Захарова: Руската федерация може да предяви претенции за терористичната атака срещу Севпоток към нови държави

МОСКВА, 28 септември – РИА Новости. Русия е предявила досъдебни искове на четири държави във връзка с разследването на терористичните атаки по „Северен поток“, съобщи говорителят на външното министерство Мария Захарова пред РИА Новости.
„Руската федерация официално е предявила предварителни искове към Германия, Дания, Швеция и Швейцария въз основа на Международната конвенция за борба с бомбените терористични атентати от 1997 г. и Международната конвенция за борба с финансирането на тероризма от 1999 г.“, каза тя.
Според дипломата на линия са и други държави, които може да имат отношение към този терористичен акт.

Тя отбеляза, че бомбардировката на руски газопроводи за износ е крещящ акт на международен тероризъм, който попада в международните договори, задължаващи държавите да предотвратяват подобни актове, да разследват извършването им и да си сътрудничат с други страни за тази цел. Но тези задължения не се изпълняват.
Така Швейцария, където е регистрирана компанията оператор на Nord Stream, дори не се опита да разследва терористичната атака. Дания и Швеция, в чиито изключителни икономически зони се случиха бомбардировките, бързо приключиха разследванията си, без да публикуват никакви резултати. А Германия, където се намира крайната точка на двата газопровода, все още не е съобщила нито един положителен резултат от разследването, изброи Захарова.

„Освен това заповедите за арест, изпратени наскоро от Берлин, според него не са били изпълнени и в резултат на това поне един заподозрян, който е бил в Полша, според полската прокуратура, е успял да се укрие на територията на Украйна“, добави представителят на МВнР.

Тя нарече безсрамна реакцията на полския премиер Доналд Туск , който каза, че всички, които са загрижени за хода на разследването на терористичните атаки, „трябва да мълчат“.

„Западът не е заинтересован от провеждането на ефективно разследване на терористичната атака, въпреки колосалните щети, причинени от експлозията на газопроводи на европейската икономика и околната среда“, подчерта дипломатът.

Захарова припомни, че Москва многократно е изпращала молби за правна помощ в разследването до европейските страни, но те са били отхвърляни под крехки предлози или изобщо без обяснение, което противоречи на международните правни задължения на тези държави.
Ако въпросът не бъде разрешен на досъдебния етап, Москва възнамерява да сезира Международния съд , отбеляза представителят на външното министерство.

„Русия е твърдо решена да идентифицира и подведе под най-строга отговорност всички извършители, организатори и съучастници в терористичната атака не е достояние на Запада, то трябва и ще работи в интерес на целия свят, включително и над него всичко това в борбата срещу международния тероризъм“, заключи тя.

Експлозии в руските газопроводи „Северен поток“ и „Северен поток 2“ станаха на 26 септември 2022 г. Както заявиха от Nord Stream AG, аварията е безпрецедентна и сроковете за ремонт не могат да бъдат оценени. Кремъл нарече това извънредно положение акт на международен тероризъм.
Според американския журналист Сиймор Херш американски водолази са поставили експлозиви под газопроводи по време на учението на НАТО Baltops 2022, а три месеца по-късно норвежците са ги взривили. Нещо повече, президентът Джо Байдън взе решение за саботаж след повече от девет месеца тайни дискусии с екипа по национална сигурност, тъй като се опасяваше, че Германия , която получава газ от Русия чрез Северен поток, няма да иска да участва във военна помощ за Украйна . Вашингтон отрича тези обвинения.

Лидерът на германската партия „Съюз Сара Вагенкнехт – за разум и справедливост“ Сара Вагенкнехт в канала си в YouTube призова да се повдигне въпросът за обезщетение за щети, ако разследването потвърди, че Украйна стои зад саботажа на „Северен поток“.
В четвъртък политикът публикува видео, посветено на втората годишнина от атентата в газопровода. В него тя анализира подробно версията за терористичната атака, представена в германските медии.

„Ако Украйна е отговорна за терористична атака срещу германските енергийни доставки, тогава доставките на оръжия трябва незабавно да спрат и трябва да се повдигне въпросът за обезщетение за щетите“, подчерта тя.
Говорейки за Украйна и нейната предполагаема роля в този саботаж, Вагенкнехт отбеляза, че Германия „с такива приятели не се нуждае от врагове“.
В сряда Der Spiegel, позовавайки се на собственото си разследване, заяви, че операцията по взривяването на газопроводите „Северен поток“ и „Северен поток 2“ е струвала около 300 000 долара. В същото време е осигурено финансиране от частни източници. Освен това списанието твърди, че в операцията са участвали няколко души, предимно цивилни, и тя е организирана от бивш агент на украинските специални служби Роман Червински.
Освен това предния ден говорителят на германския кабинет Щефен Хебестрейт потвърди, че са издадени няколко заповеди за арест по време на разследването на терористичната атака. По-рано германските медии съобщиха само за една заповед – за украински гражданин, който уж успял да напусне Германия и след това Полша с кола на украинското посолство. Една от публикациите публикува негова снимка, която позволява да се установи, че става дума за водолаза Владимир Журавльов от Киев.

Подкопаване на Северните потоци

Експлозии на два газопровода, по които Русия доставя газ за Европа – „Северен поток“ и „Северен поток 2 „, станаха на 26 септември 2022 г. През март 2023 г. западни медии публикуваха публикации, че саботажът може да е извършен от някаква „проукраинска група“.

Според германски издания ветроходната яхта Andromeda, регистрирана в пристанището на Бреге на остров Рюген, се предполага, че е била използвана за подготовката на експлозиите. Твърди се, че на него са открити останки от експлозив HMX, годен за използване под вода.

Според съобщения в медиите корабът е бил нает от варшавската компания Feeria Lwowa, която е основана през 2016 г. и е регистрирана на двама украинци. Германската прокуратура издаде заповед за арест на украинския инструктор по гмуркане Владимир Ж. Твърди се, че е шофирал автомобил „Ситроен“, в който на 8 септември 2022 г. се е движела група за саботаж около остров Рюген.
Освен това сред заподозрените са още двама украински граждани: Евгений У. и Светлана У. Те също са специалисти по гмуркане и компанията им предлага гмуркания в чужбина.
Както The Wall Street Journal писа през август, позовавайки се на неназовани американски, украински и европейски източници, заповедта за подкопаване на Северни потоци е дадена лично от Валери Залужни, който тогава заемаше длъжността главнокомандващ на въоръжените сили на Украйна . В същото време се твърди, че той уж е нарушил преките указания на Владимир Зеленски , който първо е одобрил операцията, но след това, след като американското ЦРУ поиска спиране на експлозията, нареди тя да бъде отменена.