В края на 80-те и началото на 90-те е обичайно жена да сложи червило, а след това да го нанесе с пръст като руж. Точно това представлява набиращият все по-голяма популярност днес монохроматичен грим. С разликата, че клепачите са в същия цвят като устните и скулите. Визията е натурална, младежка и същевременно елегантна. Използват се минимално количество продукти в един цвят, с леки вариации в тоналността.
Нанасянето на червило като руж започва още през XVIII век. По онова време козметиката била достъпна предимно за аристокрацията. Практиката става популярна във Франция по време на управлението на Луи XV, когато жените започват да обагрят в един цвят няколко части на лицето си. Така подчертавали благородния си статус и усет към модата. Малко по-късно се появява и ружът. С червилото обаче имали сходни съставки – като оцветители на растителна основа, и така остават лесно заменяеми продукти чак до началото на 90-те.
През последните десетилетия тенденциите в макиажа
преминават от
силна изразителност
и контуриране към хипер-графични до неонови стилове. Но през 2024 г. монохроматичният грим е на преден план. Лесната му направа печели много фенове. Трендът за използване на един цвят за очи, устни и бузи всъщност има своето обяснение.
На модния подиум често виждаме примери за стил “тон върху тон” – комбинация от дрехи в сходни нюанси. В киното пък филмът “50 нюанса сиво” стана известен, използвайки игра на думи, за да покаже способността на човешкото око да възприема средно поне шестнадесет нива на сивото, вариращи от 4 до 256 тона от бяло до черно. Всичко това говори, че играта с цветове не само е възможна в изкуството и ежедневието, но е и предизвикателство да се различават фините детайли и да се наслаждаваме на тяхната красота несъзнателно. Това усещане се пренася и в грима, където използването на различни нюанси от един цвят за цялото лице е все по-нормално.
Моделът Хейли Бийбър бе една от първите холивудски знаменитости, които насочи вниманието към монохроматичната визия. Направи го чрез кратки клипчета от колата, в които
с помощта на един стик
поставя сенки на очите, подчертава скулите и устните си. Акцентът е върху бързината, с която успява да постигне свежа визия преди ангажимент. Всичко се нанася с пръст, без четки. Консистенцията е кремообразна. Разбира се, съветите ѝ добиха голяма популярност и хора от цял свят започнаха да пресъздават няколкоминутната ѝ рутина. Самата Хейли пък неотдавна представи своя собствена марка козметика, състояща се основно от продукти за монохроматичен грим. Много други козметични брандове също залагат на стикове и глосове с такова предназначение – цялостна визия с един продукт.
Съвременният вариант на монохроматичния грим започна да се появява още през 2023 г. Тогава бе актуален и “лате” макиажът, състоящ се от карамеленокафяви тонове, придаващи на лицето светъл и топъл вид, допълващ летния тен. Тенденцията продължи и през пролетно-летния сезон тази година, но с нова интерпретация – минимализъм и свежест. Остава актуална и през есента и зимата.
За да се получи монохроматичният грим, най-важно е избраният цвят да е подходящ за използване върху очи, скули и устни. Той задължително трябва да е съобразен и с подтона на кожата ви. Това е от решаващо значение при избора на комплементарен цвят. Можете да го определите лесно, като разгледате вените на китките си. Синьо-виолетови вени показват студен подтон,
а зелените
предполагат топъл
Когато изберете цвят, който съответства на тази особеност, ще постигнете хармония между очите, устните и бузите. В противен случай рискувате да създадете визуална безизразност на лицето. Подходящи за монохроматичната визия са различни нюанси на кафяво, бежово, кехлибарено, розово, прасковено, оранжево. Червено и други наситени цветове обикновено се избягват заради яркостта си.
Започнете с прецизно почистване на кожата, тъй като монохроматичният грим, подобно на всички естествени визии, подчертава натуралността. Персонализираната грижа спрямо специфичните нужди е от съществено значение, независимо дали включва овлажняване на суха кожа, грижа за комбинирана, или мазна. За създаване на отлична основа се използват слънцезащита, база, фон дьо тен, коректор и пудра, съобразени с характеристиките на кожата и нейния подтон. Когато вече имате основа и равен тен без несъвършенства, се нанасят червило, руж и сенки в един цвят. Ружът може да обхваща и изпъкналата част на бузите при усмивка, за да се постигне отличителният за монохроматичния грим младежки вид. Контурирането с бронзант и нанасяне на хайлайтър е по желание. Те подчертават естествените сенки и светли участъци, добавяйки дълбочина и измерение. Но не са задължителни. Многофункционалните продукти, като кремообразни консистенции в стик, са препоръчителни заради лесната употреба. Регулирането на интензитета при нанасяне
позволява игра с нюансите
Визията се завършва с фиксиране на веждите с гел, молив за очи в топъл цвят, фин слой спирала и финиш спрей, който осигурява защита през целия ден. Разбира се, това е удължена версия, която лесно може да опростите, ако не сте грим ентусиаст. В такъв случай нанесете само слънцезащита с цвят и сложете с цветния стик червило, руж и сенки.
Многофункционалността на тренда е идеална за тези, които търсят ефирност и лекота без усилия. Особено подходящ е за дами с натоварен и динамичен начин на живот, които се гримират в движение. Коя жена не иска да изглежда като подобрена версия на себе си? Особено в дни, в които умората личи и не сме в най-добрата форма, би било чудесно като с магическа пръчка да добавим малко блясък към външния вид. Монохроматичният грим въплъщава този принцип, предлагайки лесен, но отличителен начин да дадете сияние на лицето, като подчертаете естествената си красота по бърз и чаровен начин.