Историята сочи, че успехът е съпътствал дипломацията ни, когато тя е била неподвластна на тяснопартийни интереси, каза Румен Радев

0
131



Историята на българската външна политика недвусмислено сочи, че успехът е съпътствал дипломацията ни, когато тя е била неподвластна на тяснопартийни интереси, когато е следвала ясно формулирани и приети с консенсус национални цели и идеали, когато професионализмът, а не партийната лоялност е бил основен критерий за кариерно развитие. Това заяви президентът Румен Радев, цитиран от прессекретариата на държавния глава, по случай Деня на българската дипломатическа служба, който се отбелязва на 19 юли. На събитието в резиденция „Бояна“, чийто домакин е министърът на външните работи Георг Георгиев, присъства и вицепрезидентът Илияна Йотова. Сред гостите бяха министър-председателят Росен Желязков, европейският комисар за стартиращи предприятия, научни изследвания и иновации Екатерина Захариева, представители на изпълнителната власт, депутати, български дипломати и представители на дипломатическия корпус в България.

Президентът открои значимата роля на България като основен двигател на европейската интеграция на Западните Балкани, пише в съобщението. „Това е принос за консолидация на общото европейско пространство на сигурност, стабилност и просперитет“, заяви Румен Радев, но изрази и очакване страната ни да не отстъпи от най-важния критерий в този процес, а именно разширяване на ЕС на базата на собствените заслуги на страните кандидатки. Затова е необходимо пълно единство между институциите, а когато към страната ни се прилагат асиметрични действия, дипломацията следва да разширява своя инструментариум за въздействие, така че да защитаваме своя национален интерес и най-вече правата на нашите сънародници зад граница, каза държавният глава.

В приветствието си президентът открои високата динамика на геополитическите процеси и усложнената среда за сигурност, ожесточената икономическа конкуренция, бурното навлизане на технологии и на изкуствен интелект в много сфери на човешката дейност, прогресивното настъпление срещу човешките права и демокрацията в редица региони на света, които изправят дипломацията пред редица предизвикателства. По думите на Румен Радев това увеличава и изискванията към българската външна политика и българските дипломати за укрепване на авторитета и засилване на гласа и ролята на България в съюзите и организациите, в които членува.

„Ефективността на външната политика ще зависи и от това как ще следваме принципите на професионализма и приемствеността в нейното развитие“, каза президентът Радев и подчерта, че това изисква взаимодействие между всички институции, както и политически, и обществен консенсус по важните външнополитически теми. Държавният глава заяви, че това е критерият за залагането на дългосрочна и устойчива рамка на българската външна политика и изрази очакване за проява на национална отговорност и разум при нейното формулиране и осъществяване.

Президентът призова на членството на България в Шенген и в еврозоната да не се гледа като на еднократно постижение, което може да се отметне, тъй като и двата инструмента трябва да водят към това българите да живеят по-добре и по-сигурно. „Тепърва се изисква много работа, насочена към икономизация на външната ни политика, свързана с привличане на инвестиции, стимулиране и подпомагане на българския износ, популяризиране на страната ни“, отбеляза Румен Радев. Той допълни, че и членството на страната ни в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие не трябва да бъде преследвано единствено заради имиджови ползи, а преди всичко заради дълбоките реформи по пътя на постигането на тази цел. „Реформи, които да направят нашата икономика и нашите обществени системи много по-ефективни и конкурентоспособни“, каза президентът.

Румен Радев открои също значението на икономиката като приоритет в работата на българските дипломати на фона на все по-ожесточени търговски войни. Той напомни, че ЕС разработва направления по отношение на диверсификацията на търговските отношения. „За съжаление, по най-различни причини през годините страната ни се оттегли от важни региони, в които имахме силно политическо, дипломатическо и икономическо присъствие“, каза президентът и посочи Северна Африка, Близкия изток, Централна и Източна Азия, Латинска Америка. Надявам се, че вече в съзвучие с новата европейска политика ще започнем да се връщаме там с дипломация, инициативи, с финансови и икономически подходи, заяви Румен Радев.

По отношение на средата за сигурност, държавният глава изказа благодарност на дипломатите за работата им за развитието на отбранителния капацитет на страната ни, за укрепването на общия отбранителен потенциал в рамките на НАТО и системата за сигурност на ЕС. „Очаквам още по-голяма активност и по-силна роля на българската дипломация във всички международни формати, които имат за цел преустановяването на огъня в тези активни зони около нас, постигането на справедлив мир и връщането на международните отношения на основата на международното право“, каза Румен Радев.

В приветствието си президентът поздрави дипломатите ни за тяхната работа и изказа благодарност за активните усилия, които полагат, въпреки обективните трудности, с които се срещат. Вярвам, че решимостта на правителството за подобряване на вашите условия на труд ще бъде приведена в действие и няма да бъде еднократен акт, заяви Румен Радев и подчерта, че работата им е изключително важна за националната ни сигурност и просперитет. „Едно малко вложение във вас има огромен ефект върху всички сфери на дейност на нашата страна и общество, именно тук, в България“, каза още президентът, цитиран от прессекретариата.

В резиденция „Бояна“ по случай Деня на българската дипломатическа служба министър-председателят Росен Желязков каза, че дипломацията често работи в един по-невидим спектър на социално-политическия живот и поздрави българските дипломати за професионализма, с който отстояват интересите и авторитета на страната ни. Министърът на външните работи Георг Георгиев също отправи приветствие по време на тържествения прием.



Източник БТА