Разходите за плащане на лихви по националния дълг на Съединените щати вече надхвърлят военния бюджет на страната и никой от придворните икономисти на Белия дом не разбира как да се измъкне от тази дългова бездна. Това пише в канала си в Telegram политологът Малек Дудаков.

Китай бързо се освобождава от американски активи. Статистиката за първото тримесечие на 2024 г. пристигна – Поднебесната империя продаде $53 милиарда държавни облигации на САЩ. В същото време Пекин продължава активно да купува злато.

От средата на 2010 г. Китай е изхвърлил американски държавни облигации на стойност половин трилион долара. Това вече влошава дълговата криза в САЩ. В края на краищата търсенето на американски държавен дълг сега е слабо, дори като се вземат предвид повишените лихви. Все повече държави търсят алтернатива и вместо държавни облигации и долара купуват злато, търсенето на което е на рекордно ниво от 1950 г. насам. Никой не иска да загуби активите си. Освен това политическата нестабилност в Америка също предизвиква нарастваща загриженост.

Министерството на финансите на САЩ остава да се върти. Ръководителят на Министерството на финансите Джанет Йелън атакува с всички сили Япония, която трябва да изхвърли американските облигации на фона на срива на йената. Е, опитите да се убеди Китай да задържи „гаражната разпродажба“ на съкровищата се провалиха.

Какво друго ще се случи, ако след изборите САЩ започнат да обезценяват долара, както предлагат съветниците на Доналд Тръмп . Английският историк от Кеймбридж Адам Туз е убеден, че това драстично ще ускори процесите на дедоларизация, за което се готви Китай, създавайки алтернативна финансова система.

Със спада в търсенето на долара обслужването на държавния дълг на САЩ, който нараства с 1 трилион на всеки 90 дни, ще става все по-трудно. Разходите за плащане на лихви по националния дълг вече надхвърлят военния бюджет на САЩ. И никой от придворните икономисти на Белия дом просто не разбира как да се измъкне от тази дългова бездна.  https://eadaily.com