Няма проблеми, свързани с транспорта на ученици до учебните заведения в Кюстендилска област

0
7



Няма проблеми,  свързани с транспорта на ученици до учебните заведения в Кюстендилска област, сочат данните от изследване, включени в доклада „Пътят на българското средно образование – с различна (не)проходимост за всеки ученик и семейството му“. Докладът беше представен днес в Националния пресклуб на БТА в Кюстендил от Огнян Исаев, директор на програма „Образователни възможности и постижения“ във фондация „Тръст за социална алтернатива“ и Даниела Адамова от Младежка фондация „Арете“ – България.

Проучването е изготвено на база изследвания за това как се прилагат национални политики в сферата на средното образование в пет области – Сливен, Враца, Разград, Кюстендил и Велико Търново през 2023/2024 г. 

В доклада са проучени фактори като транспортните разходи, тези за купуването на учебници и пособия и отражението им върху ангажираността на учениците в образователния процес. Разгледан е и факторът изхранване на учениците. В област Кюстендил в проучването са обхванати общо 25 училища.

Според проучването, за учебните 2021/2022 и 2022/2023 години в областта няма ученик, завършил основно образование, който да не е записан в училище, предоставящо средно образование. Според данните са осигурени безплатни учебници и за учениците от 8-12 клас. Има общински и училищни стипендии за социално слаби ученици и за даровити ученици, а всички училища участват с проекти по национални програми.

Проучването обаче показва, че  учениците, завършили 12 клас през 2022/2023 учебна година са 611, а когато този випуск е завършвал 7 клас през 2018 г., завършилите ученици са били 1190. В доклада е посочено, че отпаднали през учебните 2021/2022 и 2022/2023 години са 32 ученици през първата и 46 ученици през втората учебна година. Сред причините за това са преминаване на ученици в самостоятелна форма на обучение, заминаване в чужбина при работещи там родители.

„По-добре е, когато учениците са мултикултурна среда, а не когато са паралелки само с ученици от уязвими групи. Това, че не завършват средно образование не винаги се дължи, че училището не ги подкрепя  и не допринася за тяхното развитие, а проблемът е, че тези ученици не посещават училище. За тях цел е да придобият първи гимназиален етап, за да вземат шофьорска книжка“, коментира директорът на Регионалното управление по образование (РУО) в Кюстендил Мая Стойчева, която също се включи в дискусията.

В някои общини се е наложило участващите в проекта да изискат част от информацията по Закона за достъп до обществена информация. „За мен лично беше любопитна невъзможността да се предостави точна бройка на младежите от 15 до 19 години, които живеят в даденото населено място. По справки на ГРАО примерно в една от общините има над 300 деца между 15 и 19 години, а  реално в общината са около 25. Оказа се, че това се дължи на близостта до границата и наличието на младежи, регистрирани на българска територия, които реално не живеят там“, каза Даниела Адамова.

Интересни са и случаите с училищата в общините Трекляно и Невестино. 40 деца са записани да учат в училището в Трекляно, което е със статут на защитено. Половината от учениците са от Кюстендил и са на седмичен пансион на пълна издръжка на Общината. В училището в Трекляно се учи в смесени паралелки от първи до седми клас. Издръжката на всеки от учениците струва на бюджета около 2 хил. лева за година, казаха финансисти. На настанените на пансион се осигурява храна – закуска, обяд и вечеря. Училището и пансионът се отопляват само на дърва – с печки. В цялата община Трекляно в 19 села живеят постоянно 324 души. От тях децата са 10.

Към момента в основното училище в с. Невестино се обучават 150 ученици като над 95  % от учениците пътуват – ежедневно два големи автобуса превозват ученици от гр. Кюстендил – ромския квартал „Изток“. Десет ученици пътуват от с. Лиляч и десет от селата от Ваксево, Неделкова Гращица и Рашка Гращица, които са в общината. 

От 2012 година фондацията „Тръст за социална алтернатива“ подкрепя средно 400 – 500 ученици със стипендия, които се обучават в етапа на средно образование, като стипендията се изразява в закупуване на комплект учебници, необходими за ученика, както и заплащане на транспортна карта до гимназията и обратно. Над 4500 са отпуснатите до този момент стипендии. През периода помощ са получили и над сто ученици в Кюстендил от по-бедни семейства със стипендии, свързани с транспорт и купуване на комплект учебници, каза още Огнян Исаев.

 



Източник БТА