Папа Лъв XIV днес призова да бъде сложен край на антисемитизма по целия свят и отбеляза Международния ден в памет на жертвите от Холокоста с молитва за свят без предразсъдъци или расизъм, предаде Ройтерс.
„На този ежегоден повод за болезнено възпоминание отправям молитва към Всемогъщия да ни дари свят без повече антисемитизъм и без повече предразсъдъци, потисничество или преследване на което и да било човешко същество“, заяви папата по време на ежеседмичната аудиенция във Ватикана.
Лъв Четиринадесети, който е първият папа американец, призова световните лидери „винаги да бъдат бдителни, така че ужасът на геноцида никога отново да не се стовари върху някой народ“.
Международният ден в памет на жертвите от Холокоста, установен от ООН, бе отбелязан вчера.
Отношенията между Католическата църква и юдаизма се подобриха през последните десетилетия след векове на вражда, посочват Ройтерс и БТА.
Лъв Четиринадесети, както предшественика си папа Франциск, не веднъж е осъждал антисемитизма, откакто стана лидер на 1,4 милиарда католици по света миналия май.






































