През октомври Слънцето достигна максималната фаза на своя единадесетгодишен цикъл. Това означава, че в близко бъдеще се очакват чести магнитни бури. През ноември учените прогнозират възбуждане на магнитосферата за няколко дни. На кои дати през ноември се очакват магнитни бури, как времето в космоса може да повлияе на благосъстоянието на човек и как да се предпазите от негативните ефекти на магнитните бури.
През ноември 2024 г., според изчисленията на Лабораторията по слънчева астрономия към Института за космически изследвания на Руската академия на науките , лошото време в космоса ще се усети през втората половина на месеца.
На 11, 12, 15 и 20 ноември се очаква възбудена магнитосфера.
За 24 ноември се очаква магнитна буря.
Приложението Weather Agent също прогнозира тези събития.
График на магнитните бури през ноември 2024 г
ДАТА | Магнитосферно смущение по 10-бална скала |
---|---|
1-10 ноември | 2 (спокоен) |
11-12 ноември | 4 (възбудена магнитосфера) |
13-14 ноември | 2-3 (спокоен) |
15 ноември | 4 (възбудена магнитосфера) |
16-19 ноември | 2-3 (спокоен) |
20 ноември | 4 (възбудена магнитосфера) |
21-23 ноември | 2 (спокоен) |
24 ноември | 5 (магнитна буря) |
25-30 ноември | все още няма прогноза |
Точността на прогнозата за магнитни бури днес е на ниво от 70 процента, каза Сергей Богачев, ръководител на лабораторията по слънчева астрономия на Института за космически изследвания на Руската академия на науките, в интервю за Lenta.ru .
„Тоест, ако професионален център каже, че днес има възможност за магнитна буря, то в седем от десет случая ще има такава. Да, това все още не е толкова точно, колкото при прогнозите за времето, но расте. Преди десетина години беше на ниво 50 процента“, подчерта ученият.
Източникът на магнитни бури – Слънцето – се намира на разстояние 150 милиона километра от нас, така че изследователите на космическото време трябва да работят с малко количество данни, което също се отразява на точността, отбеляза Сергей Богачев.
Какво представляват магнитните бури
Слънцето периодично изхвърля вещества в космоса от звездната корона, външната част на неговата атмосфера. Учените наричат това явление изхвърляне на коронална маса. Тази маса образува непрекъснат поток от заредени частици (слънчев вятър), те се насочват към нашата планета със скорост от 300 до 1200 километра в секунда. Когато слънчевият вятър достигне Земята, той среща съпротивление от геомагнитното поле, което се е формирало в продължение на милиони години поради въртенето на земното ядро, което съдържа желязо и други метали. Въздействието на слънчевата радиация предизвиква флуктуации в геомагнитното поле на Земята – това се нарича магнитна буря.
Като цяло изригванията и изхвърлянията на Слънцето се случват постоянно и най-често те са безопасни за нашата планета. Но понякога се получават супер емисии.
През 2012 г. два мощни облака плазма прелетяха покрай Земята , изхвърлени от най-голямото слънчево суперизригване от 150 години. Скоростта на излъчване на слънчева плазма беше повече от 2000 километра в секунда. Ако след това изхвърлянето удари Земята директно, това ще причини масови прекъсвания на електрозахранването: животоподдържащи системи, транспорт, комуникационни системи, банкови терминали и интернет ще се провалят. Експерти изчисляват, че общите икономически щети от тази слънчева буря на Земята може да надхвърли 2 трилиона долара, а ремонтът на повредените от нея електрозахранващи системи ще отнеме няколко години.
По това време космическата сонда STEREO-A, предназначена да наблюдава Слънцето, беше в зоната на изхвърляне . Според неговите измервания интензитетът на изригването от 2012 г. съответства на слънчевата супербуря от 1859 г., която е причинила повреда на телеграфните системи в Европа и Северна Америка.
Сега учените отново говорят за възможността за глобално спиране на интернет поради висока слънчева активност. Според Росхидромет неговият пик в настоящия 11-годишен цикъл, който започна през декември 2019 г., се прогнозира тази или следващата година. Това се потвърждава от данни на Центъра за прогнозиране на космическото време. Повишената активност на звездата увеличава риска от слънчева буря, която може да причини интернет апокалипсис и широко разпространено разрушение в електрическите мрежи. Въпреки това цикличното нарастване на слънчевата активност е норма, а не аномалия, подчертава Сергей Богачев.
В зависимост от мощността на рентгеновото излъчване слънчевите изригвания се разделят на пет класа: A, B, C, M и X, където A е най-слабият, а X е най-силният.
Мощността на излъчване обаче не винаги показва силата на магнитната буря, която може да засегне Земята. Поради това в Съединените щати беше разработена скала за опасност от магнитна буря .
G1 – слаб. Те практически нямат ефект върху оборудването и хората, но могат да провокират миграция на животни. Една такава буря се случва приблизително на всеки два до три дни.
G2 – умерено. Може да причини леки скокове на напрежението в електрически мрежи, разположени близо до Северния и Южния полюс. Също така такива бури могат да доведат до появата на северно сияние. Честотата на такива бури е веднъж седмично.
G3 – силен. Такива слънчеви бури могат да причинят смущения в сателитната навигация и електрическите мрежи. По време на смущения в магнитното поле полярните сияния се виждат дори на средни ширини. Такива слънчеви бури се случват приблизително веднъж на две до три седмици, със средно около 200 бури на всеки 11 години.
