Не достигат социалните жилища в община Балчик, а почти всички къщи от жилищния фонд се нуждаят от сериозно укрепване на конструкцията, част от домовете не подлежат на ремонт. Това се посочва в утвърдената Стратегия за управление на общинската собственост за този мандат.
88 са крайно нуждаещите се семейства, настанени в 45 апартамента и 20 къщи, съобщи Радио Варна.
Апартаментите са придобити преди повече от 30 години, а къщите – преди повече от 50-ет. Последно през 2006-а година Община Балчик е построила жилищен блок с 20 апартамента.
Към момента се отчита нужда от нови социални жилища, настоящите са недостатъчни да покрият потребностите, се казва в документа. Чакащите към днешна дата са около 30 семейства.
Малко над 43 хиляди лева са средствата, получени от наем за миналата година, които не са достатъчни за поддръжката на жилищния фонд. Отчита се нуждата от промяна в стопанисването и контрола по своевременно заплащане на наемите. Над 300 процента е разликата между наемните цени на свободния пазар и тези на общинските жилища. Едно от посочените решения в стратегията е жилищният фонд да се увеличава чрез различни практики – ново строителство, учредяване право на строеж върху общински имоти срещу определен брой жилища като обезщетение. Да се приеме методика за актуализация на наемната цена в съотношение с цените на свободния пазар и доходите на семейството, се предлага още в плана за общинските имоти до 2023 година.
По отношение на нежилищни имоти, които могат да се отдават под наем и да носят системни приходи в местния бюджет, в стратегията се посочва, че те са ограничени. Единственото сериозно търсене на обекти за отдаване под наем е в Балчик и то основно в крайбрежната част и курортна зона Двореца.
В стратегическия документ, обхващащ периода 2020-2023 година, се отбелязва трайна липса на интерес към сгради в селата на община Балчик и това е причина за лошото им състояние. Планът за управление на общинската собственост залага при проявен инвестиционен интерес да се пристъпва към продажба, тъй като ефектът от това ще бъде многостранен – постъпления и спестени средства за ремонти, спасяване на сградите от безстопанственост.
В последните 10 години се наблюдава положителна тенденция към увеличаване на приходите от наем на земеделски земи, като размерът на средното рентно плащане надвишава това в област Добрич.
За увеличаване на приходите ще се извърши преглед на поземлените имоти и промяна на предназначението на тези от тях, които имат инвестиционен потенциал.
С кои имоти планира да се разпореди Община Балчик през 2020 година, може да видите на сайта balchik.bg