са ми много свидни. Все пак ще изброя няколко: воден цикъл и пречиствателна станция, пътищата от общинската и държавната пътна мрежа, многото улици в града и селата, площадките за спорт и игра на деца, километри подменени водопроводи в различни села, подобряване на материалната база в детските градини и училищата.
Д.И.: Всеки проект ми е свиден. Най-трудни бяха първите стъпки – напасването на конкретните нужди, които нашата община има, с възможностите за финансиране. Обикновено изпълнението беше по-лесната част, защото за всеки проект в процеса на подготовката за кандидатстване планирахме стъпките на изпълнението. Въпреки многото тежки инфраструктурни проекти, като воден цикъл, претоварна станция, водопроводи, пътна инфраструктура, сгради за социални услуги, клубове и какво ли още не, най-труден ми беше проектът за създаване на местна инициативна група и осигуряване на финансиране за стратегията й още през 2012 г.,защото тази стратегия осигури възможности за бизнеса в общината. Най-свидни са ми проектите, с които правихме носии на ансамбъла, костюми на балета, екипи на спортистите, площадките за игра.
– През годините правеше силно впечатление, че успяхте да запазите и надградите постиженията в социалната сфера и в сферата на културата. Как се постига това в условията на демографска криза?
Ж.Г. Като се има предвид, че финансирането за тези дейности е много ограничено в нашата община, не беше лесно и се получи благодарение на рационалното управление на средствата. Основната заслуга тук, както и за създаването и реализирането на всички проекти на общината, е на Дияна Илиева и нейния екип.
Д.И.: Особено място в сърцето ми заема проектът за реновирането на общинския музей. През последния мандат, това беше най-трудният проект. Разполагахме с ограничено финансиране и трябваше да напаснем по време и обем няколко проекта, с различни източници на финансиране, за да се получи сградата. А обзавеждането и експозициите – дадохме всичко от себе си . Създадохме концепция със Севдалина Колева, но за да я реализираме, ни помогнаха повече от 40 дарители, музеят в Добрич и много наши колеги от общината. Държахме много и на услугите за деца и възрастни и затова създадохме няколко центъра за социални услуги по селата. Много им се радваме. Всички са успешни и увеличават потребителите си. Опитваме се да пазим традициите в сферата на културата и да ги надграждаме. Дано сме успели.
– Строихте храмове и пазихте българщината…
Ж.Г.: Направихме така, че християни и мюсюлмани да имат къде да се помолят и къде да отслужат ритуалите си. Построихме ритуална зала към джамията в Тервел, отремонтирахме джамии в различни села, отделихме подобаващо внимание на християнските храмове. Гордеем се с храма в Тервел, който бе осветен през 2011 година. Той е с площ от 365 кв.м. На осми септември тази година бе открит новопостроеният храм в с. Нова Камена, а през октомври се надяваме да бъде осветен и нов параклис в с.Коларци. В процес на строителство са християнски и мюсюлмански храмове в с. Каблешково.
Д.И.: Всичко започна с мечтата в Тервел да има голям църковен храм. Строихме го пет години. И пак проекти, дарители, средства от общината. Но е много зареждащо. Научават се интересни факти, срещаш се с хора, които те карат да преосмислиш много неща. Винаги сме се отнасяли с разбиране към необходимостта на хората от двете религии да имат свое място за уединение и молитва – в делник и в празник.
– Община Тервел през всичките 20 години беше и своеобразен пример на партийна и етническа толерантност в името на общото благо, на оцеляването и развитието… Трудно ли беше?
Ж.Г.:На територията на Община Тервел живеят българи, турци и роми. Политически партии дал Господ. Трудности винаги има, но те са решими, когато има комуникация между отделните лидери и между самите хора. През всичките тези години съм се стремил да няма пренебрегнати и забравени населени места, да няма подценяване на потребностите на всички живеещи в общината.
Д.И.: Кметът на общината – Живко Георгиев, бе човекът, който успяваше през всичките години да намира нужния баланс с всички партии, за да имаме възможност да работим за общината и хората в нея без напрежение, да получаваме помощ и разбиране от всички правителства. Моята партия се казваше „Община Тервел“. Мисля, че в местната власт партийното начало не е толкова важно. Трябва да се работи за всички и с всички.
– Всъщност, като говорим за трудности – Вашият екип доказа през годините, че не само не се плаши от тях, а сякаш търси непрекъснато нови пътища за развитие, независимо от въпросните трудности. И все пак – срещахте ли непреодолими прегради?
Ж.Г.: Преградите за всеки човек са различни, те са толкова големи, колкото самият той си ги представя. На този свят, си мисля, че непреодолими няма. Анализираш и работиш с желание и увереност, че ще ги преодолееш. В решенията си не съм бил никога сам. Имал съм подкрепата на екипа, с който работех и цялостната вяра на хората, че ние ще успеем.
Д.И.: На мен ми беше трудно. И още ми е трудно. Нашата работа не е служба, тя е кауза. Тук нямат място понятия като работно време, права, задължения. Има само задължения. Някак успях да свърша по-голямата част от поетите ангажименти, защото имах подкрепата на семейството си и на голяма част от колегите си в общината.
