На 13 август 1928 г. в Лондон е излъчено първото цветно телевизионно предаване чрез радиостанцията на европейско акционерно дружество, основано от шотландския учен Джон Логи Беърд.
Телевизионната система на Беърд беше много различна от съвременната телевизия. Тя се основава на механична система за сканиране, използваща метален диск с дупки, изобретение на Пол Нипков. Предимството на системата Baird беше, че поради много ниската разделителна способност на екрана беше възможно да се предават телевизионни изображения с помощта на конвенционална радиосистема със средни вълни. Baird може да предаде изображението, използвайки радиосистемата BBS на компанията.
Изобретателят е първият в света, който демонстрира телевизионно изображение. Беше миниатюрен, с размерите на пощенска марка, много слаб и трептящ, с много ниска резолюция.
Бейрд за първи път демонстрира устройството си в лондонски универсален магазин в Сохо през 1924 г. Изобретателят обаче не успя да постигне предаване на полутонове и на екрана се виждаха само силуети вместо лица. През 1926 г. неуморният шотландец опитва отново – този път публиката, присъстваща на първото обществено телевизионно шоу в историята, е шокирана. Две години по-късно, през 1928 г., Беърд създава първия работещ модел на цветен телевизор – 30 години преди широкото му практическо използване.
Някъде между 1946 и 1950 г. изследователският персонал на RCA Laboratories изобретява първата в света електронна, цветна телевизионна система. Успешна цветна телевизионна система, базирана на система, проектирана от RCA, започва търговско излъчване на 17 декември 1953 г.
Но преди успеха на RCA, изследователите на CBS, ръководени от Питър Голдмарк, са изобретили механична цветна телевизионна система, базирана на проекти от 1928 г. на Джон Логи Бейрд. FCC разреши цветната телевизионна технология на CBS като национален стандарт през октомври 1950 г. По това време системата беше обемиста, качеството на картината беше ужасно и технологията не беше съвместима с по-ранните черно-бели комплекти.
CBS започва цветно излъчване на пет станции на източното крайбрежие през юни 1951 г. RCA обаче реагира, като съди за спиране на публичното излъчване на базирани на CBS системи. Влошаването на нещата за CBS беше фактът, че вече имаше 10,5 милиона черно-бели телевизори (половин RCA комплекти), които бяха продадени на обществеността и много малко цветни комплекти. Производството на цветни телевизии също е спряно по време на Корейската война. С многото предизвикателства системата на CBS се провали.
Тези фактори осигуриха на RCA време да проектира по-добра цветна телевизия, която те базират на патентната заявка на Алфред Шрьодер от 1947 г. за технология, наречена сенчеста маска CRT. Системата им премина одобрението на FCC в края на 1953 г., а продажбите на цветни телевизори RCA започнаха през 1954 г.
Първото излъчване на цветна телевизия в България
През 1972 г. Българската национална телевизия излъчва първо цветно предаване – манифестацията от площад 9 септември (дн. „Княз Александър Батенберг”). Тогава за директор на БНТ е назначен Иван Славков, който ръководи медията в продължение на 10 години.
Това е годината, през която за първи път летни олимпийски игри са цялостно представени от Българската телевизия. Олимпиадата в Мюнхен се коментира от Васил Манченко, Людмил Неделчев, Николай Колев, Цветан Алипиев и Иван Делчев. От края на юли започва експерименталното излъчване на специализираната програма „Лято’72”, адресирана към чужденците, гости на нашето Черноморие.
На 9 септември е реализирано първото редовно предаване на цветната телевизия у нас – отразена е деветосептемврийската манифестация. В същия ден е осъществено и включване от новото студио във Варна в централната новинарска емисия „По света и у нас”. Това е годината, в която започва работа регионалният телевизионен център в Русе.