дом Новини България Община Благоевград организира за пръв път фестивал, обединяващ музика, съвременно изкуство, театър,...

Община Благоевград организира за пръв път фестивал, обединяващ музика, съвременно изкуство, театър, кино и градска култура

76



Община Благоевград организира за пръв път фестивала Crossing Jumaya, обединяващ музика, съвременно изкуство, театър, кино и градска култура, съобщиха от общинския пресцентър. Първото издание на форума ще се проведе от 8 до 13 юни на площад „Македония“, а входът за културните прояви ще бъде свободен.

Сред най-големите акценти на събитието е участието на нюйоркската група Hazmat Modine, която ще гостува за първи път в България. На сцената ще се качат още Иво Папазов – Ибряма и Wedding Band, Каролина Гочева, Пиян Славей от група „Фолтин“, композиторът и пианист Дуке Бояджиев, румънската група Subcarpați, както и проектът Kottarashky & Sando на Никола Груев – Котарашки и Сандо Сандов, посочиха от Общината.

Фестивалната програма е разделена на две части – градска културна програма, която започва на 8 юни, и две големи музикални вечери на 12 и 13 юни на площад „Македония“.

В рамките на градската програма ще бъдат представени изложба с творби на Златю Бояджиев от колекцията на Регионалния исторически музей в Благоевград, както и експозиции на Сашо Стоицов, едно от най-разпознаваемите имена в съвременното българско изкуство, и Боря Шапшалова, която работи с дигитална живопис, инсталации и светлинни обекти, допълват от местната администрация.

Публиката ще има възможност да гледа и документалния филм „Кучето на Златю“ на Петър Вълчанов и Кристина Грозева.

Театралната програма на фестивала включва спектакъла „Ние, духовата музика“ от Йордан Радичков на Драматичен театър „Никола Вапцаров“, режисиран от Петринел Гочев, както и отличеното с награда „Икар“ представление „В лунната стая“ на Куклен театър – Благоевград.

Организаторите подчертават, че си поставят за цел фестивалът да утвърди града като място за съвременна култура и международен артистичен обмен и да предостави на жителите и гостите на Благоевград достъп до качествени културни събития.

„Час ЛИК“ на БТА е мястото за срещи отблизо с лицата на българската култура, наука, образование и религия. Подкастът може да бъде проследен в интернет страницата и в YouTube канала на БТА.



Източник БТА

ndt1.eu