Международната научна конференция “Балкански паралели“ беше официално открита в Софийския университет

0
9



В Аулата на Софийския университет (СУ) “Св. Климент Охридски“ се състоя официалното откриване на Международната научна конференция “Балкански паралели“, посветена на 30-годишнината от основаването на специалност “Балканистика“. Това съобщиха от висшето училище.

Събитието се организира от Факултета по славянски филологии, като ще продължи и в петък, 18 октомври.

Конференцията ще се проведе в три секции – “Лингвистика“, “Литература“ и “Култура“.

Ръководителят на Катедра “Общо, индоевропейско и балканско езикознание“ – доц. д-р Екатерина Търпоманова, поздрави всички в Аулата с юбилея и припомни делото на основателите на специалността – проф. Петя Асенова, проф. Живко Бояджиев, проф. Моско Москов и проф. Георги Риков. Доц. Търпоманова отбеляза, че в рамките на своето обучение студентите изучават албански, гръцки и румънски езици, балканска литература, лингвистика, които са поставени в исторически и културен контекст. Тя допълни, че конференцията се превръща в традиция и е третата поред след проведените през 2004 г. и 2014 г.

По думите й сред целите на събитието е да събере на едно място колеги и приятели от едно научно поле, които са работили заедно през годините, които да поднесат своето уважение към своите предшественици – брилянтни учени и изследователи, които са ги вдъхновили да работят именно в тази сфера на науката. Тя отбеляза, че конференцията дава възможност за изява на докторантите и начинаещите в специалността.

Заместник-ректорът на Софийския университет проф. Ренета Божанкова поздрави гостите в залата и прочете поздравителен адрес от името на ректора – проф. д-р Георги Вълчев. В него се посочва, че в този ден се отбелязва развитието на познанието, на образоваността, на прокаран здрав път, свързващ различни балкански народи.

“Специалност “Балканистика“ е вече доказал се своеобразен мост между нашия народ и тези на Румъния, Албания, Гърция и Косово. Когато познаваш добре езика, историята и културата на един народ, с него те свързват здрави нишки, които са най-добрата гаранция за приятелски отношения“, се казва в поздравителния адрес. В него проф. Вълчев изказва благодарност към колегията на специалността за свършената работа, за солидните основи на една сравнително млада специалност в Алма матер.

“Обучавайки Вашите студенти, Вие подготвяте висококвалифицирани специалисти, които са нашата най-добра връзка с останалите балкански народи“, се посочва още в поздравителния адрес.

Според ректора темите, които са заложени в програмата на конференцията, показват, че все повече се задълбочават научните търсения, че не спират да споделят, да дискутират с учени от други институции, като така постигат целта да развиват научното познание, да го предават на тези, които идват след тях.

“Бих искал да се обърна и към студентите и да ги поздравя за избора им да учат специалност “Балканистика“. Вярвам във вас, скъпи млади колеги. Вярвам, че вие ще продължите делата на своите учители и че ще бъдете нашите най-добри посланици, където и да намерите професионална реализация“, отбелязва още проф. Георги Вълчев.

Деканът на Факултета по славянски филологии проф. Амелия Личева отбеляза, че конференцията я връща назад в годините, защото едни от нейните първи часове там са били именно със студентите от „Балканистика“. Тя посочи, че през изминалите 30 години специалността е извървяла много дълъг път, като е една от важните специалности във факултета, а една от многото причини за това е нейната интердисциплинарност.

“В тази специалност се подготвят хора с много езици, хора, които имат знания за балканските култури. Ние тук дълги години бяхме обърнати повече към западноевропейската традиция и някак ни липсваха хората, които могат да свържат българската култура, литература и език, с балканските. Мисля, че тази специалност успя да навакса това и да даде наистина специалисти, които могат да бъдат изключително полезни за нашето развитие и за нас самите, като част от една култура, каквато е културата на Балканите“, отбеляза проф. Амелия Личева, като пожела успех на специалността и на конференцията.

Поздрави по повод празника поднесоха още посланиците на Албания, Гърция, Косово и Румъния. Конференцията продължи с представяне на докладите в трите пленарни секции.

/ЙВЛ



Източник БТА