G4 – много силен. Те могат да причинят проблеми с контрола на напрежението и частично да разрушат енергийните системи. За 11 години се случват около 100 такива бури, тоест средно по една на всеки един и половина до два месеца.
G5 – изключително силен. Те могат да разрушат енергийната система на цяла държава и да причинят значителни грешки в работата на сателитните инструменти. Такива бури се случват рядко, около 4-6 пъти на всеки 11 години.
В същото време оценката на силата на магнитната буря по скалата на опасност също не може да бъде 100 процента точна. Силата на слънчевия вятър варира в зависимост от различни фактори, така че като правило си струва да се съсредоточите върху графика на бурята, съставен 2-3 дни предварително, а не за целия месец – такъв краткосрочен график е по-точен .
Влиянието на магнитните бури върху тялото
Метеорна зависимост
По време на геомагнитни бури атмосферата на Земята може да стане по-малко плътна. Това може да причини промени в атмосферното налягане, което може да повлияе на тялото като внезапна промяна на времето, казват лекарите.
По правило пациентите с бронхиална астма, ревматизъм, артрит, тревожни и депресивни разстройства, хора със сърдечно-съдови заболявания и мигрена са изправени пред реакции на промените във времето, каза Разият Чупанова, невролог в медицинската компания SberZdorovye, за Lenta.ru.
Симптоми, които могат да се появят по време на магнитни бури:
- главоболие;
- болка в ставите или мускулите;
- скокове на кръвното налягане;
- влошаване на общото здраве;
- умора;
- слабост;
- нарушение на съня;
- повишена раздразнителност;
- влошаване на концентрацията;
- безпокойство.
От научна и медицинска гледна точка метеозависимостта не е заболяване , а изброените симптоми се обясняват с промени в биоелектричната активност на мозъка, хормоналния баланс, функционирането на сърдечно-съдовата система, както и промени във функционирането на имунната система, обясни за Lente.ru педиатър и диетолог, съосновател на Академията на лекарите UniProf Ирина Юзуп. Лечението на тези състояния, които в ежедневието се наричат метеозависимост, се основава на лечението на основното заболяване.
Понякога магнитните бури водят до обостряне на хронични заболявания
Например при хора със сериозни сърдечно-съдови заболявания магнитните бури могат да предизвикат инсулт или инфаркт. Лекарите обясняват това, като казват, че под въздействието на магнитно поле червените кръвни клетки могат да се слепят, което причинява съсирване на кръвта, вазоконстрикция и повишено кръвно налягане.
Можете да идентифицирате основната причина за лошо здраве, като се свържете с терапевт или лекари с по-специализирани специализации, например невролог или кардиолог.
Можете също така да намалите влиянието на магнитните бури върху вашето благосъстояние чрез здравословен начин на живот. Според невролога Разият Чупанова следното ще помогне за подготовка за магнитни бури:
- ежедневни разходки при всяко време;
- редовна осъществима физическа активност;
- пълен сън (седем до осем часа);
- намаляване на стресовите фактори;
- балансирана диета;
- отказ от пиене на алкохолни напитки и пушене.
Ноцебо ефект
Едно от обясненията защо хората се чувстват зле по време на магнитни бури е ноцебо ефектът. Това е обратното на плацебо ефекта, при който човек приема хапче без активната съставка и се чувства по-добре. При магнитни бури работи обратното.
Ако човек знае графика на слънчевите изригвания и очаква, че може да се почувства зле в този ден, тогава това наистина се случва – това е ноцебо ефектът
Основните симптоми на ноцебо ефекта са подобни на тези, които изпитват метеочувствителните хора по време на магнитни бури.
НАШЕТО ФЕЙСБУК ПРОСТРАНСТВО
НАШЕТО ФЕЙСБУК ПРОСТРАНСТВО
СЛЕДВАЙТЕ СТРАНИЦИТЕ НИ:
НАШИТЕ ФЕЙСБУК ГРУПИ
- ДОБРУДЖАНЦИ
- NDT NEWS – НОВА ДОБРУДЖАНСКА ТРИБУНА
- ДОБРИЧ: ВЧЕРА-ДНЕС-УТРЕ
- ВИЖДАМ ТЕ КАТ – БЪЛГАРИЯ
- МУЗИКА ЗА ДУШАТА – ВАШИТЕ ЛЮБИМИ ПЕСНИ И МЕЛОДИИ
- КОТКИТЕ НА ДОБРИЧ
- БЪЛГАРИТЕ
- ОБЩИНА ГРАД ТЕРВЕЛ
- ОБЩИНА ДОБРИЧКА
- ОБЩИНИ ШАБЛА И КРУШАРИ
- ОБЩИНА ГЕНЕРАЛ ТОШЕВО
- РИБОЛОВ
- ИНТЕРВЮТА
- БЪЛГАРИЯ-ТУРЦИЯ BULGARIA-TURCIA
- България – Китай 中国–保加利亚
- ЛЮБОПИТНО, ПОЛЕЗНО, СВЕТСКИ КЛЮКИ, ЗАБАВА, ШОУ..
- РЕСТОРАНТИТЕ В БЪЛГАРИЯ
- В PINTEREST
Jamie Thornton