Осигурените лица у нас трябва да бъдат стимулирани да плащат осигуровки върху истинските си доходи, като това може да стане както чрез повишаване на прага на максималния размер на пенсията, така и чрез нивото на максималния осигурителен праг у нас.
Това посочи Ася Гонева, изпълнителен секретар на Конфедерация на независимите синдикати в България (КНСБ) и зам.-председател на надзорния съвет на Националния осигурителен институт, по време на представянето на „Анализ на действащата пенсионна система и предложения за нейното усъвършенстване“, изготвен от Икономическия и социален съвет на Република България. Представянето се провежда в столичния „София Хотел Балкан“ в присъствието на представители на законодателната и изпълнителната власт, заинтересованите страни и структурите на организираното гражданско общество.
По думите на Гонева въпреки че максималният размер на пенсията у нас може би няма как да бъде повишаван всяка година, е редно да се правят стъпки в тази посока, тъй като повишаването може да служи като стимул на осигурените лица да плащат осигуровки върху истинските си доходи, стремейки се да натрупат такива права. Тя отбеляза, че у нас изключително малък брой пенсионери, около 4000 души, взимат максималния размер на пенсията в страната.
„Това е важно особено за високодоходните осигурителни групи“, каза Гонева, добавяйки, че нивото на максималния осигурителен доход у нас също има отношение към този процес.
Гонева посочи, че адекватността на пенсионната система у нас изисква да се поддържа функцията за защита на пенсионерите от риск от изпадане в бедност. По този начин ще бъде стимулирана и икономическата активност на пенсионерите чрез поддържане на тяхната покупателна способност.
По думите на Ася Гонева, наличието на ковид добавка към пенсиите изкривява пенсионния модел, който се базира на права спрямо приноса.
Ковид добавката влияе на разходите „като снежна топка“ ежегдно, каза тя, отбелязвайки, че тази „уж еднократна“ добавка не се получава само от настоящите пенсионери, а се добавя и към всяка нова отпусната пенсия.
Ася Гонева посочи още, че е нужно пт пенсионната система да се извадят нетрудови пенсии.
Тя обясни че анализът на пенсионната система е разделен на четири основни направления, които включват стабилизиране в краткосрочен и дългосрочен план, параметрите и правилата, които влияят на състоянието на системата, адекватността на пенсионната система и прецизирането на процеса по взимане на решения относно пенсионното законодателство.
Гонева допълни, че никъде в анализа няма препоръка за смяна на пенсионния модел, тъй като солидарната система, надградена с две капиталови схеми, се е доказала във времето.