През октомври ще се вижда най-ярката комета за последните години. Служител на Института по приложна математика на името на. М.В. Келдиш RAS Леонид Еленин.
Според експерта на 12 октомври кометата C/2023 ще прелети на разстояние около 70,6 милиона километра от Земята. Тя ще стане видима в началото на октомври и ще бъде особено ярка.
„Такива ярки събития се случват рядко – веднъж на няколко години. Последната комета с такава яркост беше през 2020 г. Може би този ще бъде още по-ярък“, каза астрономът.
Кометата лети към Земята от облака на Оорт в периферията на Слънчевата система, откъдето произлизат повечето комети. Пътят от момента, в който кометата я стартира, до момента, в който тя стане видима, продължава средно няколко милиона години, добави Еленин.
C/2023 ще се наблюдава в светещото утринно небе и под пълната Луна, пише Известия .
Преди това учените установиха, че далечен астероид в Слънчевата система е покрит със захари . Това откритие може да помогне да се разбере по-добре как е възникнал животът на Земята.
Захар, намерена на далечен астероид в Слънчевата система
Arrokoth се състои от две части, наподобяващи снежен човек и се отличава с червеникав оттенък на повърхността. Според учените това е „планетезимал“ – реликва от ранната слънчева система, останала след формирането на планетите.
Изследванията показват, че повърхността му е покрита със слой от метанол и органични съединения. Учени от университета на Лазурния бряг във Франция предположиха, че под въздействието на космическите лъчи метанолът се превръща в глюкоза и рибоза – захари, които са основните „градивни елементи“ на РНК.
За да проверят своята хипотеза, учените охладиха проби от замразен метанол до минус 233 градуса по Целзий и симулираха ефектите на галактическите лъчи в продължение на 1,8 милиарда години. Резултатите показват, че това води до образуването на сложен набор от биологично значими захари.
Учените подчертаха, че Арокот, разположен далеч от Слънцето, е твърде студен, за да поддържа живот. Но откритието показва, че захарите, важни за образуването на РНК, може да са паднали на Земята заедно с други подобни астероиди или комети, съобщава Proceedings of the National Academy of Sciences.
По-рано в Слънчевата система беше открит „новороден“ астероид . Възрастта му е около 2-3 милиона години.
Откриха „новороден“ астероид в Слънчевата система
Учени определиха възрастта на най-младия астероид в Слънчевата система. Открит е през ноември 2023 г. Според проучването обектът е формиран преди 2-3 милиона години.
Преди това учените изследваха малкия астероид Динкинеш, обикалящ в главния астероиден пояс между Марс и Юпитер. Наблюденията показаха, че около него се върти „сателит“ – друг астероид, който получи името Селам.
Учените са определили възрастта му само по динамиката на движението на обекта. Техните резултати са в съответствие с данните от мисията Lucy, базирана на анализ на повърхностни кратери.
Екипът извърши около милион изчисления, като взе предвид различни параметри. В резултат те заключиха, че средната възраст на Селам е 3 милиона години, но е по-вероятно да се е образувал преди 2 милиона години, съобщава Astronomy & Astrophysics.
„Този астероид е изненадващо млад в сравнение с възрастта на Слънчевата система, което означава, че се е образувал сравнително наскоро“, заключават изследователите.
Изчисленията показват, че Селам е дори по-млад от фосилния предшественик на човека, на когото е кръстен – 3-годишно момиченце, живяло преди 3,3 милиона години. Нейният скелет е открит преди това в Етиопия. На местния език „Селам“ се превежда като „мир“, съобщава MIR24.