Музеят в Търговище започна разработването на проект за обновяване на етнографската експозиция. С подкрепата на външни специалисти предстои да бъде изготвена актуална документация за тематичното разпределение и художествено-пространствено оформление на постоянната етнографската експозиция на Регионалния исторически музей (РИМ) – Търговище. Идеята е музеят да има проекта готовност за последващо кандидатстване за финансиране на дейностите по обновяване на експозицията, съобщават от ръководството на РИМ – Търговище.
Автор на одобреното за финансиране проектно предложение за „Изготвяне на проект за обновяване на постоянната етнографска експозиция на РИМ – Търговище“ е уредникът в отдел „Етнография“ Диана Жекова. В реализирането на дейностите ще бъдат вложени 94 458,43 лв., пълно финансиране от Министерство на културата. Срокът за изпълнение е до 30 ноември, посочват от Регионалния музей.
Пред репортер на БТА етнографът Диана Жекова коментира, че значимостта на този е проект е голяма. „Настоящият вид на етнографската експозиция не отговаря на съвременните изисквания за представяне“, обясни тя. По нейни думи старата тематична структура на експозицията, създадена преди близо 60 години, ще бъде запазена, но ще бъде представена по нов различен начин, с повече интерактивни и въздействащи моменти.
Разработването на проекта вече започна. През тази седмица в Търговище са били Димитър Василев, ръководител на отдел „История на България през Възраждането (XVIII – XIX в.)“ в Националния исторически музей, консултант-етнолог, музеолог и куратор, с богат опит в експозиционната дейност и експертът по музеен дизайн Ралица Борисова-Кацова. С тяхна подкрепа е планирано тематичното разпределение на експозицията, обясни Жекова.
По нейни думи идеята е на първия, приземен, етаж на сградата ще бъде представен поминъка на местните хора, пречупен през призмата на Ескиджамайския панаир като тема, която отличава Търговище от останалите райони в страната. Ще бъде обърнато и внимание на Освобождението, чрез ролята на семейството на собственика на Хаджиангеловата къща музей. Тя е ням свидетел на събитията и това трябва да бъде използвано, отбеляза Жекова. Трети акцент в планирането на пространството е поставен върху демографската картина на региона и етнографското многообразие на региона. Ще има и една стая, в която да бъде представен градския бит след Освобождението.
Настоящият проект дава възможност и за реставрация на част от експонатите в колекцията, които впоследствие да се превърнат на акценти на експозицията, каза още тя.
Директорът на културната институция Магдалена Жечева обяви, че проектът е естествено продължение на поетапните дейности по консервация и реставрация на Хаджиангеловата къща продължили от 2018 до 2024 г., финансирани по други проекти на Министерство на културата.
Тя уточни, че проектът е спечелен в рамките на обявената през есента на 2024 г. от Министерство на културата сесия за финансиране на проекти в областта на движимото културно наследство, музеите и художествените галерии, по тема 3: „Дейности по представяне на движимото културно наследство в постоянните експозиции на музеите и художествените галерии“.