– На базата на огромния опит в управлението на една община, положително имате визия за това – какво трябва да се направи на държавно ниво, за да се развиват малките общини. Всъщност, въобще да имат бъдеще…
Ж.Г.: Един от въпросите Ви бе за постиженията в социалната и културната сфера в условия на демографска криза. За да ги има малките общини, и въобще, за да ни има, този толкова тежък проблем трябва да стане на практика един от основните приоритети на управляващите.Здравеопазване, образование, инфраструктура, всичко това трябва да работи за решението им.
Д.И.: Според мен, нужен е диференцииран подход към регионите, за да се преодолеят дисбалансите. Ако един район е земеделски – нека има повече програми за земеделие. Ако има недостиг на медицински кадри – нека има програми за обучение и работа на такива кадри. Столицата и големите градове са нещо, което е несравнимо с малките общини. Законите са си закони и те важат за всички, но това, което може да ги направи да работят в полза на всички граждани, са националните програми – различни по обхват и съдържание за всеки район.
– Има ли мечта, свързана с развитието на общината, която не успяхте да видите осъществена и ще завещаете като задача на следващите управленци?
Ж.Г.: Много мечти и идеи реализирахме. Колкото повече сбъдвахме, още повече се раждаха. През всичките тези години съм искал в цялата община да се чува детска смях и глъч. Детските градини да са пълни и във всяка класна стая на училищата да кипи ученически живот. Да се чуват токчетата на жените по асфалтираните улици и хората, като се срещнат, да се поздравяват топло и радушно. Ето за това трябва да работи всеки управленец.
Д.И.: Има още много да се направи за хората в Община Тервел. Иска ми се да имаме модерни комунални услуги, да се справим със замърсяванията, да няма рушащи се опасни сгради, училищата и детските градини да са с по-малка площ, но по-красиви и уютни. Иска ми се и да има повече възможности за квалификация на работещите, по-творчески подход към благоустрояването на зелените площи и площадите.
– А как успяхте да запазите човещината си, уважението на хората?
Ж.Г.: Имаме прекрасна българска поговорка: “Погледни ме с едно око, за да те погледна аз с двете“. Хората обичат искреността в управленците, само така ще спечелиш тяхното доверие.
Д.И.: Аз, за съжаление, не успях да намеря много време да общувам с хората. Работата с проекти с външно финансиране е много трудоемка и лишава от време за социални контакти. Въпреки това, и малките възможности, които имах да се срещам с хора от общината ме обогатяваха. Не са един и два проектите, за които идея са ми дали хората, които са ни критикували. Ценях съветите и критиката на гражданите.
– С какво смятате, че ще Ви запомнят следващите поколения?
Ж.Г.: През всичките тези 20 години съм се стремил да помагам на моите съграждани, да запазя чувството си за хумор, да работя с всеки и за всеки. Искам да бъда запомнен не с продължителността на моето управление, а с направеното и оставеното за тервелчани.
Д.И.: Не мисля, че е важно да ме запомнят. Чувствам се не натрупала стаж в Община Тервел, а направила неща, които са били полезни. Имало е и грешки. Убедих се в правотата на сентенцията за пътя към ада, който е постлан с добри намерения.
– А какво послание ще отправите към хората от Тервелско – и то не само по повод предстоящия празник?
Ж.Г.: Уважаеми съграждани, на предстоящите избори гласувайте. Вие сами направете своята трезва преценка и гласувайте за този кандидат за кмет, за който вярвате, че ще има нужната енергия и качества, за да работи единствено и само за Вас.
Скъпи тервелчани, в навечерието на нашия празник Ви желая преди всичко много здраве, радост, позитивизъм и не забравяйте нито за миг, че на този свят трябва да се правят само добрини. През всичките години Ви обичах и вярвах във Вас. Това ще остане така и занапред.
Д.И.: Скъпи съграждани, вярвайте в себе си. Никой кмет или зам.-кмет не може да работи за Вас добре, ако не го наричате „нашия кмет“ и не го подкрепяте. Но и избирайте трезво своите управници. Времето, прекарано в общината, не означава нищо, ако човекът, който застава пред Вас – като кандидат за кмет, няма желание, хъс и енергия не само да следва събитията, но и да ги създава.
Бъдете здрави, нека делникът Ви бъде изпълнен с труд, нека празникът Ви бъде весел и светъл!
Бел. ред. И Живко Георгиев, и Дияна Илиева не участват в предстоящите местни избори. Нито като кандидати за кметове, нито за общински съветници. В този смисъл, може да се смята, че в Тервел настъпи краят на една епоха – съзидателна епоха, време, през което беше направено много за региона. Убедени сме, че и двамата ще оставят трайни спомени в съгражданите си – заради стореното. И че с радост биха споделили мъдрост, опит и работа с бъдещите управленци на община Тервел. Просто, защото веруюто им е, че трябва здраво да се работи, за да живеят всички в общината по-добре.
Ние – екипът на НДТ желаем и на двамата здраве, чисто човешко щастие и успехи във всичко добро, с което биха се заели оттук-нататък! А на тервелчани желаем празнично настроение. И нека новите хора, които ще поемат кормилото на Тервел, бъдат поне толкова стойностни и работят поне толкова здраво за общината и нейните жители!
Този сайт използва бисквитки. Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на сайта..ПриемиПрочети повече
Privacy & Cookies Policy
Privacy Overview
This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these cookies, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may have an effect on your browsing experience.
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.