Международна конференция „Машинно обучение и компютърно зрение в слънчевата физика и космическите изследвания“ ще се състои днес в София

0
19


Повече от 60 експерти, учени и представители на космически агенции от около 15 държави ще участват във Втората международна хибридна конференция на високо ниво „Machine Learning and Computer Vision in Heliophysics 2025“ (MCH25), посветена на машинното обучение и компютърното зрение в слънчевата физика и в космическите изследвания. Тя се открива днес, 7 април, в столичния хотел „Милениум“, съобщиха от Института по астрономия с Национална астрономическа обсерватория при Българската академия на науките.

Сред участниците са водещи представители на университети и научни звена от Полша, Германия, Испания, Италия, Великобритания, САЩ, България. В работата на форума ще се включи представител на Европейския център за космически операции към Европейската космическа агенция (ESA).

Лекции на конференцията ще изнесат Андрес Асенсио Рамос от Института по астрофизика на Канарските острови, Сабрина Гуаставино от Факултета по математика на Университета в Геноа, Карлос Хосе Диас Басо от Университета на Осло и Олег Степанюк от Института по астрономия с НАО-БАН.

Уникалната за Европа и България интердисциплинарна конференция на световно ниво се фокусира върху демонстриране на разработките на съвременни техники и на приложенията на най-новите достижения на компютърното зрение и машинното обучение към хелиофизичните изследвания и системи за прогнозиране на космическо време, както и върху интегрирането на тези техники в наблюдения, моделиране и оперативни дейности. Основните теми на конференцията са за: приложения за компютърно зрение и машинно обучение в хелиофизиката, техники и софтуерни инструменти за компютърно зрение и машинно обучение, интерпретируемо машинно обучение и информирани от физиката мрежи.

Конференцията се организира като част от проекта MOSAIICS и Националната научна програма „ВИХРЕН“ на Фонда „Научни изследвания“.

Първата конференция на тази тема се състоя през април 2023 г. и по общи оценки на участниците премина при голям успех. Над 80 души онлайн и на място дискутираха разработки и приложения на новите техники, свързани с машинното обучение и компютърно зрение в слънчевата физика и в космическите изследвания, припомнят организаторите.

 

/ХК / АВП/



Източник БТА